Lider Recep Tayyip Erdoğan 4. Göçebe Oyunları açılış merasiminde açıklamalarda bulundu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’da düzenlenen 4. Göçebe Oyunları’nın açılış merasiminde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Her iki yılda bir düzenlenen göçebe oyunlarının dördüncüsünde İznik’te atletlerimiz ve konuklarımızla beraberyiz. 4. Göçebe Oyunları’nı her köşesi buram buram tarih, kültür ve tabiat kokan İznik’te başlatıyoruz. Göçebe Oyunlarını dünya çapına yayan bu tertibi, insanlığın kadim mirasını gelecek jenerasyonlara bırakma misyonu açısından değerli görüyorum. Oyunlara katılan ülkelerle bu tertip vesilesiyle kurduğumuz münasebetlerin ve iştirakçiler içinde gelişen müspet gücün hepimizde kültürel diplomasi kapısı açacağını düşünüyorum. Atlı sporların, güreşlerin ve okçuluğun da ortasında bulunduğu 40’tan fazla kolda yapılacak karşılaşmalarda yarışacak binlerce atletimizin heyecanını şimdiden bakılırsabiliyorum.” sözlerini kullandı.

Başkan Erdoğan ayrıyeten, “Hat, ebru, oya, cam, el işi, bez bebek, sedef, keçe imali ve olağan olarak merkezi İznik olan çinicilik başta olmak üzere fazlaca sayıda klâsik sanat da göçebe oyunlarının programında yer alıyor. Pekfazlaca tanınmış sanatçı konser, halk oyunları, çocuklarımız korolarıyla etkinliğimizin renklenmesine katkı verecek. Geri dönüşüm, kolaj, oyuncak tasarımı, fotoğraf üzere biroldukça atelye çalışması da oyun programı da bulunuyor. Her istikametiyle cazip oyunlara şahitlik edeceğiz. Çocuklarımıza yönelik çalışmaları bilhassa kıymetli görüyorum. Çocuk obası olarak kurulan etkinlikler, evlatlarımıza unutulmaz etkinlikler yaşatacaktır. Biz bu oyunlara dünyada giderek yok olmaya yüz tutan bir kültürel zenginliğe sahip çıkmak, onu yaşatacak tabanı oluşturmak olarak bakıyoruz.” dedi.

Lider Erdoğan 4. Göçebe Oyunları açılış merasiminde konuştu