Fifa Sportwashing eleştirisi neden o kadar da kötü değil?

merabeyin

New member
“Kişisel olarak desteklenmediğim bir ülkeye FIFA’nın sponsorluk yapmasını tuhaf buluyorum. Bunu anlamıyorum.” ABD’li futbol yıldızı Alex Morgan geçtiğimiz günlerde bu sözleriyle ortalığı karıştırmıştı, kimseyi eleştirmediği için Suudi Arabistan’ın insan hakları durumunu, FIFA’yı da o dönemde Suudi Arabistan’la yapmayı planladığı reklam anlaşması nedeniyle eleştiriyordu. Alex Morgan’ın en ünlü yüzlerden biri olduğu yer. 33 yaşındaki “Herkes buna karşı çünkü ahlaki açıdan mantıklı değil” dedi. Suudi Arabistan önce kendi kadın futbol takımına sahip çıkmalı.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Yaklaşık dört ay içinde, kadınlar futbol Dünya Kupası Yeni Zelanda ve Avustralya’da başlayacak. Ve ana sponsorlardan biri Suudi Arabistan turizm otoritesi Visit Saudi olmalıdır. Bilindikten kısa bir süre sonra insan hakları kuruluşlarından, oyunculardan, hatta organizasyon komitesinden eleştiriler geldi. Alman oyuncu Alexandra Popp da buna karşı çıktı. Eleştiriler o kadar güçlüydü ki haftalar süren sessizliğin ardından Fifa pes etti ve bu fikre veda etti. FIFA Başkanı Gianni Infantino Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Visit Suudi ile görüşmeler yapıldı. Sonunda görüşmeler bir sözleşmeyle sonuçlanmadı.”

Kadın futbolu markalar için daha cazip hale geliyor


Uzun süredir erkek futbolunda bir sorun olarak görülen sorun artık kadınları da etkiliyor – sporun gördüğü ilgi ve uzun süreli başarısıyla birlikte spor pazarlamasına olan ilgi artıyor. Almanya (RND) yayın ağı Alman Spor Pazarlama Enstitüsü Direktörü Gerd Nufer, “Kadın futbolu gelişti, on yıl öncesine göre çok daha çekici hale geldi ve performans açısından erkek futboluna yaklaştı” diyor. . “Eskiden iki spor vardı, ama artık durum böyle değil.”


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Ancak sadece oyunun çekiciliği ve başarısı daha fazla dikkat çekmez, aynı zamanda kadınların imajı da hayranlar için erkeklerden daha iyidir: Daha kaygısız ve gerçekçidirler. Son yıllarda Alman erkek futbolunda esas olarak kapitalizm ve ticarileştirme, Katar’da bir Dünya Kupası, yaklaşık 50’den fazla düzenleme, DFB-Elf için “Takım” gibi pazarlama terimleri, yüksek bilet fiyatları ve gizli antrenman seansları, kadınlar spora odaklanır ve takım cana yakındır.

Bir zamanlar ikramiye olarak çanak çömlek – şimdi Thermomix’in reklam ortağı


Ancak bu yeni ilgiye sporcular ve dernekler için zorluklar da eşlik ediyor. Profesyonel kadın futbolcuların ne kadar para kazanması gerektiğine dair kamuoyu tartışması, örneğin ABD’de milli takım maçları için maaşların eşitlenmesi, kadın futbolunun ticarileşmeden bağımsız olmadığını da gösteriyor. Gerek kulüplerde gerekse derneklerde erkeklerin maaşları yine sponsorlardan ve televizyon yayınlarından gelen meblağlarla karşılanıyor. Daha fazla para gerekiyorsa, daha fazla gelir gerekir.

