Perşembe Brifinginiz

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Ukrayna’nın güneyindeki Herson şehrinin limanından dün Rus topçu bombardımanının ardından dumanlar yükseldi. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly

Füze bombardımanı Ukrayna genelinde elektriği ve suyu kesti

Rusya, dün Ukrayna’nın enerji tesislerini, Kiev ve diğer şehirleri sallayan, ülkenin geniş bölgelerini karanlığa sürükleyen, su sistemlerini kapatan ve komşu ülke Moldova’nın yarısında elektriği kesen füzelerle vurdu. Ukraynalı bir yetkili, bunun bir haftadan uzun bir süre içindeki en geniş çaplı saldırı olduğunu ve ülke çapındaki bölgelerdeki kritik altyapıyı vurduğunu söyledi.

Batıda Lviv’den güneyde Dnipro ve Odesa’ya ve kuzeydoğuda Kharkiv’e kadar yetkililer elektrik, su ve diğer önemli hizmetlerde kesintiler olduğunu bildirdi. Bütün şehirler ışıksızdı. Rusya, Ukrayna’nın sivil altyapısını devre dışı bırakmaya ve kışın donma derecesinin altında sıcaklıklar ve kar getirmesiyle halkını soğukta ve karanlıkta bırakmaya çalışıyor.

Ukrayna ve müttefiklerine göre Moskova’nın hassas seyir füzeleri azalıyor olsa da, istihbarat raporları, dünkü “üç veya dört tane daha” olan 15 Kasım barajına rakip olacak ölçekte saldırılar gerçekleştirmek için hala yeterli olduğunu gösteriyor. zamanlar.”

Ölümler:Hükümet yetkilileri saldırıda en az 10 kişinin öldüğünü ve düzinelerce kişinin yaralandığını söylerken, Ukrayna hava savunması 70 Rus seyir füzesinden 51’ini ve beş İHA’yı düşürdü.


Savaştan başka bir haberde:


 • Papa Francis, Moskova’nın sivil hedeflere yönelik saldırılarını, Sovyet politikalarının yıkıcı bir kıtlığa neden olduğu 1930’larda Ukrayna’da yaşanan “korkunç soykırıma” benzetti.


 • AB diplomatları, Rus petrolünün fiyatına nerede tavan yapılacağı konusunda anlaşamadı. Müzakereleri başlatmak için ne zaman bir araya gelecekleri henüz belli değildi.
İsrail güvenlik güçleri dün Kudüs’te bir otobüs durağında meydana gelen patlamanın ardından olay yerinde. Kredi… Menahem Kahana/Agence France-Presse — Getty Images

Kudüs’te patlamalar

İsrail’de altı yıldan fazla bir süredir sivillere yönelik ilk bombalı saldırılar dün Kudüs’te meydana gelen iki patlamada bir gencin ölümüne ve en az 18 kişinin yaralanmasına neden oldu. Polis, her ikisinin de sabahın yoğun olduğu saatlerde meydana geldiğini ve olay yerine yerleştirilen patlayıcıların neden olduğunu söyledi.

Yetkililere göre öldürülen kişi, İsrail ve Kanada çifte vatandaşlığına sahip 15 yaşındaki genç bir yeşiva öğrencisi Aryeh Schupak’tı. Ayrılan başbakan Yair Lapid failler hakkında şunları söyledi: “Kaçabilirler, saklanabilirler – bunun onlara faydası olmaz; güvenlik güçleri onlara ulaşacak.” Bölgede güvenlik güçlerinin takviye edileceğini de sözlerine ekledi.

Patlamalar, Benjamin Netanyahu İsrail’in tarihteki en sağcı hükümeti olacak şeyi kurmaya çalışırken geldi. Saldırılar, teröre karşı daha sert adımlar atılması için baskı yapan aşırı sağcı liderlerin bir an önce yeni yönetimin açıklanması çağrılarına yol açtı.


Bağlam:İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria, 2015’ten bu yana en ölümcül şiddet dalgasını yaşıyor.

Polis, vurulma anında Walmart mağazasında yaklaşık 50 kişinin bulunduğunu söyledi. Kredi… The New York Times için Kenny Holston

ABD’de bir toplu katliam daha

Salı günü geç saatlerde, Chesapeake, Va.’daki bir Walmart çalışanı bir tabanca çıkardı ve sözsüz ateş açtı, bir tanığın söylediğine göre iş arkadaşlarından beşini ve 16 yaşındaki bir çocuğu öldürdü ve birkaç kişiyi de yaraladı. kendine silah. Saldırganın silahını nasıl ele geçirdiği veya hangi olayların ateş açılmasına yol açtığı açıklanmadı.

