Yöneticiler, Fredi Bobic’in Hertha BSC’den atılması hakkında böyle söylüyor.

merabeyin

New member
Bay Krösche, Bay Wehlmann, ikiniz de profesyoneldiniz ama asla Bundesliga’ya çıkamadınız. Bir oyuncu kadar şık olmayan bir futbol deneyimi yaşamanız şu anki işiniz için bir avantaj mıydı?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Krösche: Büyüleyici bir dünyada büyümemiş olmam kesinlikle yardımcı oluyor; 2. ve 3. ligin ovalarında oynadığım. Bazı sınıflandırmalar için zirvede oynamamış olmak faydalıdır.

Wehlmann: St. Pauli’den HSV’ye geçtiğimde Şampiyonlar Ligi’ni deneyimlememe ve ilk takımda oynamamama rağmen aynı şekilde hissediyorum. Ama orada farklı bir dünyanız var.

Bay Krösche, oyuncu olarak kariyerinizden sonra işletme okudunuz, Bay Wehlmann, St. Gallen Üniversitesi’nde kurslara katıldınız. Bu, işiniz için şampiyonluk unvanı kazanmaktan daha mı önemli?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Krösche: Bu dereceyi almış olmam günlük hayatta bana yardımcı oluyor. Ancak okumamış ve iyi durumda olan yeterince yönetici var. Bu iş için futbol kulübü ve girişimci düşünce hakkında temel bir anlayışa sahip olmalısınız. İkimiz de temelde aynı şeyi yapıyoruz, sadece sayılar farklı görünüyor.

Bir futbol menajeri için en önemli olan şey nedir: iyi bir göz mü, iyi bir pazarlık becerisi mi yoksa danışmanlarla iyi bir ilişki mi?

Wehlman: Her şeyin bir karışımı! İş profilimizi karakterize eden tek bir beceri yoktur; bunun birçok yönü var. Müzakere becerileri veya ikna kabiliyeti elbette bir oyuncuyu getirmek için önemlidir, ancak yakın bir güven bağı içinde birlikte çalışan iyi bir ekibi bir araya getirmek de bir o kadar önemlidir. Ve bazen zor kararlar vermen gerekir.

karakurbağası: Büyük ölçüde, fizyoterapistten kit yöneticisine, eğitmene kadar her birinin farklı ihtiyaçları olan lider kişilerle ilgileniyoruz. Ana faaliyet alanımız grupları bir araya getirmek olduğu için sosyal beceriler de çok önemli. Karar verebilmelisin. Amaç sevilmek olmamalı. Kararınızın belki sadece yüzde 20’sinin beğenildiği gerçeğiyle yaşamak zorundasınız.

Wehlmann: Görevlerin eskisinden daha çeşitli hale geldiğini fark ettik. Artık tek kişilik bir gösteri yok. Bu yüzden etrafınızda sizin pek iyi yapamadığınız şeyleri iyi yapan insanlara ihtiyacınız var.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Fredi Bobic gibi bir meslektaşınızın neredeyse bir gecede Hertha BSC’den kovulması sizi korkutur mu?

Wehlmann: Bu, özellikle o zamanlar için inanılmaz ve şaşırtıcıydı.

Krösche: Sportif bir başarısızlıktan sonra bu pozisyonun sorumlularının kovulmasını zor buluyorum. Şu anda, keyfiliğin bizi ele geçirmemesine dikkat etmemiz gereken bir işe al-kov işinde bulunuyoruz.

Wehlman: Bir şeyleri geliştirmek belli bir zaman alır. Bu arada, tüm tuzaklar çok telaşlı hale geldi. Werder Bremen’i örnek alalım: Dünya Kupası tatili öncesi yollarıyla kutlandılar, her şey yolunda görünüyordu. 1. FC Köln’deki bir maçın ardından (1:7, ed.), kadro birdenbire çok kötüydü ve her şey yine yanlıştı. Bu benim için çok aşırı.

Carsten Wehlmann, 2019'dan beri Darmstadt'ta spor direktörüdür. Aktif kaleci kariyerinde, diğerlerinin yanı sıra FC St. Pauli ve VfB Lübeck için forma giymiştir.