Spor, bir yandan olumsuzluklardan uzaklaşmak için bir araç olarak kullanılırken, diğer yandan turizmi bir gelir kaynağı olarak oluşturuyor.
Gerd Nufer,

Alman Spor Pazarlama Enstitüsü Direktörü


1989’da, şu anki milli teknik direktör Martina Voss-Tecklenburg ve eski milli teknik direktör Silvia Neid çevresindeki Alman kadın futbolcular, Osnabrück’te kadın futbolunda Almanya için ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Erkekler bir şampiyonluk için (İtalya’daki 1990 Dünya Kupası’nda) DFB’den yaklaşık 64.000 avro alırken, kadınlar Villeroy & Boch’tan “Mariposa” kahve servisine sahipti. Beyaz porselen, mavi ve kırmızı çiçekler.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Bu nedenle, DFB’nin son sponsorluk duyurusunun gülümsemeye neden olması şaşırtıcı değil: Vorwerk, kadın milli takımının ana sponsoru olacak. Elektrikli süpürgeler ve Thermomix ile tanınan ve profesyonel futbolcuların artık reklamını yaptığı şirket Vorwerk. Yaz aylarında kadınların Dünya Kupası’nı kazanması için (ilave) ev aletleri olup olmayacağı bilinmiyor.

Dünya Kupası elçisi olarak bir süper model


Son yıllarda bazı şeylerin değişmesine ve artık kadınların şampiyonluk için para almasına rağmen (yine de erkeklerden önemli ölçüde daha az olsa da), kadın futbolunun klişeler olmadan yapabileceği noktadan hala çok uzaktayız. Mart ayı başlarında FIFA, süper model Adriana Lima’nın Dünya Kupası elçisi olacağını duyurdu. Lima’nın futbolla bir bağlantısı yok ama dünya çapında görünüşüyle tanınıyor.

Avustralyalı eski uluslararası Moya Dodd daha sonra The Athletic’e futbol oynayan kızların güzel görünümleri veya güzel elbiseleri için iltifat edilmek istemediklerini, oyun kurtaran müdahaleler ve mükemmel şutlar için iltifat edilmek istediklerini söyledi. “Bir Dünya Kupası yılında, bu mesaj tüm dünyada yüksek sesle ve net bir şekilde duyulmalı. Bir süper modelin oraya nasıl sığacağı gerçekten kafa karıştırıcı.”

Spor yıkama fenomeni: uygun ve uygun olmayan sponsorlar hakkında


Dünya Kupası elçisi olarak bir süper model, potansiyel sponsor olarak kadın düşmanı bir rejim – sahneleme Yeni Zelanda ve Avustralya’da yapılıyor olsa da, erkekler futbol Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesinde olduğu gibi benzer tartışmalar yapılıyor. Nufer, “Bazı sponsorlar uygun, bazıları uygunsuz olarak algılanıyor” diyor. Bundesliga kulübünün sponsorlarından Wiesenhof için “Werder Bremen de o zamanlar şunu düşünmemişti: Gömlek sponsoru olarak gerçekten bir kümes hayvanı çiftliği istiyoruz. Ama bu en iyi teklifti” diyor. Başka bir deyişle, kimin en çok ödediği ile ilgili. “FIFA bir devlet ya da hayır kurumu değil. Nufer, FIFA’nın en kapitalist şirketlerden biri olduğunu söylüyor.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Sponsorluk zamanla değişti. Eskiden markalar görünür olmak ve daha geniş bir erişim elde etmekle ilgiliyken, spor pazarlamasının artık imaj oluşturmakla çok ilgisi var. Spor yıkama, bu faaliyetler için yeni moda bir terimdir. Nufer, “Spor, bir yandan olumsuzluklardan uzaklaşmak için bir araç olarak kullanılırken, diğer yandan turizmi bir gelir kaynağı olarak yaratıyor” diye açıklıyor.

