Bir Yolcu Gemisinin Enkazı Bir İtalyan Adasını Nasıl Değiştirdi?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
GIGLIO PORTO, İtalya — Toskana adası Giglio’nun kıvrımlı granit kayaları, on yıl önce bu deniz koruma alanının turkuaz sularında karaya oturan uğursuz, sarsılmış yolcu gemisi tarafından artık gizlenmeden, kış güneşinde çırılçıplak duruyor.

Balıkçı köyünün 500 küsur sakininden çok azı, Costa Concordia’nın 32 kişiyi öldürdüğü ve adada yıllarca yaşamı altüst ettiği 13 Ocak 2012’nin dondurucu gecesini unutacak.

2012 yılında belediye başkan yardımcısı olan ve liman girişindeki deniz fenerlerinin yakınındaki kayalara çarptıktan sonra kruvazöre tırmanan ilk sivil olan 59 yaşındaki Mario Pellegrini, “Buradaki her birimizin o zamandan beri trajik bir anısı var” dedi.

Birbirine kenetlenmiş adalılar topluluğunun misafirperverliği, ilk başta bir gökdelen kadar yüksek bir yatmakta olan bir gemiden tahliye edilmesi gereken 4.229 yolcu ve mürettebata temel yardım sağlamak için başladı. Giglio sakinleri kısa sürede limana inen binlerce gazeteci, kolluk görevlisi ve kurtarma uzmanını ağırladı. Önümüzdeki aylarda, kurtarma ekipleri gemiyi güvenli bir şekilde çıkarmak için çalışmak üzere pitoresk limanda kamp kurdu, tamamlanması iki yıldan fazla süren bir operasyon.

Giglio halkı, limanında uzun günler geçiren ve bedenleri gemide mahsur kalan sevdiklerinden haber almayı bekleyenler için bir aile gibi hissetti. Trajediden 10 yıl sonra Perşembe günü, kurbanların aileleri, bazı yolcular ve İtalyan yetkililer bir anma ayinine katıldı ve Costa Concordia’nın dinlendiği sulara çiçeklerden bir taç attı. 9:45 s. m. , gemi karaya oturduğunda, kilise çanları çalarken ve gemi sirenleri çalarken mum ışığında bir alay limanın rıhtımını aydınlattı.

Francesco Dietrich, sağ ve babası, Çarşamba günü Giglio’da ortağının ailesine ait olan dükkanın önünde. Bay Dietrich enkaz üzerinde çalışmaya geldi ve sonunda orada kaldı. Kredi. . . The New York Times için Fabio Bucciarelli

Şu anda birçokları için göze çarpan şey, enkazın sonuç olarak yolları kesişen bazılarının hayatlarını nasıl sonsuza dek değiştirdiğidir. Arkadaşlıklar kuruldu, iş ilişkileri şekillendi ve hatta yeni aileler bile kuruldu.

Gemi kazası kurbanlarından birinin yeğeni Luana Gervasi, Perşembe günkü Ayin’de sesi kırılarak, “O trajik geceden beri, dahil olan tüm insanların hayatları sonsuza dek görünmez bir iplikle birbirine bağlıymış gibi geliyor” dedi.

Doğudaki Ancona kentinden 48 yaşındaki Francesco Dietrich, batık dalgıçlarıyla çalışmak için Şubat 2013’te adaya geldi, “hayal gibi bir iş” dedi ve ekledi: “Bu, futbol oynayan birini bucak takımı için teklif etmek gibiydi. iş dünyasının en iyi takımlarıyla Şampiyonlar Ligi’ne katılmak. ”

Bay Dietrich, işi için şehirdeki tek hırdavatçıdan çok sayıda tekne tamir malzemesi satın almak zorunda kaldı. Yerel bir aileye aitti ve Bay Dietrich’in şimdi, ailenin kızıyla birlikte 6 yaşında bir oğlu Pietro var.

2018 yılına kadar enkazı kurtaran konsorsiyumda sekreter olarak çalışan 42 yaşındaki Bruna Danei, “Bizim için büyük bir şoktu” dedi. “Costa Concordia’daki çalışma benim için birçok yönden hayatımı değiştiren bir deneyimdi. ”

Kurtarma ekipleri tarafından kurtarmayı planlamak için kullanılan Costa Concordia’nın bir sunumu, 22 aylık kızı Arianna’nın oynadığı oturma odasının duvarında asılıydı.

Bruna Danei, arkada, kızı Arianna Cedioli ve annesi Nada Rossi ile Perşembe günü Bayan Danei’nin Giglio Campese’deki evinde. Kredi. . . The New York Times için Fabio Bucciarelli

“Davide şantiyede çalışmaya gelmeseydi o burada olmazdı,” dedi Bayan Danei, Mayıs 2012’de adaya yardım etmek için adaya gelen 52 yaşındaki Davide Cedioli’ye atıfta bulunarak. doğru Costa Concordia – ve aynı zamanda Arianna’nın babası.

Bay Cedioli, bir mavnadan, bir günden kısa bir süre içinde, kısmen kayalara çarpmış 951 fitlik gemiyi, su altı ekosistemini daha fazla tehlikeye atmadan deniz tabanından dik konuma döndürebilen benzeri görülmemiş kurtarma operasyonunu izledi. karaya oturduğunda hasar gördüğünü söyledi.

Bay Cedioli, “Parbuckling tamamlandığında mutluluktan bir aşağı bir yukarı zıpladık,” diye hatırladı. “Bu hikayeye biraz adalet getirdiğimizi hissettik. Ve bu küçük topluluğu ve adada yaşamayı sevdim. ”

Yerel meclis, 13 Ocak’ı Giglio’da bir anma günü yapmak için oy kullandı, ancak bu yıldan sonra halk anmalarını durduracak ve “medya olmadan daha samimi bir an yapacak” dedi Bay Ortelli ayini sırasında. .

