Başöğretmen demek ne demek ?

yilmazbas

Global Mod
Global Mod
Basogretmen Demek Ne Demek?

Kelime olarak basogretmen, salt okul kurumunda kullanlan bir ifade degildir. Aslnda, basogretmen sozcugunun koku, ogrenme ve ogretmeyle ilgili olarak kullanlan bir sozcuk paketidir. Bu sozcuk paketi, basogretmeni tanmlayan ilkeleri icerir. Bu ilkeler, ne kadar ogrenme olmas gerektigi, ne kadar ogretme olmas gerektigi, ogrenme ve ogretmenin nerede yer almas gerektigi ve ne zaman ogretme ve ogrenme olmas gerektigi gibi konular kapsar.

Basogretmenin Amac

Bir basogretmen, ogrencilerinin bilgi, beceri ve anlays kazanmasna yardmc olmak amacyla ogrenmeyi, ogretmeyi ve ogrenmeyi desteklemek icin uretim ortam yaratmak icin calsr. Ogretmen, ogrencileri egitmek icin kullanlacak ogretim materyallerini ve ogretim yaklasmlarn secer ve ogretime uygun ortamlar yaratr.

Basogretmenin Rolu

Bir basogretmen, ogrencilerine en iyi egitim ortamn saglamak icin sorumluluk alr. Ogretmen, ogrencilerinin ogrenme ihtiyaclarn belirler, ogrenme kaynaklarn secer, ogrencilerin ogrenmeyi desteklemek icin gereken becerileri kazanmalarna yardmc olur ve ogrenmeyi destekleyen etkinlikler hazrlar.

Basogretmenin Yukumlulukleri

Bir basogretmenin yukumlulukleri, ogretimin kalitesini ve ogrencilerin ogrenme becerilerini gelistirmek icin caba gostermektir. Bir basogretmen, ogrencilerinin ogrenme ihtiyaclarnn farknda olmal ve ogrencilere ogrenmeyi etkin bir sekilde destekleyecek ogretim materyalleri ve yaklasmlar sunmaldr. Ogretmen, ogrencilerinin basarsn olcmek ve gelisimini izlemek icin gerekli araclar kullanmaldr. Ayrca, ogretmen, ogrencileri icin akademik ve sosyal gelisimlerini desteklemek amacyla kurallar ve standartlar belirlemelidir.