Putin ile savaşmak için Rusya’yı terk etti. Şimdi Ukraynalı askerlere eski yurttaşlarına karşı savaşta liderlik ediyor.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kendisini yalnızca Kandalaksha kod adıyla tanıtan Ukraynalı bir birliğin komutanı, Pazar günü Donetsk bölgesinin ön saflarında bir siper sisteminden geçti. O Rusya’dan, yönettiği çoğunlukla Ukraynalı birimde bir anormallik var. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly
Cephe hattı boyunca terk edilmiş bir çiftlik evinin dışında, tugaydan askerler Cuma günü durgunluk sırasında kendilerini bir küvetin üzerinde yıkadılar. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly
Bir tugay askeri, siperlerde nöbet görevi sırasında termal görüş gözlüğü kullandı. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly

DONETSK BÖLGESİ, Ukrayna — Ukrayna mevzilerinin altındaki zemin, Rus jetlerinden atılan meşaleler tarafından yakıldı ve karardı. Ötedeki yeşil buğday tarlaları, Rus topçu saldırılarıyla topraktan oyulmuş kraterlerle doluydu.

Birlik komutanı Cuma sabahı inişli çıkışlı kırsal alana bakarak, “Bu çok güzel bir sahneydi,” dedi ve “onu mahvettiler, domuz.”

Sadece kod adı Kandalaksha ile tanımlanmasını isteyen komutan, doğu Ukrayna’nın tepelerinde kamp kuran bir gönüllü birliğe liderlik ediyor. Birim iki aydır Izium şehrinin güneyindeki hattın bir kısmını elinde tutuyor ve bir Rus taarruzunun doğu Donbas bölgesini kuşatmasını ve ele geçirmesini engelliyor.

Kandalaksha bir tür anomalidir. Rusya’dan geliyor ve kendisini siyasi mülteci olarak tanımlıyor. Başkan Vladimir V. Putin’in hükümetinin bir rakibi, Moskova’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014 yılında anavatanını terk etti ve Luhansk ve Donetsk’in doğu bölgelerinde ayrılıkçı bir savaşı desteklemeye başladı.

“Putin rejimiyle savaşıyordum” dedi ve “Putin rejimine karşı savaşmak için en sıcak yerin Ukrayna olduğunu anladım.”

İzium yakınlarındaki cephede terk edilmiş bir çiftlik evinde askerler, birlikleri için akşam yemeği hazırladı. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly
95. Hava Taarruz Tugayından askerler, terk edilmiş bir çiftlik evinde uyku alanları olarak doğaçlama ahşap platformlar kullandılar. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly

Ukrayna’ya geldikten kısa bir süre sonra siyasi aktivizmin ötesine geçti ve 2015’te gönüllü bir askeri birliğe katıldı. “Kendimi araştırıyordum ve faydalı olmanın bir yolunu arıyordum” dedi. “Ülke için savaşmanın en dürüstü olacağını düşündüm.”

Rusya, Şubat ayında Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal ettiğinde, yeniden gönüllü oldu ve bir ay boyunca başkent Kiev’in kuzeybatı banliyölerinde savaştı. Sonra Rusya Kiev’den çekilip kuvvetlerini Donbas savaşında yoğunlaştırırken, birliği de doğuya gönderildi.

Karakolundan yaklaşık 10 mil uzakta bulunan Ruslar için “Onları görmüyoruz ama bizi bombalıyorlar” dedi. “Nadiren bir gün bombardıman olmadan geçer. Bizi ısırmaya çalışıyorlar ama güçlerimiz mevzilerini koruyor ve ilerlemelerine izin vermiyor.”

