Yellen, Avrupa Gezisi Sırasında Küresel Vergi Anlaşmasını Yeniden Yola Koyacak

Bilgin

Global Mod
Global Mod
VARŞOVA — Hazine Bakanı Janet L. Yellen, dünya ekonomisine yönelik çeşitli tehditlerle karşı karşıya kalan Amerikan müttefiklerine katılmak için bu hafta Avrupa’ya geldi: Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, yükselen enflasyon ve gıda kıtlığı.

Ancak Yellen Hanım’ın Polonya’daki bir mola sırasındaki ilk iş emirlerinden biri, geçen yıl aracılık ettiği küresel vergi anlaşmasını, nasıl uygulanacağına dair aylarca süren acemi müzakerelerin ardından rayına oturtmaya çalışacak. 130’dan fazla ülke arasında geçen Ekim ayında varılan iki ayaklı pakt, yüzde 15’lik bir küresel en az vergi yasasını çıkararak kurumlar vergisi cennetlerini ortadan kaldırmayı amaçlıyordu. Ayrıca vergilendirme haklarını ülkeler arasında değiştirecek ve böylece şirketler vergilerini, merkezlerinin bulunduğu yerden ziyade mal ve hizmetlerinin satıldığı yere göre paylaşacak.

Anlaşmayı gerçeğe dönüştürmek, zorlu bir mücadele olduğunu kanıtlıyor.

Avrupa Birliği, vergi değişikliklerini uygulamaya koyma zamanını şimdiden bir yıl erteledi ve geçen ay yeni vergi oranını gelecek yılın sonuna kadar yürürlüğe koyma planını veto eden Polonya’nın itirazları üzerine ilerleme durduruldu. Başlangıçta anlaşmayı imzalamasına rağmen, Polonya, asgarî vergisinin büyük teknoloji şirketlerinin daha düşük vergili yetki alanları aramasını gerçekten önleyip engellemeyeceği de dahil olmak üzere çekincelerini dile getirdi. Polonyalı yetkililer ayrıca, vergi anlaşmasının iki bölümünün farklı hızlarda ilerlediği konusundaki endişelerini ve ülkenin Ukraynalı mülteci dalgalarını absorbe ettiği bir dönemde vergi oranını artırmanın ekonomisi üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getirdiler. .

Pazartesi günü Varşova’daki toplantılarda, Bayan Yellen’in Polonyalı üst düzey yetkililere sürecin ilerlemesine izin vermeleri için baskı yapması ve vergi anlaşmasının ABD’nin bir önceliği olmaya devam ettiğini netleştirmesi bekleniyordu. Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki ve maliye bakanı Magdalena Rzeczkowska ile görüşüyor.


Görüşmeler, 7 kişilik maliye bakanları zirvesine ev sahipliği yapan Almanya’nın Brüksel ve Bonn kentlerini de içeren bir haftalık bir gezinin başlangıcında gerçekleşti. Yellen, Avrupa müttefikleriyle Rusya’ya yönelik yaptırımları koordine etmeye ve enerji ve gıda arzındaki kesintilerin küresel ekonomiyi nasıl etkileyebileceğine dair artan endişeleri ele almaya odaklanacak.

Polonya Maliye Bakanı, ülkenin vergi dairesi eski başkanı Magdalena Rzeczkowska. Ülkesi, potansiyel boşluklar ve küresel vergi planının etkisi konusunda endişelerini dile getirdi. Kredi… Shutterstock aracılığıyla Radek Pietruszka/EPA

Vergi anlaşması, Bayan Yellen’ın Hazine sekreteri olarak en önemli önceliklerinden biri oldu. Polonya’nın desteğini kazanmak kritik önem taşıyor çünkü Avrupa Birliği vergi değişikliklerini yürürlüğe koymak için üye devletler arasında fikir birliğine ihtiyaç duyuyor.

Obama yönetiminde Hazine yetkilisi ve şu anda KPMG’de Washington ulusal vergi uygulamasına başkanlık eden Manal Corwin, “Siyasi bir taahhüdü bağlayıcı iç mevzuata dönüştürme gerçeğinin çok daha karmaşık olduğunu düşünüyorum” dedi. “AB harekete geçti ve itirazların çoğunu aştı, ancak hala Polonya’ya sahipler ve son oyu alıp alamayacakları belli değil.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Haziran ayına kadar Avrupa Birliği dönem başkanlığına başkanlık ederken, yönetimi bir anlaşmanın hayata geçirilmesi için can atıyordu. Ancak Avrupa maliye bakanlarının Nisan ayı başlarında yaptığı bir toplantıda Polonya, anlaşmanın iki kısmı yapılsaydı, büyük çokuluslu şirketlerin düşük vergili yargı alanlarından hala yararlanamayacaklarına dair kesin bir garanti olmadığını söyleyerek tek itiraz eden taraf oldu. kurumsal vergilendirmede dibe doğru bir yarıştan kaçınmak için küresel çabayı baltalayarak tandemde ilerlememek.


