Yüzyıllardır Sahte Olduğu Düşünülen Roma Paraları Yeni Bir Değerlendirme Alsın

Bilgin

Global Mod
Global Mod
1713’te bir madalya müfettişi, Transilvanya’da gömülü olan sekiz Roma altın sikkesinin satın alındığını belgeledi. Yüzyıllar boyunca uzmanlar bunların sahte olduklarına ve kötü yapılmış olduklarına inandılar.

Madeni paralar, başka türlü bilinmeyen bir liderin imajını ve üçüncü yüzyılın ortalarındaki diğer Roma sikkelerinden farklı özellikleri içeriyordu. Ancak şimdi, Glasgow Üniversitesi’ndeki bir koleksiyonda bulunan madeni paraları yeniden inceleyen araştırmacılar, aslında gerçek olabileceklerini söylüyorlar.

Madeni paranın üzerindeki tasarım, o dönem için düzensizdi ve üzerlerinde tasvir edilen adam, Sponsiyan, çoğunlukla tarihe karıştı. Uzmanlar, madeni paraların “beceriksiz efsanelere ve tarihsel olarak karışık motiflere” göndermeler içerdiğini söyledi.

Çarşamba günü PLOS ONE dergisinde yayınlanan araştırma, madeni paraların – ve tasvir edilen adam Sponsian’ın – bir kez daha gözden geçirmeyi hak ettiğini öne sürdü.


Araştırmacılar, çağdaş görüntüleme teknolojisini kullanarak, “tipik olarak uzun süredir dolaşımda olan madeni paralarla ilişkilendirilen” “derin mikro aşınma modelleri” bulduklarını söylediler. Buna ek olarak, araştırmacılar madeni paraların mezardan çıkarılmadan önce uzun süre gömülü kaldıklarına dair kanıt dedikleri şeyi bularak toprak yataklarını analiz ettiler.

Araştırmacılar, madeni paraların bulundukları dönemden kalma sahteciliklere de “alışılmadık” olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, “Paraların sahte olduğu kanıtlanırsa, antika sahteciliğinde özellikle ilginç bir vaka çalışması yapacaklardı” diye yazdı. “Gerçekçiyse, açık bir tarihsel ilgiye sahip olacaklar.”

Araştırma ekibi, Sponsian adının, belirsiz bir figür olduğu için yüzyıllar sonra sahtekarlar için bariz bir seçim olmayacağını buldu. Araştırmanın onu küçük bir tarihsel figür olarak yeniden odak noktasına getirebileceğini umuyordu. Sikke üzerinde, imparatorların giydiği gibi bir taç giymiş olarak tasvir edilmiştir.

Araştırmacılar, Sponsian ve Carl Gustav Heraeus’a atıfta bulunarak, “Onun hakkında kesin olarak hiçbir şey bilinemez, ancak Heraeus tarafından kaydedilen kaynakla birlikte madeni paraların kendisi, onun tarihteki olası yeri hakkında ipuçları sağlıyor” diye yazdı. 1713’te madeni paraların satın alındığını belgeleyen, Viyana’daki İmparatorluk Koleksiyonu için bir madalya müfettişi olan Heraeus’du.


İlk yazarlar, Sponsian’ı, başka bir imparator olan Philip’in saltanatını sona erdiren iç savaşlar sırasında potansiyel olarak iktidar için bir teklifte bulunan tarihi bir gaspçı olarak görüyorlardı. Şimdi, araştırmacılar, Sponsiyan’ın bir askeri çekişme döneminde bir eyaletin komutanı olabileceğini varsayıyorlar.

Gazetenin başyazarı Paul N. Pearson, “Kanıtlarımız, imparatorluğun iç savaşlarla kuşatıldığı ve sınır bölgelerinin yağmacı işgalciler tarafından istila edildiği bir dönemde, izole bir altın madenciliği ileri karakolu olan Roman Dacia’yı yönettiğini gösteriyor” dedi. Bir deyim.


Araştırmacılar, Viyana’daki bir dolandırıcının, madeni paraların Transilvanya’da veya günümüz Romanya’sında bulunduğu 18. yüzyılda koleksiyoncuları sık sık kandırdığını söyledi.

O dönemde sahtekarlar, madeni para gibi eserlerin daha eski görünmesini sağlamak için aşındırma gibi yapay eskitme yöntemleri kullandılar. Yüzeysel çizikler ve toprak birikintileri, University College London’da yer bilimleri profesörü olan Dr. Pearson da dahil olmak üzere araştırmacıları, tedavinin doğal göründüğünü belirlemeye yöneltti ve onları madeni paraların gerçek olduğunu düşünmeye sevk etti.

“Sponsian serisi madeni paraların, kıdemli askerlere ve memurlara ağırlıkça altın ve gümüş vermek için kullanıldığını ve daha sonra, kriz zamanından önce eyalette zaten dolaşımda olan normal imparatorluk paraları için yüksek bir primle takas edildiğini öne sürüyoruz.” araştırma makalesi dedi.

Araştırmacıların vardığı sonuçlara rağmen, bazı uzmanlar bulgularda boşluklar gördü.

Cambridge Üniversitesi’nde klasikler profesörü olan Mary Beard, Times Literary Supplement sütununda, orijinallikleri hakkında soru işaretleri uyandıran faktörler arasında madeni paraların bileşimine işaret etti. “Sahte olduklarına dair hala çok güçlü kanıtlar var” diye yazdı.
 
Üst