Putin’in hesapları – Sohbet – Blog

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Putin, kendisine yaptırım uygulayanlara sert yaptırımlar uygulamaya karar verdi. Rusya, Avrupa Birliği’nin tarım-gıda sektörü için harika bir pazar: 2013’te AB ihracatının yüzde 10’unu 12 milyar avronun üzerinde bir değerle (Eurostat verileri) ithal etti ve bu, Rusların, özellikle şarap ve likörler olmak üzere gıda tüketiminin yüzde 35’ine tekabül ediyor. (1,5 milyar Euro), bakliyat (770 milyon Euro). Avrupa pazarına büyük yansımalar meyve sektörlerinden gelecek (Avrupa, İtalya, Fransa ve İspanya arasındaki nektarin savaşının zaten farkında ve fiyatların minimuma indiğini biliyor), Putin’in ambargosu elma sektöründe karışıklığa neden olacak (Polonya, 3, Bu yıl 5 milyon ton üretim bekleniyor; İtalya, 2,3 milyon; Fransa, 1,5 milyon). Et için, açık ara Rusya’nın en büyük tedarikçisi Brezilya, ardından Arjantin ve diğer Güney Amerika ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada geliyor. Avrupalılar için risk aynı zamanda ve her şeyden önce, aslında ambargonun yarattığı boşluklara el koyma fırsatına sahip olacak olan Asya ve Latin Amerika’dan gelen rekabette. Onları geri kazanmak zor olacak. Ancak, süpermarketlerinin raflarının giderek boşaldığını görecekleri için en çok Ruslar kaybedecek, Avrupa’da ise bol üretim ve daha fazla mal bulunabilirliği karşısında meyve ve sebze fiyatlarının düşmesi gerekecek. Bu nedenle sektördeki firmalar zaten devletten yardım istiyor…

Kategorilenmemiş | 150 Yorum »