Carsten Wehlmann, 2019’dan beri Darmstadt’ta spor direktörüdür. Aktif kaleci kariyerinde, diğerlerinin yanı sıra FC St. Pauli ve VfB Lübeck için forma giymiştir.

© Kaynak: IMAGO/foto2press

Kulüpleriniz şu anda hem başarılı hem de popüler. DFB Kupası’nda karşılıklı düello size yakışıyor mu?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Wehlmann: Berlin’de olsa daha çok hoşuma giderdi (ikisi de yüksek sesle güler).

20 yıl önce, Eintracht 2. bölümde gri bir fare olarak oynuyordu ve nadiren 20.000’den fazla taraftarı Waldstadion’a çekiyordu. Darmstadt sonradan yaşanan gelişmelerden bir şeyler öğrenebilir mi?

Wehlmann: Eintracht Frankfurt’u asla gri bir fare olarak tanımlamazdım. Bizi Bundesliga’ya götüren yolda iki yıl boyunca (2015’ten 2017’ye) devam ettiğimizden emin olmalıyız. Bundan sonrası 2. ligde yer almaktı. Misyon beyanımız, Almanya’daki ilk 20’ye meydan okumak istediğimizi belirtiyor. Fırsatlarımız, Frankfurt’takilerle uzaktan yakından karşılaştırılamaz. Eintracht’taki profesyonel kampüsü ve diğer her şeyi gördüğümde, muhtemelen bizim stadyumumuz kadar pahalıydı.

Krösche: Ne kadar ödedin?

Wehlmann: (düşünür). 50 milyon Euro’dan az…

Krösche: Elbette, farklı ağırlık sınıfları, ancak Bayer Leverkusen ile eski Böllenfalltor’daki bir maçı hala hatırlıyorum: Darmstadt o zamandan beri büyük bir sıçrama yaptı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Wehlmann: Kulüplerin büyüklüğüne uyan güzel bir hikaye anlatabilirim. Markus, Corona günlerinde Düsseldorf maçına hâlâ bileti olup olmadığını sormak için beni aradı. Asistanlarımızın bununla ilgilenmesi gerektiğini söyledi, ben de ona ‘Ben de asistanım!’ dedim.

Futbol Dünya Kupası 2006 06/24/2006 Almanya - İsveç Binlerce Alman taraftar, Münih'teki Olimpiyat Stadı'nda tezahürat yapıyor.  Bir bayrak denizi.  FOTOĞRAF: Basın fotoğrafı ULMER/Lukas Coch ||  Yalnızca editoryal kullanım

Futbol Dünya Kupası 2006 06/24/2006 Almanya - İsveç Binlerce Alman taraftar, Münih'teki Olimpiyat Stadı'nda tezahürat yapıyor.  Bir bayrak denizi.  FOTOĞRAF: Basın fotoğrafı ULMER/Lukas Coch ||  Yalnızca editoryal kullanım

Eve son umut: Almanya’daki EM bir değişiklik getirecek mi?

Almanya milli futbol takımı, 2022 Dünya Kupası ön eleme turunun ardından sahada. 2024’teki iç saha turnuvası bir dönüm noktası mı getirecek? Açılış oyunu tam 500 gün sonra. Ve milli teknik direktör Hansi Flick’in hala birkaç şantiyesi var.

Eintracht hedefini belirledi: kupa finali, Şampiyonlar Ligi çeyrek finali, Bundesliga’da ilk dörde girmek. Teknik direktör ve takım üzerinde neden bu kadar baskı kuruyorsunuz?

Krösche: Hem dahili hem de harici olarak iddialı hedefler formüle etmeyi seven bir insanım. Hedefler olmadan, kendinizi sınırlarına kadar zorlamak zordur. Potansiyelimizi biliyorum ve bundan yararlanmak istiyoruz. Biri ya da diğeri olmamalıysa bile bununla yaşayabilirim. Almanya şampiyonu olmak istediğimi söylemedim! Gerçekçi olmalı.

Eintracht sportif direktörü Markus Krösche stadyumda.

Eintracht sportif direktörü Markus Krösche stadyumda.

