Skandallar ve Siyasetin Ortasında, Polonya’nın Gençleri Katolik Kilisesine İnancını Kaybetti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
BYDGOSZCZ, Polonya — Çocukluğundan beri bir sunak olarak hizmet eden sadık bir Katolik olan Karol, gençliğinde Polonya’nın kuzeyindeki memleketindeki ruhban okuluna girmeyi ve rahip olmayı hayal etti.

Şu anda 26 yaşında olan Karol, “Derin bir inancım vardı ve kiliseye hizmet etmek istiyordum,” dedi ve bir gün piskopos olma umutlarını, şehirdeki İlahi İlahi Takdir Kilisesi’nde bir rahip olan ruhani akıl hocasıyla nasıl tartıştığını hatırlıyordu. bydgoszcz.

Ama bu, rahip ona tecavüz etmeden önceydi.

Karol bir röportajda “Bütün kilise zehirlendi” dedi ve tam adının The New York Times tarafından kullanılmamasını istedi.

Yıllar boyunca Polonya haber medyasında öfke uyandıran pek çok hikayeden biri olan hikayesi, Polonya’daki Roma Katolik kilisesini derin bir krize sokan ve gençler arasında güveni aşındıran bir dizi cinsel istismar skandalının bir parçası. Polonyalı gençler, birçoğunun kilisenin ülkenin son derece muhafazakar iktidar partisi olan Hukuk ve Adalet ile simbiyotik ilişkisi olarak gördüğü şeye karşı da temkinli.


Hükümet tarafından finanse edilen bir anket kuruluşu olan CBOS tarafından geçen Kasım ayında yayınlanan bir rapor, 25 yaşın altındaki Polonyalıların yalnızca yüzde 23’ünün düzenli olarak kiliseye gittiğini ortaya çıkardı; bu, otuz yıl önceki seviyenin üçte biri. Katolik Bilgi Ajansı, gençlerin yalnızca yüzde 20’sinin artık evlenmeden önce seksi onaylamadığını bildirdi. Polonya kilisesinin başpiskoposu Başpiskopos Wojciech Polak, genç Polonyalılar arasında dini uygulamalarda “yıkıcı” bir düşüş olarak adlandırdığı durumdan üzüntü duydu.

Bu yaz, Bydgoszcz’da Karol’un katılmayı planladığı ilahiyat okulu yeni öğrencilerden mahrum kalarak kapandı.

Bydgoszcz, Polonya’daki İlahi İlahi Takdir Kilisesi. Şimdi 26 yaşında olan Karol, orada bir mihrap uzunluğundayken bir rahip tarafından tecavüze uğradığını söyledi. Kredi… The New York Times için Maciek Nabrdalik

Polonya’nın en büyük pop yıldızlarından biri olan 29 yaşındaki Dawid Podsiadlo, geçen ay hala bir inanan olmasına rağmen kiliseyi resmen terk ettiğini duyurdu. “Pedofili vakalarının giderek artması ve bunun siyasi ve ideolojik meselelere karışması” nedeniyle “Kurumla bir sorunum var” dedi.

Varşova’daki Kardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi’nde profesör ve kilisenin cinsel tacizle mücadele etmedeki başarısızlığını açık sözlü bir eleştirmen olan Andrzej Kobylinski, bir röportajda Polonya’nın “sürünen sekülerleşmesinin” “dörtnala dönüştüğünü” söyledi. “Bu, er ya da geç her zaman patlayacak olan bir saatli bomba” diye ekledi.


Merkezi İstatistik Ofisi’ne göre, diğer birçok Avrupa ülkesiyle karşılaştırıldığında, Polonya, nüfusun yaklaşık yüzde 94’ünün Katolik olarak tanımlanmasıyla hala bir inanç kalesidir.

10.382 cemaatte 33.000’den fazla rahibi sayesinde topluma derinden yerleşmiş olan kilise, Polonya hükümeti ile de yakın işbirliği içindedir. 2015’ten beri Hukuk ve Adalet’in hakimiyetinde olan hükümet, kilisenin çok sevdiği değişiklikleri getirdi: kürtajın neredeyse tamamen yasaklanması, Pazar alışverişinin yasaklanması, “küfür”ü yasaklayan bir yasanın kullanımının genişletilmesi ve kınadığı şeylerin kökünü kazıma çabası “LGBT ideolojisi” olarak.

Ancak Polonya’daki Katolik Sinodunun yakın tarihli bir raporunda birçok genç için “mahalle kiliselerinin sıralarındaki boş koltuklardan” yakınan “kilisenin sadece üzücü” olduğunu kabul etti.

2020’de başlayan koronavirüs pandemisi, başlangıcındaki kilitlenmeler büyük toplantıların yasaklanması anlamına geldiğinden, birçok kişinin kiliseye gitme alışkanlıklarını bozmasına da neden oldu.

