UEFA Başkanı Ceferin 2027'de beklenmedik bir şekilde istifa etti

merabeyin

New member
Aleksander Ceferin, bu önemli darbe sırasında inatla bir kağıt parçasından okudu. UEFA Başkanı Perşembe günü Paris'te “Covid'den, iki savaştan, sözde Süper Lig gibi saçma projelerden bıktım” dedi ve tamamen şaşırtıcı bir şekilde 2027'de yeniden seçilmeye aday olmayacağını açıkladı. Sadece bir saat önce Avrupa Futbol Birliği Kongresi tüzüğü değiştirerek yeni bir adaylığın önünü açmıştı – ancak Ceferin bu anı uzun süre kendisini eleştirenleri ve medyayı azarlamak için kullandı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Üç soruya pek az izin veren ama aslında artık cevap vermek istemeyen Ceferin, “Bu histeriyi görmek son derece eğlenceliydi” dedi. 56 yaşındaki oyuncu, kararının altı ay önce verildiğini söyledi. Belli bir süre sonra her örgütün “taze kana” ihtiyacı olur. Önce ailesi biliyordu ve aynaya gönül rahatlığıyla bakabiliyordu. Maison de la Mutualité'deki basın odasından gözlerinde bir bakışla ayrıldı.

Son haftalarda, görev süresi sınırlarını gevşetmek için tüzükte yapılması planlanan değişiklik nedeniyle UEFA'da isyan çıkacağı yönünde çılgın spekülasyonlar vardı. İlk kez Eylül 2016'da Ceferin'in yakın danışmanlığını yapan eski profesyonel Zvonimir Boban, UEFA Başkanı'nı protesto etmek amacıyla UEFA'daki üst düzey görevinden istifa etmişti.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Ceferin eski yakın arkadaşının adını vermedi ancak eleştirisiyle kimi kastettiği konusunda pek şüpheye yer bırakmadı. Ceferin, kamuoyu önünde yaptığı eleştiriyi “acınası bir çığlık” olarak nitelendirerek, “Kişisel çıkarları devreye girene kadar ahlaklı olduklarını iddia eden, kendini ahlak otoritesi ilan edenlerden de bıktım” dedi. “Bir daha yarışmayacağımı bilen birkaç kişiden biriydi.”

Ceferin, futbolda “birçok harika insanla” tanıştığını sözlerine ekledi. “Çoğunluk palyaço değil.” Futbolda “güzel bir hayatı” var ama spor dışında da aynı derecede harika bir hayatı var.

DFB Başkanı BeHaberler Neuendorf'un Perşembe öğleden sonra planlardan ne ölçüde haberdar olduğu hala belirsizliğini koruyor. 62 yaşındaki oyuncu, kongrenin hemen ardından Ceferin'e olan büyük takdirini vurguladı. Neuendorf, Ceferin'in basın toplantısında hamlesini duyurmasından kısa bir süre önce, “Göreve geldiğimden beri çok yakın bir iletişimimiz oldu” dedi. Özellikle yaz aylarında Almanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası nedeniyle.

Kongrede 55 ulusal dernekten yalnızca üçü, çeşitli tüzük değişikliklerine ilişkin blok halinde oylamaya karşı oy kullandı. Sonuç olarak, bireysel kanunlar hakkında daha derin bir tartışma yaşanmadı. Değişikliklerin kendisi büyük bir çoğunluk tarafından onaylandı. Ceferin'in, görevden uzaklaştırılan selefi Michel Platini'nin kalan süresini tamamladığı ilk görev süresi, yeni üslup nedeniyle mümkün olan en fazla on iki yıllık görev süresine dahil edilmiyor.

“Ben bir avukatım ve hakkımda sorulmadan okunan makaleler var.”
UEFA Başkanı Aleksander Ceferin

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

UEFA öncelikle tüzüğün önceki metninin İsviçre yasalarına uygun olmadığı yönündeki hukuki görüşe dayanmaktadır. Neuendorf ayrıca değişikliklere yasal olarak itiraz edilemeyeceğini de vurguladı. Şemsiye organizasyonun merkezi Nyon'dadır. Geçen yıl alkışlarla göreve atanan Ceferin öfkeyle şunları söyledi: “Ben bir avukatım ve hakkımda sorulmadan yazılar okudum.” UEFA Başkanı, uzun sessizliğini “bazı insanların görmek istediğim gerçek yüzü” olduğunu söyleyerek gerekçelendirdi. “Ve onu gördüm.”