‘The Daily’, askerlikten kaçan bir Rus adamla görüşür.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
24 yaşındaki Kirill, Moskova bölgesindeki evsizler için kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta çalışıyordu. Başkan Vladimir V. Putin’in politikalarını desteklemiyor ve Ukrayna’nın işgaline şiddetle karşı çıkıyor. Yine de Bay Putin, savaşta yaşanan aksiliklerin ardından Eylül ayında askere alma kararını açıkladığında, çağrılanlar arasında Kirill de vardı.

O zamanlar “The Daily” podcast’i, gazetelerinin kendisine tebliğ edilmemesi için saklanan Kirill ile konuştu. Daha sonra taslaktan kaçınmak için Rusya’dan kaçmaya karar verdi. Podcast’in yeni bir bölümü, ülkesini terk ettiğinden beri neler olduğuyla ilgili olarak onunla görüşüyor.

‘The Daily’yi Dinleyin: Bir Adam Putin’in Taslağından Kaçtı: Güncelleme

Moskova bölgesinden 24 yaşındaki Kirill, Ukrayna’da savaşmak için askere alınmamak için Rusya’dan kaçtı.

Transcript

‘The Daily’yi Dinleyin: Bir Adam Putin’in Taslağından Kaçtı: Güncelleme

Moskova bölgesinden 24 yaşındaki Kirill, Ukrayna’da savaşmak için askere alınmamak için Rusya’dan kaçtı.

Bu transkript, konuşma tanıma yazılımı kullanılarak oluşturuldu. İnsan kopyalayıcılar tarafından gözden geçirilmiş olsa da hatalar içerebilir. Lütfen bu transkriptten alıntı yapmadan önce bölüm sesini inceleyin ve herhangi bir sorunuz varsa [email protected]’a e-posta gönderin.

sabrina meyhanesi

Hey, ben Sabrina. Bu hafta, “The Daily” yılın en sevdiğimiz bölümlerinden bazılarını yeniden ele alıyor ve ilk yayınlanmalarından bu yana geçen sürede neler olduğunu dinliyor. Bugün, Vladimir Putin’in askere alınmasının bir parçası olmaktansa bir adamın Rusya’dan kaçma tercihine geri döndük ve 30 Aralık Cuma günü ülkeyi terk ettiğinden beri neler olduğunu öğreneceğiz.

arşivlenmiş kayıt (sabrina tavernise)

TAMAM. Bana adını söyle – sadece ilk adını çünkü hassasiyetleri biliyorum – yaşını ve nerede yaşadığını.

arşivlenmiş kayıt (kiril)

[RUSÇA KONUŞUYOR]

arşivlenmiş kayıt (tercüman)

Benim adım Kirill. 24 yaşındayım. Moskova Oblastı’nda yaşıyorum.

Öyleyse Kirill, savaşın başlangıcına, Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal emrini verdiği ilk zamana dönersek, beni hayatındaki o ana geri götür. Bunu görünce ne düşündün?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

24’ünde, her zamanki gibi çok erken değil, sabah saat 11 civarında uyandım. Arkadaşım sabahleyin savaşın başladığını söyledi. Size karşı dürüst olmam gerekirse, aslında o günü pek hatırlamıyorum çünkü olanların büyüklüğünü ve ne kadar korkunç olabileceğini tam olarak anlayamadım ve kavrayamadım.

[RUSÇA KONUŞUYOR]

O gün eve gittiğimi ve ailemle konuşmaya başladığımı hatırlıyorum.

Bu konuyu ailemle gerçekten konuşmak istemedim çünkü onlarla siyasi konular hakkında konuşmuyorum. Çok farklı bakış açılarımız var ve onlarla bu tür şeylerden kaçınmayı seviyorum.

Ailem, arabalarının arkasına Z çıkartmaları koyan, gerçekten bu savaş için gerçekten çok zehirli olan halkın bir parçası değil. Onlar o insanlar değil.

Size tam olarak anlatmam zor ama onlar etraflarında olup biten kanunsuzluğu fark etmemek için büyük çaba harcayan insanlardır.

Onlara geldim ve savaş bir felaket dedim.

Dünyada bir ülkenin başka bir ülkeye saldırması için hiçbir sebep yok. Bana çok net göründü.

Ve dediler ki, savaş derken neyi kastediyorsunuz?

Bize yalan söylediklerini ve gerçeği bilen kişinin sen olduğunu mu söylüyorsun?

