DFB hataları, milli antrenör Messi: Nagelsmann’ı keşfeden Tanner bir röportajda

merabeyin

New member
Ernst Tanner, 1860 Münih ve TSG Hoffenheim’da gençlik direktörlüğü yaptı, aynı zamanda Baden-Württemberg Bundesliga kulübünün spor başkanı ve ardından altı yıl boyunca RB Salzburg’da akademinin başkanlığını yaptı. 56 yaşındaki oyuncu, görev süresi boyunca Erling Haaland, Sadio Mané ve Roberto Firmino ile sözleşme imzaladı. Ancak kariyerinin en büyük keşfi Julian Nagelsmann’dır. Traunstein yerlisi, mevcut milli antrenörü 1860 gençlik takımında oynarken zaten tanıyordu ve Nagelsmann’ı 2010 yılında Hoffenheim’a getirerek antrenörlüğe başlamasını sağladı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Tanner, 2018’den beri Major League Soccer’da Philadelphia Union’da çalışıyor. DFB takımının ABD gezisi sırasında yol arkadaşları Philadelphia’da tekrar buluştu. DFB takımı Çarşamba gecesi Meksika ile hazırlık maçı yaptı (2:2). Almanya editoryal ağının (RND) spor portalı Sportbuzzer, daha önce bir röportaj için Tanner ile buluşmuştu.

Bay Tanner, Julian Nagelsmann birkaç gün önce acı bir anekdot anlattı. Bir keresinde ona dirsek kontrolü yaptıkları söyleniyor. Bu doğru mu?

Ernst Tanner’ın (56):
1860 Münih U23’ündeydi, genç bir oyuncuydu. Gençlik dairesi başkanı olarak eğitimde yer almaktan mutluluk duydum. Burada serbest vuruş antrenmanları yapıldı. Ona bunun belli bir sertlik gerektirdiğini ve kendini savunması gerektiğini göstermek istedim. Belli ki bunu unutmuyor. (gülüyor)

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Nagelsmann’ın profesyonel kariyeri yürümedi. 23 yaşında bir oyuncu olarak onu Hoffenheim’ın U17 takımının antrenör takımına getirdiniz. Kariyerini öngördün mü?

Julian bir oyuncu olarak her zaman bir strateji uzmanıydı. Eğitmenlik lisansını çok erken aldı, zanaatı en ince detayına kadar sıfırdan öğrendi ve sistematik olarak kendini geliştirdi.

Nagelsmann’ı farklı kılan şey nedir?

Eşsiz bir stratejik yeteneği var. Bir antrenörün buna sahip olması gerekiyor ama ben bunu onda aşırı bir formda görüyorum.

Nagelsmann, TSG’den RB Leipzig’e, ardından FC Bayern’e geçerek Bundesliga’nın en genç teknik direktörü oldu. Geçen Mart ayında orada serbest bırakıldı. Hangi hataları yaptı?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Onun yaşında Bayern gibi bir kulübe bu kadar karizma ve medya baskısıyla koçluk yapmak, sonuçlarından mahrum değildi. Julian Münih’te çok şey yaşadı; onu şekillendiren belirleyici bir deneyimdi. Genç bir insanın deneyim kazanması gerekir, bu aynı zamanda hata yapmak anlamına da gelir. En önemli şey hatalarınızdan ders çıkarmaktır.

Hansi Flick ayrıldıktan sonra DFB onu milli antrenör olarak işe aldı. Mantıksal adım?

Eğer Julian özgürse ona göz kulak olmalısın. Ayrıca Avrupa’nın en iyi kulüplerinden birini de seçebilirdi. Ama bu Alman futbolu ve onun için harika. Julian’ın görevi bu kadar çabuk üstlenmeye karar vermesine biraz şaşırdım. Heyecan verici ama zorlu.

“Son yıllarda antrenmanlarda birçok hata yapıldı.”
Ernst Tanner, DFB’de gençlik çalışmaları hakkında konuşuyor

Nagelsmann sadece 36 yaşında. Neredeyse 90 yıl önceki Otto Nerz’den bu yana hiçbir DFB antrenörü bu kadar genç olmadı.

Julian kariyerini 33 yaşında bitirip milli takımın başına geçmiş acemi bir teknik direktör değil. Takım onu takip ediyor, koçluk ekibi iyi karşılanıyor. Bu kadar kısa sürede uyguladığı tedbirlerin bir kısmı ABD karşısında alınan 3-1’lik galibiyette meyvesini verdi. Sahip olduğu oyuncu potansiyeli bazı mevkilerde üst seviyede değil.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bunu belirtebilir misiniz?

Son yıllarda eğitimde birçok hata yapıldı. Hiç stoperimiz yok. Bu bir tesadüf değil. Diğer ülkeler daha yenilikçi, İngiltere’ye bakalım. Fransızlar öne geçti çünkü çok daha fazla yetenekleri var. Yalnızca Paris’te her gün yeni en iyi futbolcular keşfediliyor. Ve Almanya’da rekabet fikri azalıyor.

Gençlik sektöründeki 20 yıllık deneyiminiz sayesinde iyi bir içgörüye sahipsiniz. Sizce Alman futbolunda gençlik reformu doğru yol değil mi?

Temel fikri anlıyorum ama yanlış başlıyoruz ve çok fazla uzmanlaşıyoruz. Çocuklar birden fazla spor yaparak büyümeli. Basketbol, hentbol; mümkün olduğunca denemelisiniz. Bu onların koordinasyon konusunda çok daha iyi olmalarını sağlar. Yani temelde bir şeyleri değiştirmemiz gerekiyor.

Philadelphia’da büyük bir fark yarattılar. Kulübünüz geçen sezon sadece şampiyonluk finalinde Los Angeles FC’ye karşı zayıf bir oyuncu olarak başarısız oldu. Union’ı farklı kılan nedir?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Biz bir eğitim derneğiyiz ve Avrupa modeline göre çalışıyoruz. Sahipler beni 2018’de bu yüzden buraya getirdi. Brenden ve Paxten Aaronson kardeşler (Union Berlin ve Eintracht Frankfurt, editör) ile iki yetenekli genç şu anda Bundesliga’da oynuyor.

Ligdeki rakibi Inter Miami, dünya şampiyonu Lionel Messi’nin transferiyle büyük bir darbe vurdu.

MLS ve tüm ABD futbolu için Messi bir lütuf. Stadyumlar doldu ve bu gerçek bir heyecan yarattı. Futbol bazı şehirlerde zaten bir numaralı spordur.