Ülkeyi iki haftadan kısa bir süre içinde üçüncü kez tanıdık ve giderek sıklaşan bir yas tutma ve ruh arama, dua gönderme ve parmakla gösterme döngüsüne itti. Günler önce, bir saldırgan Colorado’daki bir LGBTQ gece kulübünde beş kişiyi öldürdü ve 18 kişiyi yaraladı. Bu ayın başlarında, Virginia Üniversitesi’nde bir öğrenci okulun futbol takımının üç üyesini vurarak öldürdü.

Başkan Biden, Teksas’ın Uvalde kentindeki bir ilkokulda 19 çocuk ve iki öğretmenin katledilmesine tepki olarak bu yıl yasalaşan silah kontrolü yasasının yeterli olmadığını söyledi. Daha büyük adımlar atmalıyız dedi.

Kurbanlar: Polis, çatışmada hayatını kaybeden 6 kişinin Lorenzo Gamble, Brian Pendleton, Kellie Pyle, Randall Blevins, Tyneka Johnson ve adı açıklanmayan Uzunlar olduğunu belirledi. Walmart, beş yetişkinin hepsinin orada çalıştığını söyledi; şirket, gençle ilgili sorulara hemen yanıt vermedi.


Kulüp Q çekimi: Colorado’daki bir kulüpte beş kişiyi öldürmekle suçlanan kişi ilk kez mahkemeye çıktı. Avukatlar, müvekkillerinin ikili olmayan olarak tanımlandığını ve onlar-onlar zamirlerini kullandığını söyledi.

GÜNCEL HABERLER

Dünya çapında • İran güvenlik güçleri, protestolara sızmak ve insanları gözaltına almak için ambulansları kullanıyor.


 • Binlerce Endonezyalı geçim kaynaklarını bir kenara bırakıp Pazartesi günkü ölümcül depremden sonra hala kayıp olanların kurtarılmasına yardım etmek için koştu. Ölü sayısı 271’e yükseldi.


 • İskoç milliyetçilerinin gerilemesiyle Britanya’daki yargıçlar, Birleşik Krallık’ın geri kalanından ayrılma konusunda ikinci bir referandumun İngiliz Parlamentosu’nun onayını alması gerektiğine karar verdi.


 • Brezilya’da bir yargıç, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun kaybettiği son seçimlerin sonucunu bozma teklifini reddetti. Bir yazılım hatası nedeniyle birçok oyların iptal edilmesi gerektiğini savundu. Uzmanlar bunun oylamayı etkilemediğini söyledi.
Diğer Büyük Hikayeler

Kredi… The New York Times için Gabriela Bhaskar

 • ABD Adalet Bakanlığı, Donald Trump’ın iktidarda kalma çabalarına yönelik bir cezai soruşturmayla bağlantılı olarak Mike Pence’den tanık ifadesi istiyor.


 • İngiliz hükümeti, kilit bir kovuşturma taktiğinin Siyahların orantısız şekilde hapse atılmasına neden olabileceğini kabul etti, ancak savcıların yasalara uyduğunu söyledi.


 • Georgia Yüksek Mahkemesi, altı haftalık hamilelikten sonra eyaletin kürtaj yasağını eski haline getirdi ve bir alt mahkemenin geçen hafta engellediği bir yasayı geçici olarak geri getirdi.


 • FTX’in çöküşünden bu yana, Alameda Research firmasını yöneten az tanınan bir kripto para tüccarı olan Caroline Ellison, kendisini Sam Bankman-Fried’in parçalanmış imparatorluğunun merkezinde buldu.
Başka neler oluyor


 • Gönüllü İnsan Yok Oluşu hareketinin kurucusu Les Knight, gezegenin iyiliği için onlarca yılını tek bir mesaj için harcadı: “Uzun yaşayıp yok olalım.”