Rus ordusu taktik değiştirdiği için Ukrayna kuvvetleri doğu Ukrayna’da artan bir baskı altında. Güçlerini ve ateş gücünü, daha sınırlı bir hedefe sahip çok daha küçük bir hedefe odakladı: Ukrayna ve Rus destekli ayrılıkçılar arasındaki düşmanlıkların yaşandığı iki ayrılıkçı bölge olan Donetsk ve Luhansk bölgelerine ait kasaba ve köylerin son bir hilalini kuşatmak. sekiz yıldır kaynatılıyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı: Önemli Gelişmeler

Kart 1 / 4

Doğu Ukrayna’da. Lyman şehrini ele geçirdikten sonra, Rus kuvvetleri hala Ukrayna kontrolündeki en doğudaki şehir olan çok daha büyük olan Sievierodonetsk şehrini çevrelemeye yaklaşıyor. Lyman, bir hafta içinde el değiştiren ikinci orta ölçekli Ukrayna şehridir.

Kharkiv’de. Ukraynalıların Mayıs ayı ortasında bir Rus kuşatma girişimini püskürttüğü kuzeydoğu kentindeki birkaç mahalle yeniden ateş altına alındı. Saldırıda en az dokuz kişi öldü, bu da oraya geri dönmeye başlayan göreceli barış duygusunu paramparça etti.

Avrupa’da görüşmeler. Avrupa Birliği liderleri 30 ve 31 Mayıs tarihlerinde Ukrayna’nın yeniden yapılanmaya yönelik finansal ihtiyaçlarını ve savaşın küresel ekonomiye etkisini görüşmek üzere bir araya gelecek. Ancak zirvenin, olası bir Rus petrol ambargosu konusunda Macaristan ile bir soğukluğun sona ermesini de göreceğine dair umutlar azalmış gibi görünüyor.

Savaşın Rusya’daki ekonomik bedeli. Yaptırımlara yakalanan ve Batılı tedarikçilerden izole edilen Rusya, Sovyet dönemindeki kıtlığa dönüşü engellemek ve ekonomiyi desteklemek için çalışıyor. Biden yönetimi, Hazine Bakanlığı’nın Rusya’nın bu ödemeleri yapmasına izin veren bir muafiyete izin vermesinin ardından ülkenin ABD’li yatırımcılara yaptığı tahvil ödemelerinde temerrüde düşmesini beklediğini söyledi.

Birkaç günde bir, bu birimden askerler, sıfır noktası dedikleri ön cepheye doğru ilerler ve topçu ateşinden bir mola için yer değiştiren diğerlerini rahatlatır. Askerler, Ukrayna’nın doğusundaki açık bir ülkede yürüttükleri savaşın türü konusunda temkinli. Kendilerini topçu yemi olarak tanımlıyorlar ve ağır topçu ateşi altında “pamuğa” ya da dolmaya indirgeniyorlar.

Ancak moralleri yüksek görünüyor ve gönüllüler olarak çoğu, Rus saldırganlığına karşı durma ihtiyacına ikna olduklarını söyledi.

Gönüllü askerlerden biri tiyatro yönetmeni, diğeri üniversitede ekonomi okutmanı.

Akademik kod adıyla anılan öğretim görevlisi, “Oturup hiçbir şey yapmamak çok daha zor” dedi.

40 yaşındaki tiyatro yönetmeni Maksim Bulgakov, orduya katılmayı asla istemediğini söyledi. Babam, ağabeyim ve büyükbabam topçu subayıydı ama ben olmayı hiç istemedim” dedi. “Ama öyle bir zaman ki. Bir problemin var ve karar vermelisin.”

Erkekler ve bir kadın, bir çiftlik binasında yatarak ve gün boyunca Rus insansız hava araçlarının görüş alanından uzak durarak alçakta yatıyorlar. Bölgedeki ağaçlıklardan topçu silahları işletiyorlar, ancak ziyaret eden gazetecilerin onları görmesine izin vermiyorlar.

95. Hava Taarruz Tugayına sahip bir asker, Izium yakınlarındaki bir hendek sisteminden gelen topçu seslerine doğru baktı. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly