‘Muhteşem’ Kahraman mı yoksa ‘Acıklı’ Hain mi? Pétain’in Mirası Fransız Adası’na musallat oluyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
ÎLE D’YEU, Fransa – Geçenlerde bir öğleden sonra, üç Fransız arkadaş, Brittany’nin güneyindeki küçük bir adada parti yaptıkları uzun bir geceden hâlâ sersemlemiş halde, hakkında çok şey duydukları bir mezarın fotoğrafını çekmek için bir mezarlığın yanında durdular.

Kozalaklı ağaçlarla çevrili mezar, mezarlığın uzak ucunda yer alıyordu. Sonunda buldular, hararetli bir tartışma başladı.

24 yaşındaki Théophile Jamet, “1918 savaşında başarılı oldu” dedi.

Ama kimin umurunda dostum, diye içini çekti arkadaşı Victor Beaufort. “Sonra ne yaptığını gördün mü?”

Görmeye geldikleri beyaz taş levhanın altında yatan kişi, Fransa genelinde birçok benzer argümanın konusu: Fransız Ordusunu I. antisemitik rejim.

Pétain’in ölümünden 70 yıldan fazla bir süre sonra, II. Dünya Savaşı’ndan sonra hapse atıldığı ve öldüğü dokuz mil karelik bir ada olan Île d’Yeu’daki mezarı, derinden tartışmalı bir yer olmaya devam ediyor.

Pétain’in 1945’ten 1951’e kadar hapsedildiği hücrenin yeniden inşası. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani
Pétain’in ölüm döşeği ve kıyafetleri Île d’Yeu Tarih Müzesi’nde sergileniyor. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani

Her yaz çok sayıda turist farklı motivasyonlarla mezarı ziyaret eder. Bazıları saygılarını iletmek için gelir. Diğerleri ayağına homurdanacak. Yine de diğerleri mezarı grafiti ve hatta insan atıkları ile tahrif edecek.

Pétain’in mirası Fransa’yı uzun süredir rahatsız ediyor ve hatırası hakkında düzenli olarak şiddetli siyasi tartışmalar patlak veriyor, sanki mezarı bu barışçıl adaya musallat olmaktan asla vazgeçmeyecekmiş gibi Île d’Yeu’ya kadar yansıyor.

Bana da musallat oldu.

Kısmen annemin ailesinin evi olan Île d’Yeu’da büyüdüm ve okul tatillerimin çoğunu orada geçirdim. Ben çocukken, Pétain adanın üzerinde uçan bir hayalete benziyordu. Hapsedildiği güçlü kale olan Citadel’in yanında bisikletime bindiğimde oradaydı. Adı akrabalar tarafından paylaşılan hikayelerde ortaya çıkacaktı.

Ancak bu yıla kadar, Pétain Fransa’nın başkanlık kampanyasında bir parlama noktası haline geldi ve Başkan Emmanuel Macron, gözden düşmüş liderin mirasını “manipüle etmek” isteyenleri eleştirdikten sonra, onun ne kadar baş belası bir hayalet olduğunu anladım.

Pétain, yaşamının son altı yılını, Fransa’nın Atlantik kıyısından yaklaşık 10 mil uzakta, Biscay Körfezi’nde ve yalnızca tekneyle ulaşılabilen bu kayalık adada, ancak 5.000 nüfuslu bu kayalık adada geçirdi. Fransa’nın 1945’te kurtuluşunun ardından işbirlikçi Vichy rejimine önderlik ettiği için ölüme mahkum edilen cezası, Kale’de ömür boyu hapse çevrildi.

Île d’Yeu, Fransa’nın Biscay Körfezi’nde küçük bir adadır. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani
Île d’Yeu’daki Port-Joinville’in merkezinde bir sokak. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani

Gençlik yıllarından beri balıkçı olan 89 yaşındaki büyük amcam Marcel Groisard, Pétain’in hayattayken adadaki varlığının göreceli bir kayıtsızlıkla karşılandığını söyledi. “Onun hakkında gerçekten konuştuğumuz ancak ölümünden sonra oldu,” dedi.

