Pazartesi Brifinginiz

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Polis memurları Pazar günü Şangay’daki Urumçi Yolu’nu kapattı. Kredi… Hector Retamal/Agence France-Presse — Getty Images

Protestocular Çin’in Kovid kısıtlamalarına tepkili

Çin’in batısındaki Urumçi kentinde bir apartman yangınında en az 10 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, pek çok kişi Covid tecritinin kurtarma çabalarını engellediğinden veya kurbanları evlerinde mahsur bıraktığından şüpheleniyor. Spekülasyonlar internette öfkeye dönüştü: Olay şimdi halkın iktidardaki Komünist Partiye karşı yıllardır en küstah öfke patlamasını serbest bıraktı.

Bu hafta sonu Çin’in dört bir yanındaki şehirlerde binlerce kişi mumlar ve çiçeklerle yangın kurbanlarının yasını tutmak için toplandı. Kampüslerde öğrenciler nöbet tuttu, birçoğu sessiz bir protesto için boş beyaz kağıt parçalarını kaldırdı. Şangay’da bazı sakinler, Komünist Parti ve lideri Xi Jinping’i istifa etmeye bile çağırdı – bu nadir ve cesur bir meydan okuma.

Daha geniş bir öfke kaynağı, Xi’nin tecritler, karantinalar ve toplu testlerle enfeksiyonları ortadan kaldırmayı amaçlayan “sıfır Kovid” stratejisidir. Politika, birçok Çin şehrini neredeyse durma noktasına getirdi, yüz milyonlarca kişinin yaşamını ve seyahatini kesintiye uğrattı ve birçok küçük işletmeyi kapanmaya zorladı.

Bağlam: Muhaliflerin hapsedildiği, sosyal medyanın yoğun bir şekilde sansürlendiği ve insan haklarıyla ilgili bağımsız grupların yasaklandığı Çin’de protestolar nispeten nadir. Ancak Çin’in Kovid kısıtlamalarının yaygınlığı, sınıf ve coğrafyayı aşan bir öfke odağı yarattı.


Analiz: Claremont McKenna College’da hükümet profesörü olan Minxin Pei, “Acil zorluk, bu kadar çok hayal kırıklığı varken ‘sıfır Covid’ ile devam edip etmeyecekleri ve nasıl devam edecekleridir” dedi. “İnsanları tutuklayabilir ve hapse atabilirsiniz, ancak virüs hala orada olacak. Onun için kolay cevaplar yok, sadece zor seçimler var.”

Ukrayna askerleri Cuma günü Ukrayna’nın Bakhmut kentinde. Kredi… Tyler Hicks/New York Times

Bakhmut’ta çaresiz bir mücadele

Donbas bölgesindeki doğu Ukrayna şehri Bakhmut, hem Rusya hem de Ukrayna orduları için yıkıcı bir girdap haline geldi. Ruslar şehri ele geçirmek ve Ukraynalılar da onu tutmak için umutsuz girişimlerde bulunurken, evvel’in yaklaşık 70.000 nüfusa sahip olduğu şehir yavaş yavaş çiğnendi.

Tanıklar, Bakhmut ve çevresindeki bombardımanın daha önce hiç görülmemiş bir yoğunlukta olduğunu söyledi. Daha önce bombalanan binalar yeniden bombalandı. Şehrin varoşlarındaki cephe hattı, çamurlu bir ay manzarası veya I.


Rusya’nın şehri ele geçirme girişimlerinin yoğunluğu, özellikle kuzeydoğudaki dayanaklarını kaybettikten sonra Rusların başarılı olma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyen askeri analistleri şaşırttı. 600 millik cephe hattı boyunca başka yerlerde, Ruslar kaynakları sağlamlaştırmak ve korumak için çoğunlukla kış için kazıyorlar.

En sonuncu: Askerler, yerel sakinler ve bir ABD savunma yetkilisine göre Ukrayna, Bakhmut’a özel harekat kuvvetleri ve daha az eğitimli bölgesel savunma savaşçıları da dahil olmak üzere takviye sel gönderdi. Rus saldırısı, kötü şöhretli bir paramiliter örgüt olan Wagner Group’un yanı sıra Herson cephesinden yeniden konuşlandırılan taban güçlerinin desteğini içeriyor.

Savaştan başka bir haberde: Giderek soğuklaşan kış havası, Ukrayna için yeni zorluklar ortaya çıkardı. Çamur, savaş alanlarını çalkaladı ve kar yağışı, haftalarca süren Rus bombardımanıyla harap olan güç kaynaklarının eski haline getirilmesi görevine aciliyet kattı.

Glodi Wabelua. Kredi… The New York Times için Mary Turner

Düşük seviyeli uyuşturucu satıcısı, bir köle efendisi olarak hüküm giydi

Glodi Wabelua, gerçek bir iş ve ev bulmaya ve bildiği tek iş olan uyuşturucu satıcılığına geri dönmekten kaçınmaya kararlı olarak 28 yaşında üçüncü kez hapishaneden ayrıldı. Ancak nereye gidebileceğine, neye para harcayabileceğine ve hatta kiminle çıkabileceğine dair bir dizi kısıtlamayla, barınma ve istihdam zordu.

Bunlar sıradan kısıtlamalar değildi. Bazıları bir seks suçlusu için yazılanlara benzer: Wabelua’nın Instagram hesabı 18 yaşından büyük kullanıcılarla sınırlıdır. Çocukların yanında olamaz, okullara veya gençlik kulüplerine gidemez. Ve en önemlisi, bir işi kabul edebilmesi için hükümetin onayına ihtiyacı var. Herhangi bir ihlal onu beş yıla kadar hapis cezasına çarptırabilir.


Wabelua uyuşturucu satmayı asla reddetmedi. Ancak cezasının sertliği, kendisinden farklı olmayan 16 yaşındaki bir koşucuyu, İngiliz hükümetinin onu bir köle efendisi yaptığını iddia ettiği uyuşturucu satması için göndermesiyle ilgilidir. O, Vietnamlı kadın ve çocukların kaçakçılığını önlemek için yazılan 2015 yasasının yeni bir yorumunun test vakasıydı.

Arka fon: The Times muhabiri Selam Gebrekidan, İngiltere’nin uyuşturucu savaşına yönelik iki yıllık soruşturma kapsamında Wabelua cezaevindeyken onunla yazıştı. Serbest bırakıldıktan sonra yeni bir hayat kurmaya çalışırken onu aylarca takip etti.

GÜNCEL HABERLER

Dünya çapında


Kredi… The New York Times için Samar Ebu Elouf

 • Gazzelilerin şerit dışına çıkışını kısıtlayan ve ithalatı sınırlayan veya yasaklayan bir İsrail ablukası, yerel balıkçılık endüstrisini mahvetti.


 • Militan El Şebab üyesi olduklarına inanılan intihar yeleği giyen silahlı kişiler, Somali’nin başkenti Mogadişu’da lüks bir otele saldırdı.


 • Kamerun’un başkenti Yaoundé’de dün bir cenaze törenine katılan 14 kişinin toprak kayması sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.


 • Avrupa fosil yakıtları değiştirmeye çalışırken, petrol ve gaz işçileri İskoçya’nın rüzgar çiftliklerinde iş buluyor.
Diğer Büyük Hikayeler

Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani

 • Kavurucu bir yazın ardından Fransa, suyunu kimin ve nasıl kullanması gerektiğine dair büyüyen bir savaşın içine girmiş durumda.


 • Kamboçya gibi ülkelerde yasal ve siyasi değişiklikler, ticari taşıyıcı annelik endüstrisinde yer alan kişileri tehlikeye atarak, özellikle savunmasız bazı kişilerin mahkûmiyetle sonuçlanmasıyla sonuçlandı.


 • İtalya’nın Napoli açıklarındaki Ischia adasında meydana gelen toprak kaymasında en az yedi kişi öldü, beş kişi de kayıp.

 • Donald Trump, ABD’deki en önde gelen genç beyaz üstünlükçülerden biri olan Nick Fuentes ile akşam yemeği yedi.
Görüşten


 • Olağanüstü işler yapan bu kar amacı gütmeyen kuruluşlar, bu tatil sezonunda bağışlarınıza layıktır. Nick Kristofdiyor.


 • İsrail başbakanı olduğu yılda, Naftali Bennetttek bir temel ilke izlediğini yazıyor: seçmenlerin çoğunun hemfikir olduğu konuların yüzde 70’ine odaklanmak.


 • İçin Jill Bialoski, keder sonsuza kadar olan bir şeydir. Farklı yoğunluk dalgalarında geri döner ama hiçbir zaman tam olarak kaybolmaz.
Bir Sabah Okuması

Kredi… The New York Times için Shiho Fukada

“Miss Con” güzellik yarışmaları, seçkin siyaset ve iş dünyası liderleri için eğitim alanı olarak kabul edilen Tokyo Üniversitesi ve Keio Üniversitesi gibi soylu üniversiteler de dahil olmak üzere Japonya’daki kampüslerde çılgınca popüler, utanmazca yüzeysel bir fenomendir.

