Mozilla Firefox 77 hata nedeniyle Firefox 77.0.1 Yayınlandı!

Felaket

New member
Firefox 77.0.1 güncellemesi çıktı. Firefox 77 güncellemesinde olan bir hata nedeniyle Firefox 77.0.1 sürümün yayınladı. Firefox 77 hata neydi. Firefox 77.0.1 olarak geldi ve HTTPS üzerinden DNS protokolü ile ilgili tek bir hata düzeltmesi için güncelleme işlemi yaptı.

Firefox 77’nin olan hatayı fark edince askıya alındığını açıklamışlardı. Kısa bir zaman sonrada Firefox 77.0.1 yayınladıkların söylediler.Eski versiyonları kullananlar, Firefox 77.0.1 sürümüne doğrudan otomatik olarak tarayıcı üzerinden geçiş yapabilecekler.

Firefox 77.0.1, HTTPS üzerinden DNS protokolündeki bir soruna odaklanıyor


Firefox’un yeni sürümü, HTTPS üzerinden DNS protokolünün NextDNS de dahil olmak üzere bazı sağlayıcılar için sorunlara neden olabileceğinin açıklandığı bir hatayı ele alıyor. HTTPS üzerinden DNS, sağlayıcılardan biri olan NextDNS’te kullanıcı başına 10 istek göndererek DDoS etkisi yaratıyordu ve Firefox 77 sürümünün dağıtımı bu yüzden durdurulmuştu.


Firefox 77, webde öne çıkan makaleleri içeren cep önerileriyle birlikte geldi. Firefox’un yeni öneri özelliği yeni sekme açıldığında kullanıcıların karşısına çeşitli kaynaklardan makaleler ve haberler çıkarıyor. Ayrıca WebRender özelliği artık varsayılan olarak orta (<= 3440×1440) ve büyük (>3440×1440) çözünürlükteki ekranlara sahip Nvidia GPU’larda çalışan Windows 10 dizüstü bilgisayarlarda destek sağlıyor.

İLGİLİ HABER

Mayıs Ayının En Popüler İnternet Tarayıcıları (Microsoft Edge, Firefox’u Uçuruma Sürüklüyor)
Mozilla artık Firefox’un yeni sürümlerini dört haftada bir yayınlıyor ve tarayıcı artık daha hızlı bir şekilde güncelleme alıyor. Ayrıca HTTPS üzerinden DNS sorunu gibi birçok sorun, kısa güncelleme aralığı sayesinde hızlı bir şekilde yeni güncellemelerle düzeltiliyor. Firefox’un bir sonraki büyük yapısı olan Firefox 78’in 30 Haziran’da yayınlanması planlanıyor.
 
Üst