İsveç’te iktidar partisi NATO’ya katılım lehinde oy kullanacağını söyledi.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
İsveç’i yöneten Sosyal Demokrat Parti Pazar günü yaptığı açıklamada, Kuzeyli ulusun 200 yıllık tarafsızlığını sona erdireceğini ve güçlü Batı askeri ittifakına üyelik arayışını garanti altına almak dışında NATO’ya katılma lehinde oy kullanacağını duyurdu.

İsveç dışişleri bakanı Ann Linde Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bugün İsveç Sosyal Demokrat Partisi, NATO savunma ittifakına üyelik başvurusunda bulunmak için evet demek için tarihi bir karar aldı” dedi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, bir bütün olarak İsveç ve Avrupa’nın güvenlik durumunu kötüleştirdi” dedi.

İsveç’in en büyük partisi ve bir azınlık koalisyonunun başkanı olan Sosyal Demokrat Parti, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana İsveç’in tarafsızlığını destekliyor ve Stockholm Avrupa Birliği’ne katıldıktan sonra bile İsveç’in askeri bağlantısızlığını destekliyor.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, kısmen, İsveç’in uzun zamandır stratejik bir ortağı olan komşu Finlandiya’nın da hızlı bir şekilde bağlantısızlıktan vazgeçmesi ve NATO’ya katılmayı tercih etmesi nedeniyle kamuoyunu önemli ölçüde değiştirdi.


Her iki ülke de Rus işgaliyle sarsıldı ve üyelik olmaksızın NATO ile yakın işbirliğinin ittifakın sağladığı toplu güvenlik garantisini içermediğine hükmetti.

8 Mart gibi geç bir tarihte, yani işgalin başlamasından iki hafta sonra, İsveç Sosyal Demokrat başbakanı Magdalena Andersson partisinin NATO’ya katılmaya karşı olduğunu söyledi. Ancak milletvekilleri Finlandiya ve değişen kamuoyunun yanı sıra ülkedeki 26 bölgenin tamamında parti üyeleriyle bir dereceye kadar ıstırap ve tartışmalara katıldı.

Siyasi muhalefetin çoğu zaten NATO üyeliğine başvurmaktan yana olduğu için, duyurusu İsveç Parlamentosu’nda geniş bir çoğunluğu garanti etmelidir.

İsveç’in Finlandiya ile aynı gün Pazartesi günü bir parlamento tartışması yapması planlanıyor.

Bazı İsveçli partiler, üyeliğin garantiler kadar ağır yükümlülükler getirdiğini ve İsveç’in dünyada ne zaman ve nasıl hareket edeceğini seçme kabiliyetini daraltacağını, hatta engelleyeceğini öne sürerek NATO’ya katılmaya karşı çıkmaya devam ediyor.

Uzun süredir nükleer silahsızlanma taraftarı olan İsveç’in nükleer bir ittifaka katılması konusunda da endişeler var, ancak Norveç dahil bazı üye devletler herhangi bir nükleer silaha veya yabancı üslere ev sahipliği yapmaktan vazgeçmiş olsalar da.


Hem İsveç’in Sol Partisi hem de Yeşiller, Rusya’nın işgalini kınarken, İsveç’in kendi savunmasını geliştirmesi ve ülkeyi 1814’ten beri savaşın dışında tutan askeri bağlantısızlığı sürdürmesi gerektiğini savunarak üyeliğe karşı oy kullanacak.


Rusya-Ukrayna Savaşı: Önemli Gelişmeler

Kart 1/3


İki ülke NATO’ya daha yakın. Finlandiya hükümeti, İsveç’in iktidar partisinin benzer bir hamle yapması beklenmeden saatler önce ülkenin NATO üyeliğine başvuracağını duyurdu. İttifaka kabul edilirse, her iki İskandinav ülkesi de uzun bir askeri bağlantısızlık tarihini bir kenara bırakacaktı.


McConnell ziyaretleri. Azınlık lideri Kentucky’den Senatör Mitch McConnell, Başkan Volodymyr Zelensky ile görüşmek üzere diğer üç kıdemli Cumhuriyetçi senatörle Ukrayna’yı ziyaret etti. Gizli ziyaret, Senato liderlerinin Ukrayna için 40 milyar dolarlık bir yardım paketini geçirmeye çalışmasıyla gerçekleşti.


Yerde. İngiltere Savunma Bakanlığı bir raporda, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu Donbas bölgesini ele geçirme kampanyasında “hız kaybettiğini” söyledi. Ajans, Moskova’nın “şimdi muhtemelen Şubat ayında taahhüt ettiği kara muharebe kuvvetlerinin üçte birinin kaybına uğradığını” söyledi.


Sol Parti milletvekili Ali Esbati, NATO’ya katılmanın İsveç’in güvenliği için yeni riskler taşıdığını söyledi. “Hangi çatışmalara dahil olmak istediğimize karar verme özgürlüğümüzü korumak istiyoruz” dedi ve “nükleer bir doktrine sahip askeri bir ittifakın parçası olmanın İsveç’i daha güvenli kıldığı açık değil” dedi.

Bay Esbati, 200 yıllık bir doktrini bir kenara atmanın artık yanlış göründüğünü de sözlerine ekledi. Parlamento tartışması olmadan “bütün süreç tuhaf bir şekilde zorlandı”.

“Bunu bir seçim sınavına koymak mantıklı olur, seçim değilse de referandumdan sonra” dedi.

Yeşiller’den Marta Stenevi, Türkiye ve Macaristan gibi bazı mevcut NATO üyelerinin otoriter doğasından endişe duyduğunu söyledi.

Stenevi, “Seçtiğimiz krizlere aktif olarak katılmak istiyoruz” dedi. “Barış ve demokrasi için güçlü bir ses çıkarmak ittifak dışında daha kolay.” Ancak İsveç katılırsa, “değerlerimiz için nasıl çalışmaya devam ettiğimize dair çok daha geniş bir tartışmaya ihtiyacımız var” diye ekledi.

Hem İsveç hem de Finlandiya’ya, altı aydan bir yıla kadar sürebilecek bir süreç olan tam üyelik öncesi geçici olarak ABD ve İngiltere’den ikili güvenlik yardımı sözü verildi.
 
Üst