Tartıştın mı?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Evet, çok kötü tartıştık. Ana-babamı seviyorum. Bu açık. Her birimiz pozisyonumuzu belirledik ve konuya bir daha geri dönmedik çünkü sadece farklı bakış açılarımız olduğunu anladık.

Böylece zaman geçmeye başladı, evet ve temelde telefonumdan sürekli haberleri güncelleyen bir kişiye dönüştüm.

Garip olan şey, bir savaş olmasıydı. olduğunu görebiliyordum.

Ama ilk üç ayda, gerçekten hiç hissetmedim.

Çevremde hiçbir şey değişmedi.

Ve benim için en rahatsız edici olan da buydu – zıtlık.

Birkaç yıl önce, çok ünlü bir rock müzisyeni Çeçen Savaşı hakkında bunu söyledi. En rahatsız edici şeyin savaşta olmak, çamuru ve ölümü görmek, bir uçağa binip geri uçmak ve Moskova’ya inmek ve sokaklarda dolaşan insanları, orman jimnastiğinde oynayan çocukları ve alışveriş yapan insanları görmek olduğunu söyledi.

İnsanlar için en korkulan şey, hayatlarının devam etmesi ve bu başka yerde yaratılan acıyı hissetmemeleridir. Gerçekten bizim hayatımızı ilgilendirmiyordu.

Bu sözde kısmi seferberliği duyduğunuz an neredeydiniz?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

O iki gün önceydi. Çalar saatimden 15 dakika önce uyandım ve haberleri gördüm. Haberi başkanın yüzünde gördüm.

arşivlenmiş kayıt (vladimir putin)

[RUSÇA KONUŞUYOR]

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Bunun önemli olduğunu, kısmi bir seferberlik ilan ettiğini söyleyen, yanında küçük şimşekler olan pankart başlığını gördüm.

Ve sağlığım, yaşım ve eski askerlik durumum göz önüne alındığında kriterlere yüzde 100 uyduğumu anladım.

O anda nasıl hissettin?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Sanırım bu teslimiyet duygusunu hissettim, bir tür beyhudelik. Mesela işe gidecektim ama bu taslakta çağrılacak ve savaşa gidecektim.

Kalbindeki duygu neydi?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Hiçbiri.

Bu boşluğu hissettim – öfke değil, neredeyse hiçbir şey.

Sonra ne yapacağımı düşündüm.

Çünkü savaşın nihayet bana geldiğini o an anladım.

sabrina meyhanesi

Hemen döneceğiz.

Kirill, askerlik hizmetinden bahsettin. Ne kadar askerlik yaptın?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Orada bir yıl kaldım.

Teknik okuldan mezun olduğumda askere alındım. Ve bundan kurtulmanın yolunu satın alacak param da yoktu.

Orduya gerçekten gidenler, bundan kurtulmanın yolunu satın alamayanlardır.

Vatanı savunmak için yola çıkmak bir tercih değildir. Yoksulluk ve ailelerini besleme arzusuyla ilgili.

Peki, Putin’in seferberliği ilk açıkladığı zamana geri dönersek, ne yapmaya başladınız? İlk şey neydi?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

İlk olarak, dışarı çıkmak için nereye gidebileceğimi araştırmaya başladım – vize gerektirmeyen ve çok para gerektirmeyecek, çünkü çok param yok.

Fiziksel olarak kendimi kötü hissetmeye başladım. Başım gerçekten çok ağrıyordu.

Çok korkmuştum. Bunu senden saklamayacağım. Çok korkmuştum.

Sonra oturdum, nefes aldım, nefesimi tuttum ve işe gittim.

Oraya gittim ve benimle aynı kategoride olan birkaç genç adam daha vardı. Orada oturduk. Ve birlikte kahve içiyorduk, gülüyorduk ve bunun hakkında konuşuyorduk ve bu daha iyi hissettirdi.

Oradaki bilgilerin ne olduğundan, kimlerin ayrılmaya çalışacağından, bizim ne yapmaya çalışacağımızdan bahsediyorduk.

Saatler geçtikçe ve arkadaşlarımla mesajlaşıp haberleri izlerken ne kadar çok yalan söylendiği çok net anlaşıldı. Öğrencileri askere almayacaklarını söylediler.

Ve birçok öğrencinin çağrıldığını gördük. 50’li ve 60’lı yaşlarındaki insanları askere almayacaklarını söylediler. Ve 50’li ve 60’lı yaşlarında birçok kişinin çağrıldığını gördük. Böylece bunun gerçekten herkesi etkileyecek bir şey olduğu anlaşıldı.

