Londra’da Yas, Anma ve Övgüler. Ve Bazı Omuz silkiyor.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
LONDRA — Cuma sabahı bir arkadaşı 78 yaşındaki Gertrude Dudley’e Londra’daki bir kafede nasıl olduğunu sorduğunda duygularını gizlemedi.

“Üzgün,” dedi ona. “Kraliçe yüzünden.”

1953’te Kraliçe II. Elizabeth’in taç giyme töreninde büyükbabasının omuzlarına oturan emekli bir girişimci olan Bayan Dudley, hükümdarın “Britanya’nın dokusu” olduğunu söyledi. O ekledi: “Bu ülke çok kötü durumda, o tek istikrar oldu. Şimdi o da gitti.”

Londra’nın Islington ilçesindeki bir bakkaldan yiyecek almak için alışveriş yapan 29 yaşındaki Chrissy Mash, farklı bir tepki gösterdi.

“Ne kadar etkilenmediğime şaşırdım” dedi. Monarşi hiçbir amaca hizmet etmez ve eğer yaparsa sömürgeciliğin verdiği zarar onun yerini alır” dedi. “Artık tantanaya katılmıyorum, bu şiddetli bir geçmişin dayanılmaz bir göstergesi.”

Cuma günü İngiltere’nin başkentinde, Kraliçe Elizabeth’in artık hükümdar olmadığı bir ülkede 70 yıl sonra ilk kez sakinler uyandığında yas ve keder belirtileri sergilendi. Şehrin ana caddelerindeki reklam panoları ve sinemalarda saygı duruşunda bulunuldu, etkinlikler iptal edildi ve ilk buluşmalar ve iş toplantıları kraliçe hakkında küçük bir konuşma başlattı.

Ancak Elizabeth’in ölümü birçokları için birleştirici bir güç olsa da, Londralılarla yapılan konuşmalar, birçok genç insanın kraliçenin temsil ettiği karmaşık kuruma düşmanlık değilse de kayıtsızlık ifade ettiği bir kuşak bölünmesinin işaretlerini ortaya çıkardı.

Mayıs ayında yapılan bir YouGov anketine göre, 65 yaş ve üstü katılımcıların yüzde 74’ü monarşinin İngiltere için iyi olduğuna inanırken, bu oran 18-24 yaşındakilerin yüzde 24’ü.

Bazı genç insanlar, koronavirüs veya Ukrayna’daki savaş da dahil olmak üzere, iki yıl süren birçok krizin ardından bir başka kraliyet kesintisinden sonra yorgunluklarını dile getirdiler. Diğerleri, kraliçenin son kamuoyu eyleminin Muhafazakar Parti lideri Liz Truss’u nasıl başbakan olarak atamak olduğuna dair eğlenceli memler paylaştı. bakan bu hafta

Cuma günü kraliçenin onuruna Buckingham Sarayı’nın önüne çiçek bırakan insanlar. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Eski nesillerden pek çok insan yas belirtisi olarak siyah giyiyor ya da hükümdarın resminin hakim olduğu gazeteleri satın almak için acele ediyor ve bazılarının hayatlarının çok uzun bir parçası olan bir kraliçenin hatıralarını hatırladıkları görülüyordu.

Elizabeth’in Londra’daki St James’ Kilisesi’nde mum ışığında çekilmiş bir fotoğrafının önünde oturan emekli bir moda gazetecisi olan 71 yaşındaki Angela Kennedy, tanıştığı ve uzun zamandır hayran olduğu kraliçenin kaybıyla başa çıkmakta zorlandığını söyledi.

Onu içeri almak çok zor, dedi. “Gerçekten bir çağın sonu.”

Bayan Kennedy, kraliçenin 1970’lerin sonlarında çalıştığı medya kuruluşunu nasıl ziyaret ettiğini hatırladı. Elizabeth’in moda yayınlarından çok Horse ve Hound gibi dergilerle ilgilendiğini görünse de, ziyaret için “kusursuz” görünerek personele yine de zaman ayırdığını söyledi.

“Gerçekten İngiliz olan bir figürü temsil etti” dedi ve İngiltere gibi bir monarşiye sahip bir ülkede yaşadığı için kendini şanslı hissettiğini de sözlerine ekledi. “Onunla yeni büyüdüm, bu sadece hayatımın bir parçası.”