Pétain, 23 Temmuz 1951’de 95 yaşında öldü. Son arzusu, I. Dünya Savaşı’nın en dramatik muharebelerinden biri sırasında Fransız Ordusu’nu yönettiği yer olan Verdun yakınlarında gömülmekti. bir kahraman, onu adada tutmayı tercih etti.

Bu karar, Fransa’yı uzun süredir ikiye bölen bir soru üzerine patlak veren çatışmalarla mezarını kendi savaş alanına çevirecekti: Pétain, Verdun’un galibi mi yoksa Vichy’nin haini olarak mı hatırlanmalı?

Fransa’nın birçok yerinde olduğu gibi kendi ailemde de görüşler farklı.

Büyük amcam Marcel, Pétain’in “vurulması gerektiğini” söyledi, ancak Verdun efsanesinde yetişen karısı Madeleine, “eskiden ondan hoşlandığını” ve Pétain’in cenazesine gençken katıldığını itiraf etti. annesinin itirazına rağmen kalabalığa karıştı.

Çoğu zaman bölünme nesiller boyu sürüyor, genç Fransızlar Holokost hakkında uzun uzadıya eğitimli, tipik olarak Pétain’i ülkenin tarihinde bir leke olarak görüyor, savaş zamanı hükümeti 70.000’den fazla Yahudi’yi ölüme gönderen adam.

Yurtdışında, adı daha tekdüze bir şekilde karalanıyor, ancak Fransa’da, Pétain’in hayatını “sırasıyla banal, sonra görkemli, sonra içler acısı” olarak tanımlayan Charles de Gaulle’ün bu alıntısında yakalandığı gibi – bazen aynı kişi tarafından – hem hayranlık hem de nefret edilebilir. , ama asla vasat.”

Port-Joinville’deki Île d’Yeu belediye başkan yardımcısı Carole Charuau. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani
Fort de Pierre Levée, Île d’Yeu’nun merkezinde, Pétain’in Kasım 1945’te hapsedildiği ve Temmuz 1951’de ölümüne kadar kaldığı 19. yüzyıldan kalma bir askeri kale. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani

Geçenlerde bir yaz hafta içi öğleden sonra mezar başında, Pétain’den nefret edenleri bulmak kolaydı.

Orada tanıştığım ilk kadın, tiksintisini güçlükle gizleyemeyen bir memur, “Hain,” dedi. Başka bir ziyaretçi, mezarın Fransa’nın “suçlu vicdanını” simgelediğini söyledi.

Ama mezarın yanında iki dakika sessizce duran üç kişilik bir aile de vardı. Baba, Pétain’in etrafındaki tarihin çarpıtıldığını ve kendisinin harika bir şahsiyet olduğunu söyledi. Sadece adının Philippe olduğunu söyleyerek, “önemli bir konu” dediği şeyi tartışmak için anonim kalmasını istedi.

Bir saatten kısa bir süre içinde yaklaşık 20 kişi mezarı ziyaret etti.

Yakın zamanda iki milyon kişi tarafından dinlenen 10 bölümlük bir podcast olan “The Ghost of Philippe Pétain”in yapımcılığını yapan gazeteci Philippe Collin, “Oldukça şaşırtıcı bir ilgi” dedi. Konunun mevcut popülaritesinin, ekonomik ve sosyal çalkantılar tarafından bozulan ve geçmişte cevaplar arayan bir ülkenin kimlik krizini yansıttığını söyledi.

“Pétain’in içinde bulunduğu bu Fransa nedir, bu ebedi Fransa?” Bay Collin, bazı insanların merak ettiğini söyledi. “Peki bununla kıyaslandığında ben ne tür bir Fransızım?”

Pétain’in Île d’Yeu’daki mezarı. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani
Bir haber dergisi olan Paris Match’in 4 Ağustos 1951 tarihli sayısında, Pétain’in hayatı ve Île d’Yeu’daki cenazesi hakkında haberler yapıldı. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani

Bu merakın çoğunun aynı zamanda milliyetçi güçlerin Pétain’i iyileştirmeye yönelik son girişimlerinin bir ürünü olduğunu da sözlerine ekledi. Bu yıl, aşırı sağcı bir uzman ve başkan adayı olan Éric Zemmour, yanlışlıkla Pétain’in Fransız Yahudilerini koruduğunu söyleyerek günlerce manşetlerde bulundu.