Sonra, hemen şimdi benim için gelecekleri için kendimi gerçekten tehlikede hissetmeye başladım.

Ve kısmi seferberlik haberi açıklandığında bütün bu insanların protesto için dışarı çıktığını gördüm.

[ARAYA GİREN SESLER]

Protestoya gitmek istedim ama evde kaldım çünkü beni yakalarlarsa – polis yakalarsa – bunun askere alınmama yol açacağından çok korktum.

[KALABALIK İLAHİ SÖYLÜYOR]

Bu konuda ne hissediyorsun?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Gitmediğim için pişmanlık duyuyorum.

Sanki görevi bir nevi terk etmiş gibiydim, sanki, tamam, genç kadınlar, genç erkekler, askerlik yapma yaşında olmayanlar, dışarı çıkıp kendi parçanızı söyleyin ve benim adıma söyleyin.

Bunu dramatize ediyormuşum gibi hissediyorum. Bunu dramatize etmek istemiyorum.

Da, da, da, Kirill.

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Hayır hayır. Korkunç bir durumda olduğumu düşünmeni istemiyorum. Sadece bir çok insan şu anda bu durumda.

Ben sıcağım. İyi hissediyorum. Bir çatı altındayım.

Şu anda hissettiğim şeyin, savaşta olan insanların hissettikleriyle karşılaştırıldığında hiçbir şeyi yok – hiçbir şeyi yok. Orada herhangi bir karşılaştırma yapmak istemiyorum.

Putin’in açıklamasından iki gün sonra babam bir telefon aldı. Karakoldaki bir arkadaşı onu aradı. Ve yarın oğlunuz için bir sonraki gün için bir taslak bildirim olduğunu ve onu getireceğini söyledi.

Bu çaresizlik hissine kapıldım. ne yapacağımı bilemedim

Ve son birkaç gündür işteyim.

Şimdi işte mi yaşıyorsun?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Evet işte yaşıyorum.

Orada mı uyuyorsun? Dişlerini orada mı fırçalıyorsun? Orada mı duş alıyorsun?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Evet, aslında, yukarıdakilerin hepsi. Ve aslında o kadar da zor değil çünkü evsizler için olan bir organizasyonda çalışıyorum, bu yüzden etraftaki insanlar için sahip olduğumuz pek çok yaratık konforu ve şey var.

Burada saklanıyorum çünkü insanların beni tanıyacağı bir yerde olmak istemiyorum ve gelip bana askere alma bildirimi verebilirler.

İşleyiş şekli şu ki, insanlara bu şeyler sokaklarda, protestolarda, metrodan çıktıklarında veriliyor. Ve bu kaçınmaya çalıştığım bir şey. Bu yüzden işte buradayım ve dışarı çıkmazsam beni bulacaklarını veya alacaklarını sanmıyorum.

Şirketimde taslağın kriterlerini karşılayan birkaç kişi vardı. Şimdi gerçekleştirmeye çalıştığımız birkaç planı bir araya getirdik. İş arkadaşlarımız tüm belgelerimizi toplamaya ve büyükelçiliklerden ve potansiyel olarak gidebileceğimiz ve dışarı çıkmak için vize alabileceğimiz farklı yerlerden anlamaya çalışıyorlar.

Onlara çok minnettarım. Ama bu varyantın gerçekten olası olmadığını, temelde olmayacağını anlıyorum.

Yani bu olmazsa – ki olacağını sanmıyorum – o zaman düşündüğümüz ikinci şey Kazakistan sınırına gitmek. Ve sınırın kapanmamasını umuyoruz.

Kazakistan’a ne zaman gideceksin?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Yani muhtemelen 20 Eylül’e kadar son birkaç gündür içinde bulunduğum bu çalışma alanında olacağım. Ama vize alırsam hala bir tehlike var çünkü havaalanlarında insan arıyorlar. Ve havaalanında pasaportuma bakıyor olabilirler.

Yani havaalanları güvenli bir yer değil.

Tren istasyonlarında insanları daha da az kontrol ediyorlar. Ve en önemlisi, kontrol araba ile yapılır.

Arabayla gitmeyi planlıyor musun?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Muhtemelen evet.

[RUSÇA KONUŞUYOR] Kazak sınırına ne kadar var?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Şu anda arıyorum. Bakıyorum. Yaklaşık 20 saatlik bir yol.

Bu çok uzak.