Kraliçe Elizabeth’in Saltanatından Bazı Önemli Anlar

Kart 1 / 9

Kraliçe olmak. Kral George VI’nın ölümünün ardından, Prenses Elizabeth Alexandra Mary, 6 Şubat 1952’de 25 yaşında tahta çıktı. Yeni basılan Kraliçe II. Elizabeth’in taç giyme töreni ertesi yıl 2 Haziran’da gerçekleşti.

Tarihi bir ziyaret. 18 Mayıs 1965’te Elizabeth, 50 yıldan uzun bir süredir bir İngiliz hükümdarının Almanya’ya yaptığı ilk devlet ziyareti için Bonn’a geldi. Gezi, dünya savaşlarının ardından iki ülke arasındaki uzlaşmayı resmen mühürledi.

İlk torun. 1977’de Kraliçe, Prenses Anne’nin bir oğlu Peter’ı doğurmasından sonra ilk kez büyükanne rolüne adım attı. Elizabeth’in dört çocuğu, ona birkaç torun tarafından takip edilen toplam sekiz torun verdi.

Prenses Diana’nın ölümü. 1997’de Diana’nın cenaze töreninden önce televizyonda yayınlanan nadir bir yayında Kraliçe Elizabeth, 36 yaşında Paris’te bir araba kazasında ölen Galler Prensesi’ni “olağanüstü ve yetenekli bir insan” olarak hatırladı.

Altın jübile. 2002’de, II. Elizabeth’in kraliçe olarak 50. yılını kutlamak için yapılan kutlamalar, Buckingham Sarayı’nda 12.000 tezahürat konuğunun huzurunda yıldızlarla dolu bir konserle doruğa ulaştı ve tahminen bir milyonu daha Londra çevresinde kurulan dev ekranlarda izlendi.

İrlanda’ya bir gezi. Mayıs 2011’de kraliçe, İngiliz monarşisiyle olan sorunlu ilişkisi yüzyıllara yayılan İrlanda Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Güçlü uzlaşma sembolleriyle aşılanmış gezi, Elizabeth’in saltanatının en politik olarak yüklenen gezilerinden biri olarak kabul edilir.

Rekor kırmak. 9 Eylül 2015 tarihinde İngiltere saati ile 17:30 itibariyle II. Elizabeth, büyük-büyük-büyükannesi Kraliçe Victoria’yı geçerek İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı oldu. Elizabeth o sırada 89 yaşındaydı ve 23.226 gün, 16 saat ve yaklaşık 30 dakika hüküm sürmüştü.

70 yıllık evliliğe işaret ediyor. 20 Kasım 2017’de kraliçe ve Prens Philip 70. yıldönümlerini kutlayarak kraliyet tarihinin en uzun evli çifti oldular. Ülke ve dünya hala II.

Eşini kaybetmek. 2021’de Kraliçe II. Elizabeth, 9 Nisan’da vefat eden Prens Philip’e veda etti. Kraliçenin koronavirüs kısıtlamaları arasında cenazede yalnız başına yas tuttuğu bir görüntü, etkinliğin ardından evdeki izleyicileri etkiledi.

Bu duygu muhtemelen önümüzdeki 10 gün boyunca Elizabeth için düzenlenecek ve Westminster Abbey’de gerçekleşmesi beklenen bir cenaze töreninde ifade edilecek.

Cuma günü St. Paul Katedrali’nin önünde toplanan kalabalık, Elizabeth’in 96 yılının her birinde, ülkenin dört bir yanındaki kiliselerde olduğu gibi, öğlen vakti bir çan çalınca toplandı. Buckingham Sarayı’nın kapılarına insanlar çiçekler koydu – aralarında yeni yükselen Kral Charles III – ve silah selamları kraliçenin hayatını onurlandırdı. Sendika toplantıları, karnavallar ve protestolar gibi defileler de iptal edildi.

Kraliçenin adını taşıyan 69 yaşındaki Elizabeth Hastings, bir yoga sınıfına yürürken ön sayfasında hükümdarın resminin bulunduğu bir gazete tutuyordu.

“Taç giyme yılı olan 1953’te doğdum” dedi, “Onun saltanatı ile büyüdüm ve büyümesi hakkında çok şey okudum” dedi.