Yerel piskopos Krzysztof Wlodarczyk bu ay Polonya basınına verdiği demeçte, Bydgoszcz’de ayini kutlayanların sayısı geçen yıl enfeksiyon korkusu hafiflediğinden biraz arttı, ancak 2019’daki yüzde 33,5’ten hala sadece yüzde 20 civarındaydı.

Eylül ayında Piaski Kruszwickie’deki Kara Madonna ikonu kutlamasında sunak çocukları. Pek çok genç, cinsel istismar skandalları yüzünden kiliseye olan güvenini kaybetti. Kredi… The New York Times için Maciek Nabrdalik

Eylül ayında tecavüzden hüküm giyen Dominikli bir rahibin rahibelere ve diğer kadınlara yönelik tacizini soruşturan bir komisyonun başkanı olan Katolik filozof Tomasz Terlikowski’ye göre, gençler tarafından lekelenen bir kuruma olan ilgilerini kaybederken, “kiliseye yönelik en büyük tehdit şu anda kayıtsızlıktır”. skandal ve Hukuk ve Adalet’in siyasi gündemiyle müttefik olduğu algısının ortasında.


Geçenlerde bir sabah, şu anda kapalı olan Bydgoszcz ruhban okulunun yanından geçen 23 yaşındaki Michal Malada, büyükannesiyle düzenli olarak Ayini kutladığını ancak “çok politik hale geldiği” için durduğunu söyledi. “İnancımı kaybetmedim ama bir kurum olarak kilise Tanrı’yı olması gerektiği gibi temsil etmiyor” diye ekledi.

Bydgoszcz piskoposu bu makale için yorum yapmaktan kaçındı.

1980’lerde Polonya’daki Katolik Kilisesi, özgürlük mücadelesinde Dayanışma sendika hareketiyle omuz omuza durdu ve iktidardaki Komünist partiye muhalefeti toplayabilecek birleştirici bir güç olarak saygı gördü.

Ancak kilise, iktidar partisinin destekçileri ve muhalifleri arasında giderek daha fazla kutuplaşan bir ülkede oldukça bölücü bir güç haline geldi.

Şu anda Bydgoszcz’da kadın hakları için kampanya yürüten eski bir düzenli kilise müdavimi olan Renata Mazurowska, 1991’de Polonya’da doğan Papa II.

“Papa benim için ahlaki bir kesinlikti; Komünist yönetime karşı hepimiz aynı taraftaydık” dedi. Artık kiliseye gitmiyor ve iki kızını da uzak durmaya teşvik ediyor, çünkü “pedofil olan rahiplerle tanışmaları fikri korkunç” dedi.

Eylül ayında bir Pazar akşamı Ayininden sonra Varşova’daki St. Anne Kilisesi. Genç Polonyalıların yalnızca yaklaşık dörtte biri artık düzenli olarak kiliseye gidiyor, bu otuz yıl öncesinin yarısından daha az. Kredi… The New York Times için Maciek Nabrdalik

Bayan Mazurowska, “Benim için,” dedi, “kilisenin otoritesi çöktü.”

Kırsal alanlar bu çöküşü büyük ölçüde önledi. Bydgoszcz’in güneyindeki küçük bir köy olan Piaski Kruszwickie, son zamanlarda neredeyse tüm sakinlerinin saygıdeğer bir Polonya ikonu olan Czestochowa’lı Kara Madonna’nın bir kopyasının gelişini kutlamak için dışarı çıktığı sırada flamalar ve Meryem Ana’nın resimleriyle donatıldı.


Ancak orada bile, yağmacı rahiplere karşı tutumuyla ilgili kilisenin hayal kırıklığı, bağlılık gösterisinin altında fokurdadı. Sadece ilk adını, Beata’yı veren 50 yaşındaki bir inanan, ikonu karşılayan kalabalığa katıldı, ancak “bazı rahiplerin çirkin davranışları” nedeniyle “kiliseden geçmişte olduğundan daha uzak hissettiğini” söyledi.

Profesör Kobylinski’ye göre Polonya kilisesinin cinsel tacizle mücadele etmedeki başarısızlığının büyük bir nedeni, rahiplere yönelik tecavüz ve taciz suçlamalarının ateizme adanmış gizli polis ajanları tarafından yayılan uydurmalar olarak rutin bir şekilde reddedildiği Komünist yönetimin mirasıdır. Kendisini devlete karşı savunmak için kilisenin bir “omertà kültürü” veya sessizlik geliştirdiğini de sözlerine ekledi.

Kürtaj hakları aktivistleri ve hükümetin diğer düşmanları öfkelerini kiliseye yöneltirken, Hukuk ve Adalet ne olursa olsun kiliseyi destekleme eğiliminde olmuştur.

