Fransız Maceracı Tek Başına Atlantiği Karşısında Kürek Çekmeye Çalışırken Öldü

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Fransız maceracı Jean-Jacques Savin, destek ekibinden yapılan açıklamaya göre, Cumartesi günü Portekiz takımadaları Azorlar yakınlarında Atlantik’i tek başına kürek çekmeye çalışırken devrildikten sonra teknesinde ölü bulundu.

75 yaşındaki Bay Savin, Facebook sayfasında yayınlanan açıklamaya göre, Perşembe gecesi ve Cuma günü erken saatlerde tehlike işaretlerini etkinleştirdi.

“24 saat boyunca büyük bir endişe halindeydik” dedi. “Bir umut ışığı ve hatta iyi haberler umuyorduk. Ne yazık ki bu sefer okyanus, navigasyonu ve denizi çok seven arkadaşımızdan daha güçlüydü. ”

Açıklamada, Portekiz denizcilik yetkililerinin Cumartesi günü Bay Savin’in teknesi l’Audacieux (“Cesur”) bulduğunu ve bir dalgıç Bay Savin’in cesedini kabinin içinde bulduğunu söyledi.

Açıklamada, “Bu trajedinin kesin koşullarını henüz bilmeden daha fazlasını söyleyemeyeceğiz” denildi.

Bay Savin, 2 Ocak’ta güney Portekiz’den yolculuğuna başladı ve Facebook’ta birkaç güncelleme yayınladı.

7 Ocak’ta, yolculuğun altıncı gününde, denizi “çok güçlü” olarak nitelendirdi ve “bir hız treni gibi hissettirdiğini” söyledi. 10 Ocak’ta yaklaşık 163 mil yol kat etmişti ve bunun “iyi bir başlangıç” olduğunu söyledi.

19 Ocak’ta Bay Savin, günlüğüne yaptığı son girişi Facebook’ta yayınladı.

“Son 10 gün içinde bazı sorunlarla karşılaştım” diye yazdı. “Suyu tuzdan arındırma sistemimin pilini şarj etmesi gereken güneş kolektörü çalışmayı durdurdu. Manuel tuzdan arındırıcımı kullanmak zorunda kaldım, ama bu tüm fiziksel enerjimi alıyor. ”

“Emin ol,” diye ekledi, “tehlikede değilim!”

Azorlar’a gidiyordu, dedi.

“Yanında havaalanı olan güzel bir yat limanı var” diye yazdı. “İhtiyacım olan her şey orada. ”

Güçlü dalgaların ve rüzgarların mevcut zorluklarına rağmen, rüzgar beni takımadalara doğru ittiği için daha kolay hale geldi” diye yazdı ve ekledi, “Her şeye rağmen kesinlikle pes etmeyeceğim!”

Sn. Bu yolculuk sırasında 75 yaşına giren Savin, güneybatı Fransa’daki istiridye çiftçiliği yapan Ares kasabasından geliyordu. Afrika’da altın yıllarına sessizce yerleşmeyen eski bir askeri paraşütçü, pilot ve park korucusuydu.

71 yaşına geldiğinde, Bay Savin Atlantik’i tek başına dört kez geçmişti.

2018’de yine kendi inşa ettiğini söylediği turuncu fıçı şeklindeki bir kapsülde Atlantik’i geçti. Bir New York Times raporu, yaklaşık 10 fit uzunluğunda ve 6 fit 8 inç genişliğinde olan kapsülü “bir kamyondan daha küçük ve beton bir balast tarafından dik olarak tutuldu” olarak tanımladı. ”

Yolculuğu 127 günde tamamladı. Daha sonra verdiği bir röportajda Bay Savin, denizde geçirdiği zamanı “tam özgürlük” olarak tanımladı. ”

“Anlatmak zor” dedi. “Kimse sana ne yapacağını söylemiyor. Kural yok. Bu özgürlük. ”

Yetenekli olmasına ve gelişmiş navigasyon ve iletişim araçlarıyla donatılmış olmasına rağmen, bu yolculuğun zorlukları olmadan olmadığını kabul etti. “İki kez neredeyse büyük gemilerle çarpışıyordum” dedi.

Ama yine de Bay Savin, denizin kendisine sunduğu fırsatlardan zevk almak için bolca zaman buldu. Zamanını okuyarak, günlüğüne yazarak, yüzerek ve balık yakalamak için fıçının altına dalarak geçirdiğini söyledi.

“Kitabımı yazmak için çok zamanım oldu” dedi. “Mandolinimde çok fazla mavi ot çaldım. ”

William Lamb raporlamaya katkıda bulundu.