Sporcular halkın moralini yükseltiyor

merabeyin

New member
Ukraynalı sporcular Rusya’ya karşı savaşta neden büyük rol oynuyor?Rusya’ya karşı savaşa rağmen Ukraynalı atletler, burada 2022 Olimpiyatları’nda kar kızağı yarışlarında olduğu gibi spor yarışmalarına katılıyor. (Arşiv görüntüsü)

© Kaynak: resim ittifakı/dpa


Savaşa rağmen Ukrayna’daki birçok sporcu Olimpiyatlar için antrenman yapmaya veya cephede savaşmaya devam ediyor. Spor Bakanı Wadym Hutzajt bu nedenle ülkesinin sporcularını övüyor. Bir uzmana göre, başarılarının Ukrayna halkının morali üzerinde olumlu bir etkisi bile olabilir.
Kiev. Spor Bakanı Vadym Hutzajt, Ukraynalı sporcuların anavatanındaki savaşta oynadığı özel rolün altını çizdi. “Her biriyle gurur duyuyorum. Çünkü üzerimize roketler düşerken, şehirlerimiz bombalanırken, anne babaları ölürken, evlerini, yurtlarını kaybederken onlar antrenman yapıyor, yarışıyor. Herkese bunu gösteriyorlar.” “Frankfurter Allgemeine Zeitung”dan (Pazartesi) Hutzajt, “biz güçlü bir ülkeyiz” dedi. Bu Perşembe, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlık savaşının başlamasının birinci yıldönümü.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


+++Ukrayna’daki savaşla ilgili tüm gelişmeler canlı blogda+++

Aynı zamanda Ukrayna Ulusal Olimpiyat Komitesi başkanı olan Hutzajt, sporun Ukrayna için “itici bir faktör” olduğunu söyledi. “Bütün sporcularımız Ukrayna renklerinde yarışıyor, ellerinde bizim bayrağımızla podyumlarda duruyorlar. Tüm dünya Ukrayna’nın olduğunu, olduğunu ve olmaya devam edeceğini görmeli” dedi. Sporcular dünyaya Ukrayna’da neler olduğunu anlattılar ve propagandaya karşı koydular. “Bu yüzden sporcularımızın her yerde temsil edilmesi çok önemli.”


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Bakan, Ukrayna sporunun geleceği için savaş sonucunda keskin kesintiler bekliyor. “Birçok aile, birçok anne çocuklarıyla birlikte kaçtı. Gençler evden ayrıldı” dedi Hutzajt. Birçok çocuğun geri dönmeyeceğini umuyor. “En az bir nesil insanı ve dolayısıyla sporcuları kaybediyoruz. Bunun 2028 Yaz Olimpiyatları’nda ve hatta 2032 ve 2036’da daha da fazla etkisi olacak” dedi. Savaşta toplam 231 Ukraynalı sporcu öldürüldü. “35 sporcu esaret altında, 3000 aktif sporcu doğrudan cephelerde savaşıyor.”

Sporcular Ukrayna halkının moralini yükseltiyor


Ancak spor sosyoloğu Jan Haut’a göre, Ukraynalı sporcular savaş sırasında halkın moralini yükseltebilir ve ülkenin siyasi liderliğinde önemli bir rol oynayabilir. “Sporcular dövüşlere aktif olarak katıldıklarında, bu kesinlikle güvenilirliklerini artırıyor. Alman Basın Ajansı’na bağlı Wuppertal Üniversitesi’nden araştırmacı, “Bu, onların ‘bizden biri’ olduklarını, dolayısıyla nüfusun endişelerini ve sorunlarını paylaştıklarını gösteriyor” dedi.


Bayrak taşıyıcıları Alexandra Nazarova ve Oleksandr Abramenko ile Ukrayna'dan gelen ekip, 2022 Olimpiyat Oyunlarında stadyuma giriyor.

Bayrak taşıyıcıları Alexandra Nazarova ve Oleksandr Abramenko ile Ukrayna'dan gelen ekip, 2022 Olimpiyat Oyunlarında stadyuma giriyor.


Bayrak taşıyıcıları Alexandra Nazarova ve Oleksandr Abramenko ile Ukrayna’dan gelen ekip, 2022 Olimpiyat Oyunlarında stadyuma giriyor.

© Kaynak: resim ittifakı/dpa


“Spor başarılarının, spor dışında, belki de orduda, nüfusun bazı kesimlerinde kişinin kendi yeteneklerine olan inancını güçlendirmesinin” mümkün olduğunu düşünüyor. Ancak Haut’a göre, Rus saldırganlık savaşı açısından “spordan başka kaygılar” olduğunu düşünen insanlar da var.

Bununla birlikte, spor etkinliklerine tezahürat yapmak dikkat dağıtıcı olabilir. Haut, “Savaştaki günlük hayatın acılarını ve zorluklarını belki bir süreliğine unutabilir, çeşitliliği ve neşeyi yaşayabilirsiniz” dedi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bir yıl sonra, savaş en iyi sporcular için geniş kapsamlı sonuçlarla devam ediyor. Eski tenis profesyoneli Sergei Stakhovsky, eski biatlon dünya şampiyonu Dmytro Pidruzhnyi ve 1986’da Ballon d’Or kazanan eski futbolcu Igor Belanov gibi sporcular savaşta savaştı. Diğerlerinin yanı sıra biatloncu Yevhen Malyshev, profesyonel futbolcular Vitaly Sapylo ve Dimitri Martynenko ve dövüş sanatçısı Alexei Yanin de çatışmada öldü.

Haberler
 
Üst