Katar ve Suudi Arabistan şimdiden büyük petrol parasından sonraki döneme hazırlanıyor, turizm yapılarını genişletmek ve dünyayı gezginler için açık bir yer olarak tanıtmak istiyor – ve bu, spor ve futboldan daha verimli ve kolay bir şekilde yapılamaz. Cristiano Ronaldo Suudi Arabistan’da oynuyor, Lionel Messi ülkenin yüzü ve David Beckham 180 milyon avroluk bir anlaşmayla Katar’ı tanıtıyor – yıldızlar reklam verdiğinde ülkeler taraftarlar için de cazip hale geliyor.

Toplum, sponsorlardan da tutum ve ahlak talep ediyor


Ancak şirketler artık eskisinden daha yakından bakan ve geçmişe göre daha iyi bilgilendirilmiş, güçlendirilmiş bir hedef kitleyle karşılaşıyor. Toplum bir tutum talep eder, ahlaki eylem talep eder, politik olarak doğru ve güncel davranış talep eder, sponsorların, organizatörlerin ve sporcuların rol model olarak hareket etmelerini talep eder. Nufer, “Bugün bir sponsordan eskisinden daha fazlasını bekliyorsunuz” diyor. Almanya’da kimse Suudi Arabistan ve Katar’ın imajında ani bir değişikliğe inanmıyor.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


O halde Suudi Arabistan’ın batı dünyasında ve özellikle kadın sporlarının teşvikiyle bağlantılı olarak eleştirilmesi şaşırtıcı değil. “Suudi Arabistan, mekan olarak Yeni Zelanda ve Avustralya ile pek iyi gitmiyor. Kadın hakları en üstte değil” diyor Nufer. Oyuncuların geri dönmesi bir şey. Ancak Yeni Zelanda ve Avustralya da kendi evlerinde Dünya Kupası’nın sponsoru olan Suudi Arabistan’dan aktif bir şekilde kurtulmaya çalışıyorlardı. bu: bir sponsorun sahip olduğu imaj, sponsor olanlara, bu durumda Avustralya ve Yeni Zelanda’ya ve katılımcılara da aktarılır.

Sponsor değişimi: Batılı markalardan diktatör rejimlere doğru


Nufer, gelecekte de büyük spor etkinliklerinde sözde sponsor değişikliğini deneyimlemeye devam edeceğimize inanıyor. Bunun hem sponsorlukta hem de mega etkinliklerin sahnelenmesinde değişen koşullarla ilgisi var. Etik uzmanı Harald Friedl, Katar’daki erkekler Dünya Kupası öncesinde RND’ye daha önce, özellikle uygun oldukları için daha az demokratik veya demokratik olmayan ülkelerde bu tür olaylara yönelik bir eğilim olduğunu söylemişti. Demokrasiler bir spor etkinliğine çok para harcandığını gösterirken, Katar’da veya Rusya’da etkinliği organize etmek kolaydır. Friedl, “Bu eyaletlerde vatandaş katılımının hiçbir rol oynamaması rejimler için yararlıdır” dedi.

Bunun kadın futbolu için sonuçları var, çünkü FIFA’nın imajı anti-demokratik ülkelerle uyumlu hale geldikçe, sahalarda veya sponsorluklarda, daha fazla Batılı marka sponsorluklarını geri çekiyor çünkü artık Fifa ile ilişkili değiller. Sözde ahlaka aykırı teklifler, mali nedenlerle kabul edilmelidir.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Nufer bir futbolsever olarak başka bir sorun görüyor: “Sponsor veya mekan tartışmaları spor performansını etkiliyor” diyor. Katar’daki One Love kol bandı, Katar’daki insan hakları, ölen işçiler, Alman takımının ağızları kapalı tepkisi – “bunlar, çok fazla yan etkinliğin neden olduğu, turnuvadaki yüzde 5’lik konsantrasyon eksikliğiydi”. Toplum bir tepki ve tavır talep etse bile bunun oyunculara yansımamasını diliyor. Bundan sahadaki oyuncular değil, yetkililer ve dernekler sorumlu” dedi.
 
Üst