Hukuk ve Adalet başkanı Jaroslaw Kaczynski ve diğer üst düzey yetkililer Eylül ayında yeni bir kanalın açılışına başkanlık ederken, Mart 2021’de Vatikan tarafından “ihmal” nedeniyle cezalandırılan gözden düşmüş bir başpiskopos olan Slawoj Leszek Glodz da onlara katıldı. bazı din adamlarının reşit olmayanlara karşı işlediği cinsel istismar vakaları” ve önceki piskoposluk bölgesinde vaaz vermesi yasaklandı.

Dominik tarikatının suistimalini soruşturan komisyonun başkanı Bay Terlikowski, sağcı siyasetçilerin, rahiplerin suç işlediğine dair kanıtları genellikle önemsemediklerini ve bunu siyasi düşmanlarının “kiliseye yönelik başka bir saldırısı” olarak gördüklerini söyledi.

Renata Mazurowska kilisede büyüdü ama artık kiliseye gitmiyor ve çocuklarını da uzak durmaya teşvik etti. “Benim için kilisenin otoritesi çöktü” dedi. Kredi… The New York Times için Maciek Nabrdalik

Bazı üst düzey Katolikler, kilisedeki çürümeye karşı seslerini yükselttiler ve harekete geçilmesi için bastırdılar.

Başpiskopos Polak, geçen yıl kilisenin 2020’de sona eren iki yıllık dönemde 368 kız ve erkek çocuğa yönelik taciz şikayeti aldığını gösteren rakamlara yanıt vererek, “haksızlığa uğrayanlardan ve şok geçiren herkesten” af diledi. kilisede kötülük.”


Papa Francis ayrıca Başpiskopos Glodz gibi son derece ihmalkar Polonyalı rahipleri cezalandırmak için zaman zaman müdahale etti, ancak yerel kilise liderlerinin kendi astlarını denetlemesine büyük ölçüde izin verdi.

Bydgoszcz’deki eski sunak uzunlukları olan Karol davasında bu, 2005 yılında Polonya’nın güneybatısındaki Wroclaw şehrinde çocuk pornografisi bulundurmaktan ve küçükleri taciz etme şüphesiyle gözaltına alınan rahip Pawel Kania’nın ifşa edilmediği, ancak görevden alındığı anlamına geliyordu. sunak çocuklarını denetlemek ve öğrencilere ders vermek için kuzey Bydgoszcz piskoposluğuna.

Karol’u temsil eden avukat Janusz Mazur, “Hepsi bir sübyancıyı sakladıklarını biliyordu ve bu en büyük trajedi” dedi.

“İnanılmaz: Bu rahip seks suçlusu olduğundan şüphelenildi ve onu gençlere din öğretmesi için gönderdiler. Bildikleri anda onu durdursalardı, başkaları zarar görmezdi.”

Rahibin Bydgoszcz’a taşınması, genç öğrencilere uygunsuz davrandığına dair şikayetleri hızla harekete geçirdi. Yine Evvel, kilise onu başka bir mahalleye taşımakla yetindi.

Bydgoszcz’daki ruhban okulu, gençlerin rahip olmaya ilgi göstermemesi nedeniyle kapatılan bu türden pek çok kurumdan biri şu anda kapalı. Kredi… The New York Times için Maciek Nabrdalik

Bay Kania, 2012 yılında Wroclaw’da tekrar tutuklandı ve genç erkek çocukları taciz etmekle suçlandı. 2015 yılında suçlu bulundu, yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı ve bu da sonunda bir rahip olarak kariyerine son verdi.


Ancak ondan önce, Bydgoszcz’da sunak çocukları ve sorumluluğundaki diğer kişiler üzerinde tam anlamıyla özgürdü.

Karol, ilk kez 14 yaşındayken tacize uğradığını söyledi. Birden çok kez tecavüze uğradığını ancak o sırada “utandığını ve neler olduğunu anlamadığını” anne babasına veya başka birine söylemediğini söyledi.

Kilise hiyerarşileri, Karol’u ancak 2021’de Gdansk kentindeki bir mahkeme Bydgoszcz ve Wroclaw piskoposluklarının “piskoposlar rahiplerinin pedofilisinin farkında oldukları için” ihmalden suçlu olduğuna karar verdiğinde kabul ettiler. Mahkeme, iki piskoposun Karol’a yaklaşık 60.000 $ tazminat ödemesine karar verdi.

Örtbas girişimine başkanlık eden iki piskopos cezalandırılmadı. Biri öldü ve Vatikan tarafından soruşturma altına alınan diğeri geçen yıl istifa etti.

Karol, hâlâ Tanrı’ya inandığını ancak Katolik Kilisesi ile hiçbir şey yapmak istemediğini söylüyor.

Bütün kurum kaldırılmalıdır” dedi. “Yalan ve ikiyüzlülük üzerine kurulu. Kötüdür.”

Anatol Magdziarz, Varşova’dan raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst