Yard Çizgileri, Bitiş Bölgesi, Hash İşaretleri – Saha nasıl yapılandırılır?

merabeyin

New member
Amerikan Futbolu: Bitiş Bölgesi Nerede ve Hash İşaretleri Nelerdir?Nevada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Paradise Allegiant Stadyumu’nun oyun alanı.

© Kaynak: IMAGO/USA TODAY Ağı


Bir futbol sahası çoğu insan için tanıdık olmalıdır. Peki ya Amerikan futbolu? Burada yapıyı ve önemli terimleri açıklıyoruz.patrick ailesiFutbol ve futbol tamamen dilbilimsel bir bakış açısından çok az ayrılmış gibi görünse de, iki spor arasındaki farklar bundan daha büyük olamaz. Alanla başlar. En geç 50 yarda çizgisine, hash işaretlerine ve son bölgeye ulaşıldığında, bunun bildiğimiz futbolla çok az ilgisi olduğu açıktır.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Futbol vs. Futbol: Hangi Saha Daha Büyük?


Amerikan futbol sahası yaklaşık 110 metre (120 yarda) uzunluğunda ve yaklaşık 49 metre (160 fit) genişliğindedir. Bu da 5390 m²’lik bir oyun alanına karşılık geliyor. Bundesliga’da oyun alanı biraz daha kısadır (105 metre uzunluk), ancak 68 metre ile önemli ölçüde daha geniştir. Bu da 7140 m² alana tekabül ediyor.

Futbol sahası nasıl yapılır?


Bir futbol sahası ile bir futbol sahası arasındaki en büyük gözle görülür fark, avlu çizgileri olarak adlandırılan çok sayıda daha kısa ve daha uzun çizgidir. Bir cetvel gibi, bu yapı daha iyi yönlendirme için kullanılır ve hakemin topu yerleştirmesine yardımcı olur.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


98 yard çizgisi, oyun alanı olarak bilinen bir Amerikan futbol sahasının oyun alanını kaplar. Her çizgi arasında tam olarak bir yarda (yaklaşık 0,9 metre) vardır. Birbirinden beş yarda (yaklaşık 4,5 metre) mesafede, sahada yan çizgiden yan çizgiye (kenar çizgileri) uzanan daha uzun yard çizgileri vardır. Sadece her saniyesi numaralandırılmıştır (10, 20, 30, 40). Ortada, sahayı iki eşit yarıya bölen 50 yarda çizgisi bulunur. Bu nedenle, orta çizgi hariç, her saha çizgisi kopyalanır.

En dıştaki yarda çizgileri (0’a yakın), asıl gol dip çizgide, en dıştaki dikey alan işaretlemesinde olsa bile, kale çizgisi olarak adlandırılır. Uç çizgiler ve yan çizgiler birlikte dış alan işaretlerini oluşturur. Kale çizgileri ve yard çizgileri, oyun alanı adı verilen saha alanında bulunur.

Hash işaretleri nedir?


Daha kısa yarda çizgileri, kenar çizgilerinde bir sıra ve oyun alanının ortasında iki sıra bulunan hash işaretleri olarak adlandırılır. Genel olarak saha çizgileri gibi, hash işaretleri topu sahada konumlandırmak için kullanılır.


Bir Amerikan futbol sahasında saha çizgileri ve hash işaretleri

Bir Amerikan futbol sahasında saha çizgileri ve hash işaretleri


Bir Amerikan futbol sahasında saha çizgileri ve hash işaretleri

© Kaynak: IMAGO/USA TODAY Ağı


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Bitiş Bölgesi ve Kırmızı Bölge


Bitiş bölgesi veya bitiş bölgesi, kale çizgisinin arkasında başlayan alandır. Bitiş bölgesi genellikle oyun alanından farklı bir renkle ayrılır. Ek olarak, bitiş bölgesinin köşelerine daha iyi işaretlemek için direkler yerleştirilmiştir. Her uç bölge on yarda uzunluğundadır ancak yarda çizgileriyle bölünmez. Bitiş bölgesi, Amerikan futbolunda en yüksek puanlama yöntemi olan touchdown’un mümkün olduğu alandır.

Kale çizgisinden son 20 yarda kırmızı bölge olarak adlandırılır. Resmi bir anlamı yoktur, ancak genellikle istatistikler için kullanılır.

Kapı


Futbolda olduğu gibi fileli gol Amerikan futbolunda yoktur. Bunun yerine sahadan gol atmanın başka bir yolu var. Sahadan gol atmak için, bir oyuncunun topa iki direk üzerinden tekme atması gerekir. Direkler bir enine çubukla birbirine bağlanır ve havada neredeyse on bir metre yükselir. NFL’de hedefin saha dışında yere sabitlenmiş tek bir direk tarafından desteklenmesi yaygındır. Kavisli yapısı sayesinde kale, dip çizginin yüksekliğinde havaya doğru çıkıntı yapar.
 
Üst