Maniya ne demek ?

Emlakci

Global Mod
Global Mod
Maniya, psikiyatrik bir bozukluk olarak tanımlanır. Çoğu zaman bipolar bozuklukla birlikte değerlendirilir ve duygusal çöküntü, hipomanik ve mani durumlarının arasında bir döngü oluşturur. Maniya, çok yüksek düzeyde duygusal süreklilik ile karakterize edilir ve özellikle depresyonun tam tersidir.

Tanım

Maniya, kişinin enerjik, üstün ve hiperaktif bir moda girmesini ifade eder. Bu durum, özellikle kendini çok özel hissetme, çok fazla konuşma, hızlı düşünme, çok fazla hareket etme ve uyku ihtiyacından azalma gibi belirtiler gösterir. Mani durumlarının süresi, saatlerden ay ve hatta yıllara kadar değişebilir. Mani durumlarının süresi, kişinin doğasına, biyolojik yapısına ve içinde bulunduğu duruma bağlıdır.

Belirtiler

Mani durumunda kişi, Çok fazla enerjiye sahip olur. Bu, uzun süreler boyunca çalışma ve aktif olma kabiliyeti anlamına gelir. Ayrıca, çok fazla konuşma ve konuşmaların hızlı ve aşırı detaylı olması, kendini özel hissetme ve kendisini çok önemli görmek, çok fazla yemek veya uyku ihtiyacından azalma da olabilir.

Tedavi

Mani durumlarının tedavisi, genellikle psikoterapinin yanı sıra ilaç tedavisi ile sağlanır. İlaç tedavisinde, antidepresanlar, antipsikotikler, lityum ve diğer ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca, bazı durumlarda, biyolojik tedaviler de kullanılabilir.

Mani durumlarının kontrol altına alınması, kişinin anlayışının artmasına, duygularının dengelenmesine ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir.
 
Üst