İşte Kral III. Charles’ın açılış konuşmasının dökümü.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kral Charles III, annesi Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünden sonra Cuma günü egemen olarak ilk adresini verdi. Aşağıda, saray tarafından yayınlanan açıklamalarının bir dökümü yer almaktadır.

Bugün size derin bir üzüntü duygusuyla konuşuyorum.

Majesteleri Kraliçe – sevgili annem – hayatı boyunca bana ve tüm aileme bir ilham ve örnek oldu ve ona her ailenin annelerine borçlu olabileceği en içten borcumuzu borçluyuz; sevgisi, şefkati, rehberliği, anlayışı ve örneği için.

Kraliçe Elizabeth’inki iyi yaşanmış bir hayattı; kaderi tutulmuş bir söz ve ölümünde en derinden yas tutulur. Bu ömür boyu hizmet vaadini bugün hepinize yeniliyorum. Tüm ailemin hissettiği kişisel kederin yanı sıra, Birleşik Krallık’ta, kraliçenin devlet başkanı olduğu tüm ülkelerde, Commonwealth’te ve tüm dünyada birçoğunuzla derin bir minnettarlık duygusu paylaşıyoruz. Annemin kraliçe olarak birçok ulusun halkına hizmet ettiği yetmiş yıldan fazla.

1947’de, 21. doğum gününde, Cape Town’dan İngiliz Milletler Topluluğu’na yaptığı bir yayında, ister kısa ister uzun olsun, hayatını halklarının hizmetine adamaya söz verdi. Bu bir vaatten daha fazlasıydı: tüm hayatını tanımlayan derin bir kişisel bağlılıktı.

Görev için fedakarlık yaptı. Egemen olarak bağlılığı ve bağlılığı, değişim ve ilerleme zamanlarında, sevinç ve kutlama zamanlarında ve üzüntü ve kayıp zamanlarında asla tereddüt etmedi. Hizmet hayatında, bizi Uluslar olarak büyük yapan, ilerlemenin korkusuzca kucaklanmasıyla birlikte, geleneklere olan sonsuz sevgiyi gördük. İlham verdiği sevgi, hayranlık ve saygı, saltanatının damgasını vurdu. Ve ailemin her üyesinin tanıklık edebileceği gibi, bu nitelikleri sıcaklık, mizah ve insanlarda her zaman en iyiyi görme konusundaki hatasız bir yetenekle birleştirdi.

Annemin anısına saygılarımı sunuyorum ve hizmet hayatını onurlandırıyorum. Ölümünün birçoğunuza büyük üzüntü getirdiğini biliyorum ve bu kayıp duygusunu ölçülemeyecek kadar hepinizle paylaşıyorum.

Kraliçe tahta geçtiğinde, Britanya ve dünya hala İkinci Dünya Savaşı’nın getirdiği yoksunluklar ve sonuçlarıyla baş etmekteydi ve hala eski zamanların geleneklerine göre yaşıyorlardı. Son yetmiş yıl içinde toplumumuzun birçok kültürden ve birçok inançtan biri haline geldiğini gördük. Devletin kurumları da sırayla değişti. Ancak, tüm değişiklikler ve zorluklarla, ulusumuz ve yetenekleri, gelenekleri ve başarılarıyla ifade edilemez bir şekilde gurur duyduğum daha geniş Diyarlar ailesi zenginleşti ve gelişti. Değerlerimiz sabit kaldı ve sabit kalmalıdır.

Hükümdar’ın İngiltere Kilisesi’ne – benim inancımın çok derinlere kök saldığı Kilise’ye karşı özel ilişkisi ve sorumluluğu gibi, Monarşinin rolü ve görevleri de devam etmektedir. Bu inanç ve onun esinlediği değerlerle, başkalarına karşı bir görev duygusu beslemek ve eşsiz tarihimizin ve parlamenter hükümet sistemimizin değerli geleneklerine, özgürlüklerine ve sorumluluklarına en büyük saygıyı göstermek üzere yetiştirildim.

Kraliçenin de böyle sarsılmaz bir bağlılıkla yaptığı gibi, ben de Tanrı’nın bana bahşettiği kalan süre boyunca ulusumuzun kalbindeki Anayasal ilkeleri korumayı ciddiyetle taahhüt ediyorum. Ve Birleşik Krallık’ta nerede yaşıyor olursanız olun veya dünyanın dört bir yanındaki Krallıklar ve topraklarda ve geçmişiniz veya inancınız ne olursa olsun, size hayatım boyunca olduğu gibi sadakat, saygı ve sevgi ile hizmet etmeye çalışacağım.

Yeni sorumluluklarımı üstlendikçe hayatım elbette değişecek. Vaktimi ve enerjimi bu kadar derinden harcadığım hayır işlerine ve meselelere vermem artık mümkün olmayacak. Ama bu önemli işin başkalarının güvenilir ellerinde devam edeceğini biliyorum.

Bu aynı zamanda ailem için de bir değişim zamanı. Sevgili karım Camilla’nın sevgi dolu yardımına güveniyorum. On yedi yıl önceki evliliğimizden bu yana yaptığı sadık kamu hizmetinin takdiri olarak, benim kraliçe eşim oldu. Yeni rolünün gereklerine, çok fazla güvendiğim göreve kararlı bağlılığı getireceğini biliyorum.

William, benim için çok şey ifade eden İskoç unvanlarını şimdi varisim olarak üstleniyor. Cornwall Dükü olarak benim yerime geçti ve elli yıldan fazla bir süredir üstlendiğim Cornwall Dükalığı’nın sorumluluklarını üstleniyor. Bugün onu Galler Prensi yaratmaktan gurur duyuyorum. Tywysog Cymru, hayatımın ve görevimin bu kadar büyük bölümünde unvanını taşımaktan büyük imtiyaz aldığım ülke. Yanında Catherine varken, yeni Prensimiz ve Galler Prensesi, biliyorum ki, ulusal sohbetlerimize ilham vermeye ve liderlik etmeye devam edecek, marjinalleri hayati yardımın verilebileceği merkez zemine getirmeye yardımcı olacak.

Ayrıca, hayatlarını denizaşırı ülkelerde kurmaya devam ederken Harry ve Meghan’a olan sevgimi de ifade etmek istiyorum. Bir haftadan biraz fazla bir süre sonra, bir millet olarak, bir İngiliz Milletler Topluluğu ve hatta bir küresel topluluk olarak bir araya geleceğiz, sevgili annemi gömmek için. Üzüntümüz içinde hatırlayalım ve onun örneğinin ışığından güç alalım.

Tüm ailem adına, taziyeleriniz ve desteğiniz için en içten ve en içten teşekkürlerimi sunabilirim. Benim için ifade edemeyeceğim kadar çok şey ifade ediyorlar.

Ve sevgili anneme, sevgili rahmetli babama katılmak için son büyük yolculuğunuza başlarken, sadece şunu söylemek istiyorum: Teşekkür ederim. Ailemize ve tüm bu yıllar boyunca özenle hizmet ettiğiniz ulusların ailesine sevginiz ve bağlılığınız için teşekkür ederiz.

“Meleklerin uçuşları seni dinlendirsin.”