Finalistler, sosyal medyada ve kurumsal sponsorluk tekliflerinde binlerce takipçi çekiyor. Bazıları model, televizyon spikeri veya “yetenek” haline gelir – varyete, komedi ve hatta haber talk şovlarında yer alan ve becerilerinden veya bilgilerinden çok görünüşlerine göre değer verilen kadınlar.

ATLETİZMDEN SPOR HABERLERİ

Dünya Kupası’nı Katarlı göçmen işçilerle izlemek:
Katar’daki Dünya Kupası sahalarının inşasına yardım eden göçmenler, büyük ölçüde turnuva şenliklerinin dışında bırakılıyor. Adam Crafton onlarla bir maç izlemeye gitti.

Arjantin yaşıyor ve Lionel Messi hiçbir yere gitmiyor: Messi, Arjantin’in Meksika’yı 2-0 yendiği maçta oynadığı rolün ardından “Bu sonuca ihtiyacımız vardı” dedi. “Bu coşkuya ihtiyacımız vardı.”


Kanada Dünya Kupası’ndan nasıl düştü:John Herdman’ın kumarları, orta saha mücadelesini Hırvatistan’a kaybettiği için geri tepti – ancak bu kadro, Katar kampanyası için daha güçlü olacak.

The Times’tan: Almanya kasvetiyle yüzleşti. Şimdi, bir ciltse, ıssız bir haftanın ardından, umudu daha evvel görebilir.

SANATLAR VE FİKİRLER

Kredi… Hilma af Klint

Hilma af Klint’in kataloglanması

Soyutlamanın resmi olarak ortaya çıkışından önce bir soyutlamacı olan İsveçli ressam Hilma af Klint, 1896’dan 1907’ye kadar tamamı kadınlardan oluşan ve mistiklerin mesajlarını iletmek için meditasyon ve seanslara katılan Beşli adlı bir grubun üyesiydi.

Af Klint, manevi pratiğini alışılmışın dışında, figüratif olmayan resimlerde kullandı ve şimdi Kurt Almqvist ve Daniel Birnbaum tarafından düzenlenen yedi ciltlik retrospektif bir katalogda toplanıyor.

Yaşamı boyunca yalnızca faturalarını ödediği portreler veya manzaralar için tanınmasına rağmen, af Klint arkasında nasıl hatırlanmak istediğine dair ayrıntılı talimatlar bıraktı. Bu katalog buna göre düzenlenmiştir – kronolojik olarak değil, serilere göre: önce çizimler, ardından en ünlü “Tapınak Tabloları”, “Mavi Kitaplar”, “Parsifal ve Atom”, geometrik seriler, son dönem sulu boyalar ve, son olarak, figüratif işler.

Klint’in defterlerinin ortaya koyduğu gibi, “dünyanın resimlerin iletmesi gereken mesaja pek hazır olmadığını hissetti.” Nesiller sonra, Western abstract arka’nın tarihi, Klint’in yönetiminde yeniden yazıldı.


OYNA, İZLE, YE

Ne Pişirmeli


Kredi… The New York Times için Linda Xiao. Yemek Stilistleri: Monica Pierini.

En kolay tavuk şehriye çorbası tarifi, lezzetten mahrum değildir.

Ne İzlemeli?

Kaçırmış olabileceğiniz yedi aşırı değerli gösteri.

Ne Okumalı?

Marguerite Duras’ın ikinci romanı “Kolay Hayat” ilk kez İngilizce’ye çevrildi.

Şimdi Oynama Zamanı

İşte bugünün Küçük Bulmacası ve bir ipucu: İki başparmak aşağı (üç harf) verin.

Ve işte bugünün Wordle ve Heceleme Yarışması.

Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz.


The Times ile güne başladığınız için teşekkürler, yarın görüşmek üzere. — Nataşa

Not: Geçen haftaki manşetleri ne kadar iyi takip ettiniz? Sınavımıza katılın.

Haftaya, dünyanın en sessiz yerlerinden birinin tuhaflığı hakkında uzun uzun okunan bu anlatımla başlayın.

Düşüncelerinizi, geri bildirimlerinizi ve diğer her şeyi şu adresten Natasha’ya ve ekibine gönderin: [email protected] .
 
Üst