Ama yine, bir komplikasyon var. arabam yok

Yani bu, giden bir grup bulmak veya birinden beni sınıra götürmesini istemek anlamına gelebilir.

Şimdiye kadar önümde herhangi bir seçenek yok ama burada bazı seçenekler var. Babamın – babamın arabası var, belki onunla.

Kirill, babana sorar mısın? Babandan seni sınıra kadar götürmesini ister miydin?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Hafta sonu gelip beni görmelerini istedim. Muhtemelen pazar günü olacak. Ve şahsen bu seçeneğe uygun olup olmayacaklarını soracağım.

Riskleri anlamakta zorlanıyorlar. Sadece televizyonda anlatılanları görüyorlar, o da gençlerin savaşa gönderilmeyeceği. Önce bir eğitim alacaklar. Bu yüzden hapis cezasını riske attığımı ve bu taslağa gitmeyeceğimi açıklamak benim için zor.

Onlara ne diyeceksin?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Onlara tamamen anlamsız bir şey yapan bir kişi yüzünden ölmek istemediğimi söyleyeceğim.

Çok pratik bir şekilde anlatacağım ve umarım ortak bir dil bulabiliriz.

[MÜZİK ÇALIYOR]

Kirill, eğer ailen televizyonda gördüklerini reddederse veya basitçe cevap verirse, konu kendi hayatınla ilgili olsa bile ortak bir dil bulamaman senin için bu kadar acı verici mi?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Hayır, acı verici değil.

Ben de bunca yıldır dış düşmanlarımız olduğu, uyanık olmamız gerektiği propagandasına bulaşmış olsaydım, sanırım muhtemelen aynı görüşe sahip olurdum.

Kazakistan’a gidemezsen ne olacak?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Beni durdurup durdurmadıklarına bağlı. Bu olursa, Rusya sınırları içinde bir yere saklanmak zorunda kalacağım.

Kirill, Ukrayna’da Rus üniforması giyerek Rusya adına savaşa gitmeyi düşündüğünde – bunu yapmak zorunda olduğunu düşündüğünde, bu sana nasıl hissettiriyor?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

En korkunç düşünce bu.

O tamamen çılgınca ve anlamsız savaşa gitmektense hapse girmenin daha iyi olduğuna çoktan karar verdim.

Rus üniformasıyla Ukrayna’da olmak neden senin için bu kadar korkunç bir düşünce?

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Öldürülme korkusu bile değil, birini öldürme korkusu.

Bu korku.

[RUSÇA KONUŞUYOR]

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Nasılsınız dedim? Ben iyiyim dedi. Sadece pek uyuyamadım ve şu anda pek iyi düşünmüyorum. Aman Tanrım, Kirill.

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Bu planlarım vardı. Tatil planlarım vardı. Okuma planlarım vardı.

Önümüzdeki birkaç hafta için planlarım vardı. Ve şimdi sürekli, takıntılı bir şekilde haberleri izliyorum ve Kazak sınırına nasıl gideceğimi anlamaya çalışıyorum.

Bu planları yapmış olmam garip.

Bu çok garip bir duygu, neredeyse benim için biraz komik bir duygu çünkü burada kendimi evimde gibi hissediyorum.

Ve burada bu işte kendimi mutlu hissediyorum. Ben kendim pek dışa dönük değilim. Ve benimle gerçekten arkadaş oldular. Ve kalmak istiyorum.

Gerçekten tarif edemiyorum. Bildiğim tek şeye konsantre olabilirim – burayı terk etmem gerektiğine ve hayatımdaki en yakın insanları terk etmem gerektiğine. Ama sadece uzun bir hafta sonu olacakmış gibi hissediyorum – uzaklaşacağım ve sonra geri döneceğim. Ve hemen burada, evsizler barınağında sakinlerle konuşuyor olacağım.

[MÜZİK ÇALIYOR]

[RUSÇA KONUŞUYOR]

Konuşmamızdan iki gün sonra Kirill bana mesaj attı. Sınırların yakında kapanacağını duyduğunu ve şimdi gitmesi gerektiğini söylüyor. Bu yüzden küçük bir çanta hazırlıyor – el feneri, kulaklıkları, en sevdiği tişörtleri.

Yol için biraz Snickers ve birkaç şişe su alıyor. Babası onu süremez, bu yüzden Kirill bir arkadaşıyla otobüse binmeye karar verir. Gece boyunca sürüyorlar.

