16 yaşındaki çocuk, çok genç olmasına rağmen kros kayağı yarışmasına katılabilir

merabeyin

New member
90 km yarışı “Vasaloppet”


16 yaşındaki bir çocuğun, çok genç olmasına rağmen, geleneksel İsveç kros kayağına katılmasına izin verilir.Alvar Myhlback, 16 yaşında olmasına rağmen, aslında hala çok genç olmasına rağmen, İsveç kros kayağına katılmasına izin verilir.

© Kaynak: resim ittifakı / TT NYHETSBYR?N


5 Mart’ta, yıllık İsveç kros kayağı yarışması “Vasaloppet” ilk kez bir reşit olmayanla yapılacak. Yarışmaya girmek için yaş sınırı normalde 19’dur. Şimdi 16 yaşındaki bir kayak yeteneği için bir istisna yapıldı.


İda Ovesson

14.02.2023 22:56


İsveç. Ellerde direkler ve ayaklarda kayaklar – ve bu birçok kilometre ve saatten fazla: “Vasaloppet” böyle görünüyor. İsveç’in Sälen ve Mora kasabaları arasında, 19 yaş ve üstü hem amatörlere hem de profesyonellere açık 90 km’lik bir dayanıklılık yarışı. Yıllık koşucu sayısı bakımından dünyanın en eski ve en büyük dayanıklılık yarışıdır. Bedene ve zihne çok fazla baskı uygulayan gerçek bir güç testi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Yarış 100 yıllık bir tarihe dayanmaktadır. İsveçli Gustav Vasa’nın Danimarka Kralı II. Christian’ın askerleri tarafından takip edilirken aynı mesafeyi kaydığı söyleniyor. Gustav Vasa, krala karşı bir isyana öncülük etti ve ardından İsveç tarihinde önemli bir kilometre taşı olan İsveç’in yeni naibi seçildi.

Koşullar bir istisnaya yol açtı


İsveç’te 19 yaşından küçüklerin en fazla 5 mil uzunluğundaki yarışlara katılmasına izin verilir. Ancak Finlandiya, Norveç ve İtalya gibi diğer birçok ülkede kurallar farklıdır. İsveçli olağanüstü yetenek Alvar Myhlback bu sezon bu yarışlarda yer aldı. Bu şimdi ona fayda sağlıyor: İsveç Kayak Derneği, 16 yaşındaki çocuğa Vasaloppet 2023’e katılması için bir muafiyet verdi ve bunu şu şekilde gerekçelendirdi: “Yarışmalarda beş milden fazla kayak yapmasına izin verildi ve bunu gösteren bir seviye gösterdi. İsveç Kayak Derneği uzun mesafe yöneticisi Lars Öberg, SVT Dalarna’ya verdiği demeçte, bu tür yarışmaları sorunsuz bir şekilde yapabiliyor” dedi.Özel kararla ilgili ilk haber yapan televizyon kanalı oldu.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Benzer talepler daha önce de yapılmıştı ancak Alvar Myhlback istisnayı ilk yapan oldu. Karar sadece kayakçılar için sevindirici bir haber getirmedi. İsveç radyo istasyonu P4 Dalarna’ya “Tabii ki iyi hissettiriyor, uzun zamandır bunu dört gözle bekliyordum” dedi. Aynı zamanda eleştirilere de yol açtı: Dalarna Üniversitesi’nde spor psikolojisi profesörü olan Mikhail Tonkonogi, bir İsveç radyo istasyonuna, hareketlerdeki aşırı mesafe ve monotonluğun hiç kimse, özellikle 16 yaşındaki biri için sağlıklı olmadığını söyledi. “Gençlerin vücudu tek yönlü eğitim için donanımlı değil, vücut yüklerle baş edemiyor.”

Kalıcı bir kural değişikliği araştırılıyor


Bununla birlikte, İsveç Kayak Derneği şimdi yönetmeliğin önümüzdeki yıl için tamamen değiştirilip değiştirilmeyeceği sorusunu gündeme getiriyor. İsveç radyosu P4 Dalarna’ya konuşan Öberg, “Ön yargıda bulunmak istemem ama bu karar, gelecekte yaş grupları ve mesafeler açısından kalıcı değişiklikler yapıp yapmayacağımızı değerlendireceğimiz anlamına geliyor.”

Vasaloppet bu yıl 5 Mart’ta gerçekleşiyor.
 
Üst