Türkiye’den Suriye’ye BM yardımı için tek sınır kapısı tıkandı.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
BM yetkililerine göre, Suriye’ye uluslararası yardım taşımak için Birleşmiş Milletler tarafından onaylanan Suriye ile Türkiye arasındaki tek geçiş, etrafındaki yollarda meydana gelen deprem hasarı nedeniyle çalışmıyor ve bu da gelişen insani krize zaten gergin bir yanıtı zorlaştırıyor.

Bab al-Hawa olarak bilinen geçiş, ülkedeki iç savaş sırasında son dokuz yıldır BM’nin Suriye’deki muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yaptığı yardımın tek bağlantısı oldu.

Suriye’ye yapılan yardımın çoğu, hükümetin kontrolündeki bölgede bulunan başkent Şam’dan akıyor. Başkan Beşar Esad hükümeti, muhalefetin kontrolündeki bölgelere hangi yardımın gideceğini sıkı bir şekilde kontrol edebildiği için, Türkiye’den yapılan sınır ötesi yardım teslimatları, kuzeyde muhalefetin kontrolündeki bölgeler için bir cankurtaran halatı oldu.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programından yetkililer Salı günü yaptığı açıklamada, Bab al-Hawa geçidinin Pazartesi günkü yıkıcı depremden sonra sağlam kaldığını, ancak oraya giden yolların hasar görmesi veya kapanması nedeniyle kullanılmadığını söyledi. Ajans, şimdilik yanıt vermek için Suriye’de bulunan stokları kullandığını, ancak bunların yenilenmesi gerekeceğini söyledi.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika programı direktörü Julien Barnes-Dacey, Bab al-Hawa olmadan sınır ötesi yardımın geçişin olduğu kuzeybatı Suriye’ye ulaşma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Türkiye ve Suriye’de Ölümcül Deprem

6 Şubat’ta merkez üssü Gaziantep’te olan 7,8 büyüklüğündeki deprem, yüzyılın en ölümcül doğal afetlerinden biri haline geldi.

• Yıkıcı Bir Olay: Hemen hemen aynı büyüklükte bir artçı sarsıntının takip ettiği deprem, komşu ülkeleri de etkisi altına aldı; Suriye-Türkiye sınırındaki bir bölge özellikle sert bir şekilde vuruldu.
  • Sahneden: Binlerce insan öldürüldü ve düzinelerce şehir yerle bir edildi. İşte görgü tanıkları faciayı böyle anlattı.
  • Kurtarma çabaları:Hayatta kalanları bulma penceresi daralmaya başlarken, Türkiye kurtarma operasyonlarını yürütürken ürkütücü lojistik zorluklarla karşı karşıya kaldı.
  • Yurt Dışından Yardım:Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, depremden sonra uluslararası yardım taleplerine hızlı bir şekilde yanıt vererek kurtarma ekiplerini görevlendirdi ve yardım teklif etti.
Bab al-Hawa’ya ulaşmak bile şu anda büyük bir çile gibi görünüyor” diye ekledi. “Yollar Türkiye’den Suriye’ye gidiyor gibi değil.”

Depremden hemen sonraki saatlerde, kuzeybatı Suriye’deki insani yardım grupları bir miktar yardım dağıtabildiler çünkü birçoğu daha önce savaş nedeniyle olası felaketler veya kitlesel yerinden edilmelere hazırlık olarak depolarında malzeme stokluyor.

Hem Suriye hem de Türkiye’deki yıkım göz önüne alındığında, yardım grupları ve diğerleri arasında, geçişin kesin durumu ve eğer varsa, hangi yardımın teslim edilmiş olabileceği konusunda bir kafa karışıklığı vardı.

Bab al-Hawa yönetimi Salı günü sosyal medyada yaptığı açıklamada, geçişin “acı çeken insanlarımıza yardım etmek isteyenler için yardım ve insani hareket için açık olmaya devam ettiğini” söyledi. Ancak teknik olarak açık olsa bile çevredeki alanlara verdiği zarar nedeniyle kullanım dışı görünüyordu.

Suriye’nin kuzeybatısındaki muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde kamu hizmeti ve yönetişim üzerine çalışan bir yardım grubu olan İstikrar Destek Birimi’nin yönetici direktörü Monzer al-Salal, “O bölgedeki her şey kınandı” dedi.

İnsani yardım grupları ayrıca yardım sağlamak için Türkiye ile kuzey Suriye arasındaki diğer üç geçişi kullanıyor. Ancak Suriyeli yardım grupları bu geçişlerin açık olduğunu söylerken, depremden bu yana bu geçişlerden Suriye’ye herhangi bir Birleşmiş Milletler veya başka bir yardım ulaştığını duymadıklarını söylediler. Bay al-Salal’a göre, bazı yardım çalışanları Suriye’ye girmek ve hasarı değerlendirmek için diğer geçişleri kullandı, ancak yardım ulaştırmak için kullanmadı.

Suriye hükümetiyle dost olan bazı ülkeler doğrudan Şam’a yardım gönderiyor. İran devlet medyası ve Suriye Kızılayı’na göre İran, Pazartesi gecesi 70 ton gıda, çadır ve ilaçla Şam’a bir uçak gönderdi ve daha fazlasının Salı günü Halep ve Lazkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Depremin Türkiye’deki büyük tahribatı, genellikle Türkiye’den geleceği düşünülürse, yardımın Suriye’ye akışını da engelliyor.

El-Salal, Türkiye’de yaşayan ve çoğu güneyde sınırın yakınında yaşayan milyonlarca Suriyeli mülteciye atıfta bulunarak, “Sınırın her iki tarafında da yaralı Suriyeliler var” dedi. “Yardım çalışanlarının çoğunun kendi krizleri var.”

Salı günü erken saatlerde, insanların Gaziantep’te gönderdikleri, su depoları, kürekleri ve testereleri olanlardan bu Türk kentindeki molozları temizlemeye yardım etmelerini isteyen mesajlar gördüğünü söyledi. “Dün yardım gruplarını birlikte koordineli bir toplantı yapmaya davet ediyordum ama olmadı” dedi. “Herkes hala enkazı kaldırmaya çalışmakla meşgul.”

Muhalefet kontrolündeki bölgelere yapılan yardım çabaları ülke dışında da direnişle karşılaştı. Son yıllarda Birleşmiş Milletler’de, Esad’ın yakın bir müttefiki olan Rusya, Türkiye’den Suriye’nin muhalif bölgelerine yapılacak yardımı engellemeye çalıştı.

Pazartesi günü Birleşmiş Milletler’de konuşan Suriye hükümet temsilcisi Bassam al-Sabbagh, Batı’nın Suriye’ye yönelik yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulunarak, bunların yardımı engellediğini ve yardımın bunun yerine Şam’daki hükümet aracılığıyla gelmesi gerektiğini öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye halkının insani ihtiyaçlarını karşılamak için elinden geleni yapmaya kararlı olduğunu söyledi.

Hwaida Saad raporlamaya katkıda bulundu.