Şaban ayı ne vakit başlıyor 2023? Şaban ayında oruç tutulur mu, kaç gün oruç tutulur? Şaban ayı orucu ne vakit başlar?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Mübarek üç aylardan birincisi olan Recep ayında günler geçerken Şaban ayına da sayılı günler kaldı. Hz. Peygamber’in “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” dediği ve en hayli ibadeti bu ayda gerçekleştirdiği bilinirken arama motorlarında çoğunlukla araştırılan Şaban ayı ne vakit başlıyor 2023? Şaban ayında oruç tutulur mu, kaç gün oruç tutulur? Şaban ayı orucu ne vakit başlar? sorularının karşılığını haberimizde derledik. İşte Şaban ayı hakkında merak edilenler…

ŞABAN AYI NE VAKİT 2023?

Üç aylardan birincisi olan Recep’in bitmesinin akabinde Şaban ayı,21 Şubat 2023 Salı günü başlayacak. Şaban ayının 15. gecesi ise Berat gecesi olarak idrak edilecek. Berat Kandili, 2023 yılında 6 Mart Pazartesi gününe denk geliyor. 23 Mart’ta ise Şaban ayı, yerini Ramazan ayına bırakacak.

ŞABAN AYI ORUCU NE VAKİT BAŞLIYOR?

Halk içinde üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Hakikaten Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185).

Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) öteki aylara oranla daha fazla beyhude oruç tuttuğu, lakin Ramazan’ın haricinde hiç bir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu prestijle, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir desteği yoktur. Kişi, sıhhati müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar beyhude oruç tutabilir.

ŞABAN AYININ EHEMMİYETİ NEDİR?

Rasulullah (SAV) yılın –Ramazan-ı Şerif ayı haricindeki- hiç bir ayında Şaban-ı Şerif ayındakinden çok oruç tutmamış ve şöyleki buyurmuştur: “Amellerden gücünüzün yettiğini yapın. Zira siz bıkmadıkça, Allah da size asla bıkmış muamelesi yapmaz. Allah yanında amelin en makbulü, kişinin az da olsa devam üzere işlediği ameldir.” Peygamber Efendimiz (SAV)in Şaban-ı Şerif ayındaki orucu hakkında Hazreti Ayşe (r.a) ayrıyeten şu biçimde demiştir: “O (Rasul-i Ekrem) Şaban ayının tamamını oruçla geçirerek sonunda Şaban’ı Ramazan’la birleştirirdi.”

Hazreti Ayşe (Radıyallâhu Anhâ) validemiz Peygamber Efendimiz (SAV)in Şaban ayında oruç ibadetine verdiği yükü şöyleki anlatmıştır: “Rasulullah (SAV) kimi aylarda fazlaca oruç tutardı. Hatta biz, onu bu ayda hiç iftar etmedi sanırdık. Birtakım aylarda da fazlaca iftar ederdi. Hatta biz, onu bu ayda hiç oruç tutmadı derdik. Rasulullah (SAV)in Ramazan’dan öbür bir ayın orucunu tamamladığını görmedim. hiç bir ayda da Şaban ayında tuttuğundan daha fazla oruç tuttuğunu görmedim.”

Resul-i Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam öbür aylara nazaran bu ayda daha epey ibadet ve taatte bulunurlardı.

“Şaban benim ayımdır.”

“Şaban günahları temizleyendir” buyurarak kadrini yüceltirdi.

Peygamberimizin Şaban ayına gösterdiği bu hürmetin bir niçini de devamında gelecek olan Kur’ân ayı olan Ramazan’dan dolayı idi.

“Ramazan ayından daha sonra en faziletli ay, -sizin Muharrem diye adlandırdığınız- Allah’ın ayıdır.”(a.g.e, III/190).

“Ramazan ayı Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır. Şaban temizler, Ramazan kefaret olur.”(Kenzu’l-Ummal, XIII/466).

“Receb Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.”(Kenzu’l-Ummal, XII/310).

Üsame ibnü Zeyd (ra) şu biçimde anlatmıştır: “Bir sefer ben: ‘Ya Rasulellah! Şaban ayında oruç tuttuğunuz kadar hiç bir ayda oruç tuttuğunuzu görmedim.’ dediğimde: ‘O, Recep ve Ramazan içinde kalmış büyük bir aydır ki beşerler on(un ululuğun)dan gafildir. O, kendisinde amellerin âlemlerin Rabbine yükseltildiği bir aydır. Ben de amelimin oruçluyken yükseltilmesini seviyorum (da onun için bu ayda fazlaca oruç tutuyorum)’ buyurmuştur.”