İngiltere, Rızaya Dayalı Eşcinsel Partnerler İçin Af Politikasını Genişletiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
LONDRA — Kırk yıllık bir mahkumiyet, yetişkin hayatı boyunca 68 yaşındaki eski bir sosyal hizmet görevlisi olan Terry Stewart’ın peşini bırakmadı. Cinsel suç olarak sınıflandırılan, ipotek veya iş başvurusunda bulunduğunda ortaya çıktı ve bazı sosyal kuruluşlara üyeliklerini engelledi.

Suç: Artık yürürlükte olmayan bir “ithal etme” veya eşcinsel cinsel aktiviteyi teşvik etme yasası uyarınca mahkum edildi. Suçunu kabul etmedi ama yine de mahkum edildi.

1980’lerde eşcinsel kurtuluş hareketinde aktif olan Londralı Bay Stewart, “Bu sadece bileğe bir tokat ve 10 pound para cezası değil” dedi. “Bütün hayatım boyunca beni etkiledi. ”

Yıllar içinde yapılan yasal değişiklikler, daha sonra yürürlükten kaldırılan yasalar uyarınca cinsel suçlardan hüküm giyen gey ve biseksüel kişilere af verilmesine izin verdi. Böyle bir reform Turing Yasası olarak biliniyordu ve adını 1952’de ağır ahlaksızlıktan mahkum edildikten sonra kimyasal olarak hadım edilen II.

Ancak geçmişte oluşturulan yasama yolları, “ithalat”, tacir gibi suçları kapsamamıştı.

Terry Stewart’ın tarihsiz bir fotoğrafı.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, bu hafta, İngiltere hükümetinin bu tür suçlardan hüküm giymiş Bay Stewart gibi insanları affetme sözü vererek durumu düzeltmeye çalıştığını ve yeni politikanın “bir şekilde ilerlemesini” umduğunu da sözlerine ekledi. geçmişin yanlışlarını düzeltmek için. ”

Henüz ayrıntıları açıklamamış olsa da, af isteyenlerin hükümet aracılığıyla başvurmaları gerekiyor.

Affedilmeye giden bu yeni yol, eşcinsel hakları aktivistleri ve örgütleri tarafından yıllarca süren kampanyalardan sonra geldi ve uygun olanları, rızaya dayalı eşcinsel aktiviteyle ilgili yürürlükten kaldırılan mevzuat uyarınca hüküm giymiş herkesi içerecek şekilde genişletti. Yol, bir polislik yasasında yapılan bir değişiklikle kanun haline getirildi.

Aktivistler, bunun geçmişte gey ve biseksüel kişilere yönelik ayrımcı muameleyi ele alan önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Leeds Üniversitesi’nde sosyal bilimler profesörü olan Paul Johnson, “Uzun bir süre boyunca pek çok insana yapılan olağanüstü adaletsizliği kabul ediyor ve mümkün olduğunca tazminat teklif ediyor” dedi. değişikliğin binlerce kişiyi kapsayabileceğini söyledi. “Eşcinsellere yönelik beş yüzyıllık devlet onaylı zulmün altına bir çizgi çekiyor ve “bir daha asla” diyor. ‘”

Bay Stewart’ın tarihsiz bir fotoğrafı.

Ancak değişiklik – ve sonucu bir af olarak çerçevelemek – geçmişteki adaletsizliği ele almakta yeterince ileri gitmiyor, dedi Bay Stewart. Hükümetin mahkumiyetini gidermek için proaktif olarak kendisine ulaşmamasının “hakaret” olduğunu söyledi.

Bay Stewart gibi müvekkilleri temsil eden bir insan hakları örgütü olan Liberty’nin avukatı Katy Watts, “Etkilediği erkeklerin çoğu, takip etmek istedikleri kariyerleri sürdürmek için çok geç” dedi. “Bu kadar uzun sürmesi çok sinir bozucu. ”

Bay Stewart, “Yaptığı etkiyi ve hayatımdaki ve kariyerimdeki kaybı düşündüğünüzde, bunun yeterli olmadığını düşünüyorum” dedi ve mahkumiyetini yıllar içinde birkaç içişleri bakanına temyiz etti.

“Ben de af istemiyorum,” diye ekledi, “çünkü af benim açımdan bir suçu kabul etmektir. ”

Bay Stewart, iki polis memuru tarafından eşcinsel olarak tanıtıldığını ve 1981’de hafta içi bir sabah ellerini yıkamak için umumi tuvalete girdikten sonra suçlandığını söyledi. “Sarı saçları at kuyruğuyla bağlanmış genç bir adamdan bahsediyorsun,” dedi. “Bu oldukça dikkat çekici olurdu. ”

Bir yıl sonra ithalat yapmaktan suçlu bulundu.

2000 tarihli İçişleri Bakanlığı raporuna göre, “ithal etme” ve “büyük ahlaksızlık” karşıtı geniş tanımlar, eşcinsel erkekler arasındaki rızaya dayalı davranışı düzenlemenin bir yolu haline geldi. Örneğin, ricada bulunmak “gülümseme, göz kırpma, jest veya başka bir fiziksel işaret içerebilir. ”

Bazı eşcinseller için yeni yasama adımı, devletin politikalarından zarar gören bir hayatın sonunda geldi.

George Montague ve kocası Somchai Pukkhlai.

Hükümetten gey ve biseksüel insanlardan özür dilemesini talep eden İkinci Dünya Savaşı gazisi George Montague Çarşamba günü Twitter’da “Şimdi neredeyse 99, nihayet gey sabıka kaydımın ölmeden önce silindiğini görüyorum” dedi.

Bay Montague, 1974’te, o zamanlar bir suç olan ve onu 40 yıl sonra izcilerdeki liderlik pozisyonundan istifa etmeye zorlayan bir suçtan “ağır ahlaksızlıktan” mahkum edildi.

Liberty’den Bayan Watts, sabıka kaydı gibi bir şeyin hassasiyeti göz önüne alındığında, etkilenen birçok kişinin öne çıkmak istemeyebileceğini söyledi.

“Yasal dava açarak kendinizi kamu alanına sokuyorsunuz ve birçok erkek devam eden utanç ve damgalama nedeniyle bunu yapmaya istekli değil” dedi.