Kazakistan sınırına vardıklarında 10 kilometre boyunca geçmeyi bekleyen araç kuyruğuyla karşılaşırlar. Böylece Kirill ve arkadaşı yürüyerek karşıya geçebilecekleri bir kontrol noktası bulurlar.

Bana kalabalığın bir fotoğrafını mesaj attı. Binlerce insan bekliyor.

Birçoğu sweatshirt giymiş, soğuğa karşı kapüşonlarını çekmiş genç adamlar. Rusya’dan ayrılmaya çalıştıkları için kalabalığa alay eden ve onlara hakaret eden bir sınır muhafızının görüntüsünü kaydeder.

[ARAYA GİREN SESLER]

Ve sonra mesajlaşmayı bırakır. Neredeyse 20 saattir hiçbir şey duymuyorum.

Sonra çarşamba gecesi bir mesaj alıyorum.

“Sabrina, merhaba. Herşey iyi. sınırı geçtim

Benimle birlikte olan birkaç kişinin gitmesine izin verilmedi. Şimdiye kadar yerel bir telefonum yok, neredeyse internet yok. Şimdilik sadece sevdiklerime ve arkadaşlarıma cevap veriyorum.”

sabrina meyhanesi

Aradan sonra, Rusya’dan kaçtığından bu yana geçen aylarda hayatında neler olduğunu öğrenmek için Kirill’i tekrar aradım.

Hemen döneceğiz.

Kirill mi? Kirill, beni duyabiliyor musun?

kiril

[RUSÇA KONUŞUYOR]

sabrina meyhanesi

Tamam, başlıyoruz. Kirill, sonunda seni duyabiliyorum. En son konuştuğumuzda, Kirill, Kazakistan sınırını yeni geçmiştin. Bana o zamandan beri neler olduğunu anlat.

kiril

[RUSÇA KONUŞUYOR]

tercüman

Kazakistan’da yaklaşık bir hafta geçirebildim ve ardından Özbekistan’ın içlerine doğru gitmeye karar verdim.

Rusya ile Kazakistan arasındaki sınırda durum çok ama çok ciltseydi.

Birçok Rus Kazakistan’a gelmişti.

Bunun da etkisi, apartmanların, kiraların iki üç kat artmasıydı.

Karşıya geçmeye çalışırken arkadaşımla iki kişi daha tanıştık ve arkadaş olduk.

Dördümüz bir sonraki kasabaya gitmek için 5.000 ruble ve bir süreliğine konaklamak için 5.000 ruble ödedik.

5.000 ruble, 100 dolardan biraz daha az. Muhtemelen sınırdaki kasabalardan daha uzağa gitmemiz ve daha ucuz olması için Kazakistan’ın iç kesimlerinde bir gençlik yurdu veya başka bir şey bulmamız gerektiğine karar verdik.

Ertesi gün otobüs bileti aldık ve yaklaşık 150 kilometre daha Kazakistan’ın içlerine doğru yol aldık.

İnternetten ucuz bir otelde rezervasyon yaptırmıştık. Ama önceden vardığımızda rezervasyonumuzun iptal edildiğini ve otelde yer olmadığını söylediler.

Saat 20:00 civarıydı. Ve biz gerçekten ne yapacağımızı bilmiyorduk.

Böylece internette bulabildiğimiz her numarayı, bulabildiğimiz her yeri aramaya başladık. Her şey doluydu.

Böylece daha sonra ne yapmak istediğimizi düşündük.

Moskova’daki evsizler organizasyonumdaki meslektaşım, aslında Özbekistanlıydı. Ve annesi hala orada yaşıyordu ve yardıma ihtiyacın olursa Özbekistan’a gidebilirsin ve o sana belgelerini hazırlamanda ve ne gerekiyorsa yapmanda yardım edecek dedi. Biz de Özbekistan’a gitmeye karar verdik.

Üç odalı bir dairede yaşıyoruz. Dairede beş kişiyiz. Ve böylece tüm bunlar için ayda 500 dolar tıslıyoruz. Ve bu bütçemiz için iyi.

Biz ilk geldiğimizde gerçekten nereden yiyecek alacağımızı bilmiyorduk. Ve sokak yemeği gibi sizin için yemek pişiren anne ve baba Özbekler tarafından işletilen küçük yerel yerler vardı.

İnsanlar son derece kibar ve çok cömertti.

Ve bildiğiniz gibi Müslüman bir ülke. Ziyaretçilere karşı çok fazla iyi niyet var.