 • Hırsızlar, bir Alman müzesinden 1,7 milyon dolar değerinde olabilecek yaklaşık 500 eski altın sikke çaldı.
Bir Sabah Okuması

Kredi… The New York Times için Tara Weston

Fosil avcılığı, akademik bir arayıştan multimilyon dolarlık bir işe dönüştü ve bu durum, bilimsel açıdan ilgi çekici örneklerin en yüksek teklifi verenlere satıldığından endişe eden akademik paleontologları büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Bir paleontolog, “Eskiden gidip örnek toplamanıza izin veren çiftçiler, şimdi neden ücretsiz olarak almanıza izin verdiklerini merak ediyorlar,” dedi.

ATLETİZMDEN SPOR HABERLERİ

Ronaldo’nun gidişi yardımcı oldu ama Glazers, Manchester United’ın en büyük sorunu:
Köşe yazarımız, Manchester United’ı satın aldığından beri, Glazer ailesinin bir zamanlar harika olan bir takımın ve bir zamanlar harika olan stadyumun kötüye gidişine nezaret ettiğini yazıyor.

USMNT’nin Katar’daki başlangıcı, bir Dünya Kupası’nın çok ince marjlarının bir örneğidir: Bir takımı Dünya Kupası’nda bir açılış galibiyeti gibi ilerletmeye yardımcı olabilecek çok az şey vardır. Yine de berabere? Şimdi zorlaşıyor.

Almanya Japonya’yı şaşırttı: Japonya 1-0 geriden gelerek Avrupa devleri Almanya’yı arka arkaya ikinci bir grup aşamasından çıkışın eşiğinde bırakırken, Katar’da huzursuzluklar gelmeye devam etti.


The Times’tan:İngiltere’nin bir maçı vardı, ama önce hayranlarının bir arayışı vardı – bira için.

SANATLAR VE FİKİRLER

Kesinlikle görmediğiniz Scorsese sineması


1973’te yapılan Martin Scorsese sineması “Goncharov”, İtalya’nın Napoli kentinde geçiyor ve Robert DeNiro’yu Rus kiralık katil ve eski diskotek sahibi rolünde oynuyor. Cybill Shepherd, karısı Katya’yı canlandırırken, oyuncu kadrosunu Al Pacino, Yine Hackman ve Harvey Keitel tamamlıyor.

Sinemada her şey var: cinayet, bir aşk üçgeni, homoerotik alt tonlar, çarpıcı bir orijinal müzik ve sinema tutkunlarının yıllardır tartıştığı dramatik bir final sahnesi. Ayrıca, mevcut değil.

Ancak Tumblr kullanıcıları, filmin gerçek olduğu fikrini desteklemek için koskoca bir evren yaratmış. Düzinelerce insan, Prag’da 20 yaşındaki bir sanatçı olan Alex Korotchuk tarafından “Şimdiye Kadar Yapılmış En Harika Mafya Filmi” sloganıyla oluşturulan kurşun delikli film afişinin baskılarını satın aldı. Indiana’da 25 yaşındaki müzik öğretmeni Alix Latta’nın “The Godfather” temasından esinlenerek bestelediği bir tema şarkısı bile var.

Sahte sinema ve her şeyin bir çift ayakkabıyla nasıl başladığı hakkında daha fazlasını okuyun.

OYNA, İZLE, YE

Ne Pişirmeli


Kredi… The New York Times için Melina Hammer

Şükran Günü için bir plan yapmak için çok geç değil. İşte hindi, sos, dolma, yeşil fasulye ve balkabağı turtası için aynı gün tarifleri.


Ne Dinlenir

Ornette Coleman, akşam yemeğiniz için mükemmel bir “fon müziği” olabilir. İşte bir oynatma listesi.

Bir Objektiften Dünya

Yabani hindiler aşkı nasıl bulur? Kanat adamlar ve seksi snoods ile.

Şimdi Oynama Zamanı

İşte bugünkü Küçük Bulmaca ve bir ipucu: Uzun saplı bahçe aleti (üç harfli).

Ve işte bugünün Wordle ve Heceleme Yarışması.

Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz.


Bugünkü brifing için bu kadar. Bana katıldığın için teşekkürler. — Nataşa

PS The Athletic, Google ile yaptığı ortaklık aracılığıyla kadın sporları kapsamını ikiye katlamayı planlıyor.

“The Daily” mükemmel hindiyi pişirmekle ilgili. “Still Processing” ise Beyoncé’nin son albümünü konu alıyor.

Natasha ve ekibiyle düşüncelerinizi, geri bildirimlerinizi ve diğer her şeyi şu adreste paylaşın: [email protected] .
 
Üst