Oliver Markus Krösche, Hannover’de doğdu ve 2021’den beri Eintracht Frankfurt’un sportif direktörlüğünü yapıyor. Eski defansif orta saha oyuncusu, SC Paderborn için 354 maça çıktı ve 15 gol kaydetti.

© Kaynak: Arne Dedert/dpa/arşiv görseli

Premier sınıfta, SSC Naples belki de tüm Avrupa’nın en iyi formuna sahip takımıdır.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Krösche: Evet, İtalya ligine hakimler ve çok güçlü bir takımları var. Ama biz de iyiyiz. Daha önce bize karşı oynayan takımlara sorun: Eintracht Frankfurt’a karşı oynamak da eğlenceli değil.

“Genel planlamamız Şampiyonlar Ligi için tasarlanmamıştır.”
Frankfurt patronu Markus Krösche, RND röportajında

Randal Kolo Muani gibi bir oyuncuyu elinizde tutmak için birinci sınıfa geri dönmeniz mi gerekiyor?

Krosche: Hayır. Genel planlamamız Şampiyonlar Ligi için tasarlanmadı. Uluslararası bir yer edinmenin zorunluluğu yoktur, bu her zaman zirvededir. Randal’a gelince, buradaki çocuklar Eintracht için oynadıkları için minnettar oldukları için şanslıyız. Eğer oyuncular kulüpten çok daha hızlı gelişirlerse onları bırakmaya hazırım ama henüz o noktayı görmüyorum. Bu bağlamda şunu söylemek isterim ki biz kendimizi bir eğitim derneği olarak görmüyoruz. Oyuncuları onları geliştirmek için getiriyoruz, ama öncelikle sportif hedeflerimize ulaşmak için.

Darmstadt, Fransa’yı neredeyse dünya şampiyonu yapan bir oyuncunun hayalini kurabilir. Kulüp, kışın İsviçreli forvet Filip Stojilkovic için 2 milyon € bulmak için ne kadar uğraştı?

Wehlmann: İnternette birinin bir sayıyı atmasını ve herkesin bunu göründüğü gibi algılamasını ürkütücü buluyorum. Açıkça bir meblağ belirtmeyeceğim ama orada yazılanlar doğru değil. Erkek çocukları geliştirmemiz gerekiyor, bu yüzden temelde Eintracht ile aynı yolu izliyoruz. Transfer gelirleri de bizim için önemli. Almanya’daki bir kulüp dışında hepimiz belli bir fiyata oyuncu satmak zorunda kalacak olan eğitim kulüpleriyiz.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Krösche: Artık Bayern bile satıyor! Geçmişte bir Robert Lewandowski’den vazgeçmek zorunda kalmaları asla olmazdı.

Bu lig için ne anlama geliyor?

Krösche: Bayern Münih’in Barcelona, Manchester City veya Paris Saint-Germain gibi rakiplerinden daha geride olduğu için bir oyuncuyu satmak zorunda kalması, Bundesliga’nın rekabet gücü için bir tehdit. Bu Alman futbolunu tehlikeye atıyor.

Almanya nasıl karşı önlem alabilir? Diğer ülkeler 20 kulüp ve iki kupa müsabakası içeren bir lige sahiptir. Bu bir yaklaşım olur mu?

Krösche: İngiltere’de sermayeye farklı bir erişim var. Uluslararası bir karşılaştırmada, Eintracht Frankfurt’ta biz tamamen parasal açıdan rekabetçi değiliz. Muani, Ebimbe veya Lindstrom gibi oyuncuların burada gerçekten gelişmesi için hikayemizi anlatmalı ve uygulamalıyız. Rekabetçiyiz çünkü büyük etkisi olan istisnai bir kulübüz. Almanya’da başka bir yol bulmalıyız.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Wehlmann: İkinci bir kupa müsabakası çok fazla para getirmez. Tıpkı büyük sıçramalara yol açmayacak bir artış gibi, gelir sadece biraz farklı bir şekilde dağıtılacaktır. Uzun süredir devam eden ikinci lig takımlarının terfi almakta bu kadar zorlanmasından daha çok endişe duyuyorum. Darmstadt 98’de uluslararası rekabet edebilirlik konusunda çok fazla endişelenmeme gerek yok.