İnsanlar gerçekten kibardı ve yardım etmeye gerçekten çok hevesliydi.

sabrina meyhanesi

Kirill, ailen hakkında en son konuştuğumuzda, ayrılma kararında seni destekleyip desteklemeyecekleri ve belki baban seni sınıra kadar götürüp götürmeyeceği hakkında bir soru vardı. Anne babanın şu anda durumu nedir?

kiril

[RUSÇA KONUŞUYOR]

tercüman

İlişkimiz aslında bir nevi daha dostça hale geldi.

Önceden her gün görüşüyor ve tamamen zıt bakış açılarımız hakkında bu tartışmaları yapıyorduk.

Şimdi birbirimizden o kadar uzaktayız ki, konuştuğumuzda – ve savaş açıkça hayatımı büyük ölçüde etkiledi – gerçekten konuştuğumuz tek konu benim nasıl hissettiğim ve onların nasıl hissettiği ve bizim nasıl olduğumuz. anlaşmak.

Ailemle olan ilişkim, beni gerçekten destekleyen ve muhtemelen yeterince değer vermediğim çok önemli faktörlerden biri.

Taşkent’te hayatımı yaşarken tamamen rahat ve özgüvenli hissetmemi onların desteği sağlıyor. Bana maddi, manevi yardım ettiler.

sabrina meyhanesi

Ah, vay, Kirill.

tercüman

Babam Özbekistan’a beni görmeye geldi.

Ben ayrıldıktan yaklaşık üç hafta sonraydı.

Daha yeni geldi. Ve şehri dolaştık ve sadece konuştuk.

sabrina meyhanesi

Şu anda nasıl hissettiğini, nasıl olduğunu düşünmeye çalışıyorum. Demek istediğim, en azından şimdilik ülkenizden ayrılıp Özbekistan’da bu tür garip yeni bir hayat yaşamaya başlamanız hayatınızda çok büyük bir değişiklikti. Gittiğin için mutlu musun?

kiril

[RUSÇA KONUŞUYOR]

tercüman

Ayrılmadığıma, tüm bu seferberlikten, olup biten her şeyden ayrı ve uzakta olduğum için çok mutluydum.

Ama yaklaşık iki hafta gittikten sonra, tamam, belki geri dönebilirim gibi hissetmeye başladım. Belki geri dönebilirim.

İşimden, oradaki sevdiğim insanlardan ve ailemden bu kadar uzakta olmak bana çok üzücü geldi.

Ama birçok kanala ve haber sitesine üye oldum. Ve çok okuyorum. Ve şimdi, Ocak ayına kadar geri dönebileceğimi düşünmenin biraz safça olduğunun farkına varıyorum.

sabrina meyhanesi

Ne demek saf?

kiril

[RUSÇA KONUŞUYOR]

tercüman

Çünkü Aralık’ta ya da Ocak’ta yeni bir seferberlik dalgası olacağına dair haberler giderek artıyor.

Bunun uzun bir süre devam edeceğini düşünüyorum. Ocak ayında bitmeyecek, bu yüzden içim daha da buruk.

sabrina meyhanesi

Üzgün müsün?

kiril

[RUSÇA KONUŞUYOR]

tercüman

Evet. Üzgün.

Gerçekten, gerçekten geri dönmek istiyorum. Sadece geri dönmek istiyorum.

Ama sadece bir evim olduğunu söylemek istiyorum. Evleri yıkılan Ukraynalıların aksine benim kalacak bir yerim var. Şanslıyım.

sabrina meyhanesi

[RUSÇA KONUŞUYOR]

kiril

[RUSÇA KONUŞUYOR]

[MÜZİK ÇALIYOR]

sabrina meyhanesi

Bugünkü bölümün yapımcılığını Lynsea Garrison ve Will Reid üstlendi. Michael Benoist ve Anita Badejo tarafından düzenlendi, Dan Powell ve Marion Lozano’nun orijinal müziklerini içeriyor. Anastasia [DUYULMUYOR] tarafından çevrildi ve Chris Wood ve Corey Schreppel tarafından tasarlandı.

Tema müziğimiz Jim Brunberg ve Wonderly’den Ben Landsverk’e ait. Valerie Hopkins ve Anton Troianovski’ye Özel Teşekkürler. “The Daily” için bu kadar. Ben Sabrina Tavernise. Geçen yıl dinlediğiniz için teşekkürler ve mutlu yıllar. 2023 Salı günü görüşmek üzere.

[MÜZİK ÇALIYOR]