Ağabeyi Russell’ın Costa Concordia’da garson olduğu 47 yaşındaki Kevin Rebello, “On yıl sonra burada olmak birçok duyguyu geri getiriyor” dedi.

Kardeşi Costa Concordia gemi enkazında ölen Kevin Rebello, adaya dönüşün duygusal bir deneyim olduğunu söyledi. Kredi. . . The New York Times için Fabio Bucciarelli

Russell Rebello’nun kalıntıları, gemi enkazından üç yıl sonra, gemi Cenova’da dimdik haldeyken ve parçalara ayrıldıktan sonra, bir kabindeki mobilyaların altından nihayet alındı.

Kevin Rebello, “İlk olarak, burada kardeşime yakın hissediyorum” dedi. “Ama aynı zamanda benim için bir tür aile birleşimi – Giglio insanlarını görmek için sabırsızlanıyordum. ”

Bay Rebello liman bölgesinin sokaklarında oturanları kucakladı ve selamladı ve oradaki insanların o sırada ona nasıl sevgi gösterdiklerini, ona kahve ısmarladığını ve kederine saygı duyduklarını hatırladı.

Bay Rebello, “Diğer kurbanların aileleri farklı hissediyor ama ben bir Katoliğim ve affettim” dedi.

Costa Concordia kazası, geminin komutanı Francesco Schettino’nun genel alarmı hemen çalmadığı ve tahliyeyi koordine etmediği ve bunun yerine batan gemiyi terk ettiği ortaya çıktığında ulusal utanç yarattı.

“Tekneye geri dön!” Bir Sahil Güvenlik görevlisi, kaptanın bir cankurtaran botunda kaçmaya çalışan insanları izlediğini anlayınca Bay Schettino’ya bağırdı, daha sonra konuşmalarının ses kayıtları ortaya çıktı. “Bir ip merdivenle geminin pruvasına çık ve bana ne yapabileceğini, orada kaç kişi olduğunu ve neye ihtiyaçları olduğunu söyle. Şimdi!”

Perşembe günü San Lorenzo Kilisesi’nde Costa Concordia felaketinin 10. yıldönümünü anan bir Ayin. Kredi. . . The New York Times için Fabio Bucciarelli

Subay o zamandan beri siyasette başarılı bir kariyer sürdürürken, Bay Schettino cinayetten ve tahliye tamamlanmadan gemiyi terk etmekten bir Roma hapishanesinde 16 yıllık hapis cezasını çekiyor. Diğer yetkililer ve mürettebat üyeleri daha az ceza için pazarlık yaptılar.

Duruşma sırasında Bay Schettino, geminin başgarson ailesini karşılamak için yüksek hızda Giglio adasının yakınlarına yelken açmaya karar verdiğinde bir “akılsızlık” yaptığını itiraf etti. Adanın yakınındaki yarı batık kayanın çarpması, gövdede 70 metreden daha uzun veya yaklaşık 76 yarda bir yarık oluşturarak gemide elektrik kesintilerine ve alt güvertelere su dökülmesine neden oldu.

Bay Schettino, tahliyeyi kolaylaştırmak için kruvazörü limana doğru yönlendirmeye çalıştı, ancak gemi kontrolden çıktı ve limana yaklaştıkça devrilmeye başladı ve birçok cankurtaran botunu işe yaramaz hale getirdi.

Yetkililerle konuşmak ve tahliyeyi organize etmek için gemiye binen Bay Pellegrini, “Ölümünden korkan çocukların ve ebeveynlerinin gözlerini unutamıyorum” dedi. Devrilen devasa geminin metalik sesi ve kruvazörün uçsuz bucaksız koridorlarında denizin guruldaması. ”

On yıl sonra hala Giglio belediye başkanı olan Sergio Ortelli de benzer şekilde taşındı. Kimse geriye dönüp masum insanların bu anlamsız ölümlerini veya ailelerinin acısını iptal edemez” dedi. “Trajedi toplum olarak her zaman bizimle kalacak. Bu bizim için bir kıyametti. ”

Yine de Bay Ortelli, kazanın aynı zamanda farklı bir hikaye anlattığını, binlerce hayat kurtarmayı başaran yetenekli kurtarma ekiplerinin ve astarı düzelten, yeniden yüzdüren ve hurdalığa götüren mühendislerin hikayesini anlattığını söyledi.

Giglio’da, ölümcül gemi enkazının 10. yıldönümü mum ışığında bir alayı kutladı. Kredi. . . The New York Times için Fabio Bucciarelli

Küresel ilgi Giglio’dan uzaklaşırken, bölge sakinleri geçici olarak orada yaşayan insanlar aracılığıyla dış dünyayla iletişim halinde kaldı.

O zamanlar Giglio’da papaz olan Rahip Lorenzo Pasquotti aylarca paketleri almaya devam etti: o gece kilisesinde mahsur kalan soğuk yolculara verilen kuru temizlenmiş terlikler, kazaklar ve masa örtüleri kuryeyle geri döndü.

Bir yaz, Peder Pasquotti, gemide yolcu olan Alman bir çiftle Alman kurabiyeleri yedi. O gece kendilerine sunulan sıcak çayı ve Noel lezzetlerinden arta kalanları hâlâ hatırlıyorlardı.

O geceyi hatırlayarak, “Birçok milletten – dünya bir anda kapımıza geldi” dedi. “Ve doğal olarak açtık. ”