Polonya’nın tutumu Avrupalı yetkililer, özellikle de maliye bakanı Bruno Le Maire’nin Varşova’nın Avrupa çapında bir siyasi anlaşmazlığa misilleme olarak nihai bir anlaşmaya vardığını öne sürdüğü Fransa tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Polonya, Brüksel’in Polonya için pandemi kurtarma fonlarını engellemeye yönelik daha önceki bir kararı nedeniyle oybirliğiyle AB oyu gerektiren önlemleri veto etmekle tehdit etti.

Avrupa Birliği, Varşova’nın yargı sisteminin bağımsızlığına müdahalesiyle ilgili ayrı endişeleri öne sürerek geçen yılın sonlarından bu yana Polonya’ya milyarlarca dolarlık yardım yapmayı reddetmişti. Geçen hafta, Bayan Yellen’in Polonya ziyaretinin meskeninde, Avrupa Komisyonu, yargı ve ekonomik reformlar gibi belirli kilometre taşlarını yerine getirme taahhüdünde bulunan Polonya için 36 milyar avroluk pandemik kurtarma fonunun kilidini açan 11. saatlik bir anlaşma yaptı. para için dönüş.

Dünyanın dört bir yanından müzakereciler, ne tür gelirlerin yeni vergilere tabi olacağı ve anlaşmanın nasıl uygulanacağı gibi anlaşmanın teknik ayrıntılarını çözmek için aylardır çalışıyorlar. Anlaşmanın sonuçlanmaması, Avrupa ülkelerinin Amerikan teknoloji devlerine dayattığı dijital hizmet vergilerinin daha da artması anlamına gelebilir, bu firmalar ve Biden yönetimi, kendi teknolojilerini benimseyen uluslara tarifeler uygulamakla tehdit etti. vergiler.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün vergi politikası ve idaresi merkezi müdürü Pascal Saint-Amans, DC Bar’ın bu ay düzenlediği yıllık vergi konferansındaki müzakereler hakkında “Akışkan, hareketli, hareketli bir hedef” dedi. “Son derece iddialı bir zaman çizelgesi var.”

Tarihsel olarak düşük bir kurumlar vergisi oranına sahip olan İrlanda gibi ülkeler, diğerlerinin de aynı şeyi yapmaması durumunda oranlarını artırma konusunda temkinli davranmışlardır. yeni boşluklar.

Ernst & Young’da küresel vergi politikası lideri ve House Ways and Means Committee’de eski vergi başdanışmanı Barbara Angus, “Birden fazla ülkenin aynı kuralları koyması fikri vergide yeni bir kavram” dedi. Ülkelerin vergileri nasıl yorumlayacakları ve uygulayacakları konusunda anlaşabilmeleri için çok taraflı bir foruma sahip olmanın önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak Yellen, yabancı ülkeleri vergi anlaşmasını kabul etmeye zorlarken, ABD’nin uyum için kendi mevzuatını geçirip geçiremeyeceği belirsizliğini koruyor.


Demokratlar Meclisi’nin anlaşma şartlarını yerine getirecek bir vergi planını benimsemeye yönelik daha önceki bir çabası, Demokratların Başkan Biden’ın önerdiği bir vergi ve harcama faturasının kapsamı ve maliyeti konusunda anlaşmazlığa düştüğü Senato’da başarısız oldu.

Temsilciler Meclisi Yollar ve Araçlar Komitesi’nin en üst düzey üyesi olan Teksas’tan Temsilci Kevin Brady, Cumhuriyetçilerin uluslararası bir vergi anlaşmasına muhalefet etmesine yol açarak, bunun Amerika Birleşik Devletleri’ni “daha az rekabetçi” hale getirdiğini söyledi. Kredi… Anna Para Kazandıran/Getty Images

Kongre’deki Cumhuriyetçiler, Biden yönetiminin arabuluculuk yaptığı herhangi bir anlaşmayı desteklemeyeceklerini açıkça belirttiler ve ilerlemeye çalışmadan önce Hazine Bakanlığı’nı kendilerine danışmaya çağırdılar.

Kevin, “Olduğu gibi, küresel bir asgarî vergi anlaşması olma şansı çok az — AB’de onaya karşı zaten direnç var, bu tartışmaların en kolay kısmı olmalı ve bu sadece ileriye doğru daha da zorlaşacak” dedi. Teksaslı Brady, Meclis’in Yöntemler ve Araçlar Komitesi’ndeki en iyi Cumhuriyetçi. “Bu arada, burada ABD’de, ABD’yi daha az rekabetçi hale getiren ve vergi tabanımızdan büyük bir ısırık alan bir anlaşma için çok az siyasi destek var.”

Yellen’in bu hafta muhataplarına anlaşmanın Biden yönetimi için hâlâ bir öncelik olduğunu ve ABD’nin anlaşmaya uyum için gereken vergi değişikliklerini bu yıl içinde küçük bir harcama paketinde yapabileceğini umduğunu iletmesi bekleniyor. , müzakerelere aşina bir kişiye göre.
 
Üst