Ve her yıl olduğu gibi, Pétain’in ölüm yıl dönümünde Fransız bayrakları sallayan aşırı sağ gruplar bu yaz adanın hilal şeklindeki limanına indi, dar sokaklarında mezarlığa yürüdü ve mezara çelenk bırakarak nostaljilerini ilan etti. Vichy rejimi tarafından övülen kırsal, Katolik ve muhafazakar Fransa.

Bu siyasallaşmadan endişe duyan adanın yetkilileri uzun süredir mezarı mümkün olduğunca gizli tutmaya çalışıyor. Yerel turizm ofisindeki tanıtım broşürlerinde bununla ilgili bir kelime yok.

Belediye Başkan Yardımcısı Carole Charuau, “Bu konuda ne kadar az konuşursak o kadar iyi” dedi. Turistlere mezarın nerede olduğunu soran yanlış yön veren sakinleri tanıdığını da sözlerine ekledi.

Mezarın mezarlık içinde, diğerlerinden ayrı ve zıt olarak konumlandırılması bile bir çekişme noktasıdır. Bazıları bunun bir onursuzluk işareti olduğuna inanıyor. Diğerleri bunu özel bir tedavi olarak görüyor.

Adanın tarihçisi Jean-François Henry, sebebin daha basit olduğunu söyledi: Yerel yetkililer Pétain’in sonunda Verdun yakınlarında gömüleceğini düşündüklerinden, yerin başlangıçta geçici olması gerekiyordu.

Bana Hisar’ı gezdirirken, Bay Henry, kalenin tarihini anlatan açıklayıcı bir panelde durdu – Pétain’in orada hapsedilmesi hariç, ki bu göz ardı edildi. “Neredeyse dünya çapındaki büyük olaydan bahsedilmiyor” dedi. “Boşluk daha da bariz.”

Marie-Louise Nolleau, Île d’Yeu’daki oturma odasında, Annie Pétain’in 1951’de Philippe Pétain’in ölümünden sonra son mesajı bıraktığı Hôtel des Voyageurs’un konuk defterini gösteriyor. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani
Port-Joinville’deki Hôtel des Voyageurs. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani

Adanın sessizliği tam değil. Île d’Yeu Tarihi Müzesi, kapalı kepenkleri ve yıpranmış bir cephesi olan gizemli bir yer. Adaya ömür boyu gelen bir ziyaretçi olarak bile, onu hiç açık görmemiştim ve tanıdığım hiç kimse onu ziyaret etmemişti.

Adanın en eski oteli olan Hôtel des Voyageurs’un sahipleri tarafından, karısı Annie Pétain’in hapsedilmesi sırasında yerleştiği yerde kurulmuştur.

Sonunda geçen bir sabah bir ziyaret ayarlamayı başardım ve Pétain’i yücelten bir oda keşfettim. Duvarları kişisel fotoğraflar ve mektuplar, kalabalık bir pankart ve gazilerden gelen hediyeler kargaşası arasında süsledi. Pétain’in ölüm döşeği, hapiste giydiği takım elbise ve sınır, bastonu ve bir tutam saçı vardı.

Müze müdürü 87 yaşındaki Marie-Louise Nolleau, Bayan Pétain’in kayınpederine 100 kadar eşya miras bıraktığını söyledi. Bayan Nolleau, ailesinin Pétain yanlısı anlamına gelen “Maréchaliste” olduğunu kabul etti. Evde, Bayan Pétain’den nadiren görülen bir veda mesajını içeren otelin konuk defterini tutar.

Nolleau, müzeyi sadece ara sıra açtığını ve herhangi bir sorun yaşamamak için tanıtımını yapmadığını söyledi. “Belediye Binası için bu bir siğil” dedi.

Bayan Nolleau, “Ama aynı zamanda bizim tarihimiz,” diye ekledi. “Sevsek de sevmesek de.”

Île d’Yeu sahilinden bir görünüm. Kredi… The New York Times için Andrea Mantovani