Bayan Hastings, kraliçeyle 1970’lerde Londra’daki dışişleri ofisinde çalışırken tanıştığını ve güzel cildini hatırladığını söyledi.

“Bebek gibi” dedi hayranlıkla. “Gerçekten üzücü bir gün,” diye ekledi.

Emekli bir kasap olan 78 yaşındaki Dave Stanley, Londra’da Cuma günü aralıklı olarak yağan yağmurlar arasında Alman çobanını gezdiriyordu.

Kral Charles III ve kraliçe eşiyle Buckingham Sarayı’nda buluşmaya hazırlanan bir şeref kıtası. Kredi… New York Times için James Tepesi

“Boğuldum,” dedi. “Taç giyildiğinde ben çocuktum; şimdi o öldü. Bu bir çağın sonu. Bunu açıklayamam. Onu hayatım boyunca tanıdım. Ve şimdi o gitti.”

Londra’nın merkezindeki bir ortak çalışma alanında yönetici olan 31 yaşındaki Felix Clarke, kraliçenin ölüm haberinden etkilenmemiş gibi görünüyor.

Her ölüm üzücü olsa da kraliyet ailesini “sömürge ve ırkçı bir geçmişe dayanan” bir kurum olarak gördüğünü söyledi.

Günün erken saatlerinde annesi ve kız kardeşi, ailelerinin WhatsApp grubundaki metinlerle üzüntülerini paylaşmışlardı, ancak Bay Clarke kendi düşüncelerini eklemekten kaçındı.

“Atlayıp kaba olmak istemedim” dedi.

Bankacılıkta çalışan 29 yaşındaki Naf Raiyan, kraliçenin ölümünün daha çok bir ünlünün ölümü gibi olduğunu ve bireysel olarak kraliyetlere karşı hiçbir şeyi olmadığını söyledi, “Sadece alakalı olduklarını düşünmüyorum.”

Büyükanne ve büyükbabasının, hala İngiliz İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu zaman Bangladeş’te yaşadığını ve monarşinin onun için bu sömürge mirasını temsil ettiğini söyledi.

“Bugün kraliyet ailesinin bunların hiçbiriyle ilgisi yok gibi görünebilir” dedi. “Ama bu onların köklerine işlemiş.”

Bu kadar serveti miras alma kavramının tamamı, “herkes bunun için çalışmak zorunda kaldığında gerçekten yapışmaz” diye ekledi.

Yas tutanlar Buckingham Sarayı’nın önünde toplandı. Kredi… Daniel Leal/Agence France-Presse — Getty Images

Pek çok genç, aynı zamanda, kraliyet ailesinin kendisine olan düşkünlüğünden değil, daha çok tanıdıkları tek hükümdarın kaybından ve altlarında zeminin yeniden kaymasından kaynaklanan bir üzüntü duygusu dile getirdi. zor geçen birkaç yıl.

Bir kahve dükkanı barista olan 29 yaşındaki Jordan John, koronavirüs pandemisi ve Ukrayna’daki savaş ile kraliçenin ölümü ve yeni bir hükümdara geçişin bir başka rahatsız edici unsur olduğunu söyledi. “Sırada ne olduğunu merak ediyor musun?”

24 yaşındaki meslektaşı Erin Williamson, “Çok fazla değişiklik oldu” diyerek hemfikirdi. “Değişimden bıktım.”

Piccadilly Circus’ta kraliçenin yüzünün resmini taşıyan dev ekranı izleyen 22 yaşındaki Tilly Casey, gelecek için endişeli olduğunu söyledi.

“Onun getirdiği güvenlik duygusu,” dedi. “Değişim kaygıyı en çok tetikleyen şeydir” dedi.

Bazı gençler, kraliyet ailesine karşı özel bir sevgileri olmasa bile, kraliçenin genç bir kadın olarak küresel bir figür olmak için nasıl bir sorumluluk üstlendiğini hayranlıkla izlediklerini söylediler.

Laura Bello, trendeyken kraliçeyle ilgili makalelerle dolu bir gazete okurken, “Benim için her zaman umut demekti,” dedi. Genç bir hükümdar olarak yaşadığını hayal ettiği baskı nedeniyle Elizabeth’e çekildiğini hissettiğini de sözlerine ekledi. “Charles’ı tanımıyorum.”

“Artık her şey değişmeye başlayacak,” dedi. “Bu artık yeni bir Britanya.”