Moskova’nın sevmediği Oleg’i sana nasıl kurban ederim – Sohbet – Blog

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Cesur performansları nedeniyle her zaman Putin’in sansürünün hedefi olan “provokatör” sanatçı Rus Oleg Vorotnikov’un Venedik’te tutuklanması – Oleg, Voinà grubunun bir aktivistidir (Rusça’da savaş anlamına gelir), Pussy ile birlikte çalıştı İsyanlar – İtalya’nın Moskova’nın Ukrayna’ya karşı tavrını sözde reddettiğini, ardından fiilen Kremlin’in iradesine boyun eğdiğini bir kez daha kanıtlıyor. Açıklamama izin ver. Oleg, 2011’den beri ailesiyle birlikte bir grup anarşistin (Venedik’teki eski Santa Marta bakımevi) yaşadığı bir evde misafirperverlik bulmuştu. Görünüşe göre 27 Temmuz’da o evde şiddetli bir tartışma çıktı. Anarşistler ve Rus sanatçı arasında uyumsuz bir yaşam tarzı, bir süre ondan gitmesini istemişlerdi ve o her zaman reddetmişti. Kozà lakaplı Natalia Sokol – yani keçi – kocasının tuğla ve demir boru kullanan bir düzine kişi tarafından kafasına ve sırtına vurarak vahşice dövüldüğünü söyledi. Oleg bilincini kaybetti. Natalia ve çocukları karakola götürülürken onlar onu hastaneye götürdüler. Hastanede Oleg’e otuz dikiş atıldı ve ardından gerekli kontroller için Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildi. Sonuç: Oleg, tanıkların dinlenmesinin ardından, Putin karşıtı faaliyetleri ve kendisine ait hareket olan “Strateji 31” tarafından izinsiz gösterilere katılması nedeniyle aylardır Rusya tarafından talep edilen uluslararası tutuklama emrinin üzerinde asılı olması nedeniyle tutuklandı. Eduard Limonov ve gerçekleştiğinde ayın otuz birinde seferber olan. Ayrıca, Rusya Anayasası’nın gösteri özgürlüğüne ilişkin 31. maddesine yapılan atıf açıktır.
Oleg’in Rus yetkililerin gözündeki faaliyetleri, hükümet otoriterliğini eleştiren militan “yeni sanat” ile bağlantılıdır. Kısacası rahatsız bir karakterdir. Moskova’nın kendisine yönelttiği suçlamalar arasında polislerin keplerini çıkarmak; birini yenmiş olmak; protestolar sırasında bazı polis arabalarını devirdiği için. Oleg, iade prosedüründen kaçınmak istiyor, çünkü Rusya’da tek yönlü adalet tarafından parçalanacaktı: izinsiz gösterilerden birinde polisin onu, gösteriye katılan karısını ve çocuğunu durdurduğu doğrudur. İddialarda polisin ayrım gözetmeksizin hareket ettiği versiyonu var. İkinci adım, protesto eden ebeveynleri ihbar etmek ve onları ebeveynlik yetkisini iptal etmekle tehdit etmektir. Bir süre önce Limonov liderliğindeki siyasi örgüt “Diğer Rusya”nın lideri Sergej Aksenov, 31 Ekim 2011’de Moskova’nın Triumfal’naja meydanında izinsiz bir gösteri yaptığı için tutuklandı. Kaldırımda, gösterinin merkezinden uzakta, on altı yaşındaki çocuk bakıcısı, Aksenov’un altı yaşındaki bebeği Vanya ile birlikte duruyordu. Çevik kuvvet polisi Omonos, onları aldı ve saatlerce tuttukları karakola götürdü. Sadece bu da değil: onları da sorguya çektiler, babalarına dikkat et, velayet yetkilerini iptal ediyoruz dediler. Birkaç saat sonra – kız onu şiddetle tehdit ettiklerini söyleyecektir – ikisi aşırılık karşıtı özel bölüm Tsentr’in (Merkez) adamları tarafından serbest bırakılır. Zavallı Anna Politkovskaya’nın muhalif gazetesi Novaya Gazeta, şöyle başlayan bir ifadeye imza atan altı yaşındaki çocuğun sorgu tutanaklarını bile yayınladı: “Bana sorulan sorularla ilgili olarak şu açıklamaları yapabilirim… “.
Rusya’da polis teşkilatlarının davranışları hakkında bir Genel Konsey var – bir kurgu. Vanya’nın tutuklanmasını ve sorgulanmasını eleştirmemekle kalmadılar, onu karakolda gözaltına aldıkları ve bu nedenle gözetimsiz bırakmadıkları için asayiş güçlerinin davranışlarını da övdüler. Babasının aynı karakolda, başka bir ofiste olduğu gibi önemsiz bir ayrıntıyı atlamış olmaları çok kötü.
Şimdiye kadar, bir mektubun insanların başını belaya sokmaya yettiği SSCB dönemine geri döndük. Moskova’nın dışında, Sheremetjevo havaalanı yolunda Khimki’de olduğu gibi: gayretli yaşlı bir kadın polise yazarak ünlü Evgenjia Chirikova’yı (iki ya da üç yıl önce Milano’da yemek yemiştik…) konforda kötü muamele gördüğü iddiasıyla suçladı. 10 ve 6 yaşındaki kızları. O rezil mektuba göre, iki kız düzenli olarak dövülüyor, yetersiz besleniyor ve kötü giyiniyorlardı. Tesadüfen, Chirikova o zamanlar çok sorun çıkardı: Yollar ve hipermarketler inşa etmek için feda edilmesi gereken Khimki Ormanı Savunma Komitesi’nin başkanıydı. Khimki’nin vahşice ağaç kesilmesine karşı çıkanlar her zaman bunun bedelini ağır ödediler.
Kısacası Oleg, Kremlin’in gözünde rahatsız bir dünyanın parçası. İtalya ise petrol ve gaz için her şeyi yapabilecek bir ülke. Avrupa Birliği Rusya’ya yaptırım kararı alsa da her şey hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. Önce iş. Bir Oleg her zaman feda edilebilir. Ve Rus popüler kültüründe Oleg’in eski Rusya’nın efsanevi, esrarengiz bir figürünün adı olduğunu düşünmek. Rus kabilelerini yeniden birleştiren “en Rus” prens, bilge, gerçekten “peygamber”, büyük hükümdar ve büyük savaşçı, öyle ki Puşkin ona bir şiir adadı…


Kategorilenmemiş | 792 Yorum »
 
Üst