Sondaj Nedir?

Hasan

New member
Sondaj son zamanlarda gündemde olan doğal gaz keşfinden sonra çokça merak edilen bir konu halini almıştır ama yine de uzmanlar dışında çok ayrıntılı bilgiye sahip olunmayan bir konudur. Kısaca açıklamak gerekirse sondaj su için petrol için ya da doğal gaz için yerin kazılması ya da yer altına birtakım makine ve malzemelerin gönderilmek sureti ile zikredilen maddelerin toprak altından çıkarılması işlemidir. Sondaj işleminin çeşitli aşamaları yöntemleri ve işlemleri mevcuttur ancak hepsini bu metinde zikretmemiz imkânsızdır.

Su sondajı aslında yüzyıllardır tecrübe ettiğimiz bir işlemdir teknolojinin gelişmesi ile otomatik bir hal almıştır. Kuyu açmak ya da bir ev için özellikle köylerde bulunan haneler için su çıkartmak aslında yapılagelen bir sondaj tekniğidir. 2020 yılında sondaj son derece teknolojik malzemeler aracılığı ile yapılmakta olup örneğin PVC borular yardımı ile kanallar oluşturulmaktadır. Suyun basınçlı olup olmaması sondaj işleminde önem arz etmekle beraber ona göre sondaj işlemi birtakım boru seçimleri gerektirecektir. Su için aslında çok basit olan bu mekanizma şu şekilde açıklanabilir kuyunun dibindeki su pompa yardımı ile ve basıncında etkisi baz alınarak yer altından yer üstüne suyun çıkması sağlanır. Bu çok basit bir işlem olup aslında çok karmaşık be hassas ölçümler gerektiren bir işlemdir dolayısıyla sondaj malzemesi seçerken dikkatli olmak gereklidir. Özellikle nakliyat aşamasında bir takım kazaların oluşması muhtemeldir ve bunların sonuçları da ağır ve ekonomik olarak yıkım olacaktır. bunun sebebi de tabii ki sondaj malzemelerinin hasar görmesi kırılması parçalanması ya da en ufak bir delinme işlemi geçirmesi tüm projeyi hüsrana uğratır.

Beş adet ayrı ayrı sondaj çeşidi mevcuttur bunların başında su sondajı gelmektedir. Su sondajından sonra petrol ve enerji sondajları onu takip etmektedir. Son olarak madenlerde yapılan bir takım sondaj çalışmaları ile temel sondaj işlemleri vardır.
 
Üst