‘Resimleri Beni Etten Uzaklaştırdı’: Francis Bacon Üzerine Hayvan Uzmanları

Bilgin

Global Mod
Global Mod
LONDRA — Biyografi yazarlarından Michael Peppiatt, yakın tarihli bir telefon röportajında, ressam Francis Bacon’un hiçbir zaman “özellikle hayvanlara düşkün olmadığını” hatırladı.

Bacon, büyük ölçüde İrlanda’da bir damızlık çiftliğinde büyüdü, ancak “astımını tetikledikleri için atlardan ve köpeklerden uzak durdu” dedi Peppiatt. Bir yetişkin olarak, Bacon’un da evcil hayvanları yoktu, çünkü kısmen, çoğu Londra’nın içme inlerine sık sık gitmeyi içeren bekar yaşam tarzına sınırlar koyacaklardı.

Bacon, günlük yaşamında hayvanların arkadaşlığından kaçınsa bile, sanatı için hayati önem taşıyordu. Şimdi, Cumartesi günü Londra’daki Kraliyet Sanat Akademisi’nde açılan Bacon’un çalışmalarının büyük bir sergisinin kalbi.

“İnsan ve Canavar” olarak adlandırılan ve 17 Nisan’a kadar devam edecek olan sergi, Bacon’ın çığlık atan şempanzelerden musallat, kocaman gözlü baykuşlara kadar hayvan resimlerinin yanı sıra Furyler olarak bilinen grotesk yarı hayvan, yarı insan figürlerini öne çıkarıyor. . Sergi aynı zamanda Bacon’ın en hayvani hallerinde, çoğu zaman parıldayan et yığınlarından biraz daha fazlası olan, çerçeve içinde savaşan birçok insan tablosunu da içeriyor.

Gösterinin ortak küratörlüğünü yapan Peppiatt, Bacon’ın hayvanlardan her zaman etkilendiğini çünkü onları gözlemlemenin insan yaşamına dair içgörüler sunduğunu hissettiğini söyledi. Ne de olsa Peppiatt, “Bizler medeniyet cilası olan hayvanlarız. Bacon, diye ekledi, “bu ilkel içgüdüyle ilgileniyordu. ”

İngiliz sanat eleştirmenleri, açılışından önce gösteri hakkında çıldırdı. Ama konusuna en yakın olanlar ne düşünüyor? Bir primatolog, bir boğa güreşçisi ve “burun kuyruğuna” yemek yemeyi tercih eden bir şef de dahil olmak üzere beş hayvan uzmanından Bacon’un bazı çalışmalarını bize vermelerini istedik. Aşağıda bu konuşmaların düzenlenmiş alıntıları bulunmaktadır.

Francis Bacon’ın “Köpekli Adam” (1953). Kredi. . . Francis Bacon/DACS, Londra/Sanatçı Hakları Derneği (ARS), New York

“Köpekli Adam”, 1953

Rob Bays, Battersea Dogs & Cats Home, Londra’da köpek davranışı uzmanı

Belki de kurtarma hayvanları ile olan deneyimimden dolayıdır, ancak bu resim köpeklerin kendilerini içinde bulabilecekleri yalnızlığı gerçekten yakalar – çok karanlık olduğu ve köpeğin insan figüründen neredeyse ayrı olduğu gerçeği.

Gerçekten eşsiz bir çekim. Genellikle insanlar hayvanları boyarken, evcil hayvanların arkadaşlığını ve sıcaklıklarını yakalamaya çalışırlar, Bacon ise bize bazı evcil hayvanların daha vahşi, daha vahşi tarafını gösterir. Bu vakalardan çekinmek gerçekten kolay çünkü duygusal olarak zor olabilir ama benim için bu tablo bizimki gibi kurtarma organizasyonlarına olan gerçek ihtiyacı gösteriyor. Gerçekten düşündürücü.

Francis Bacon tarafından “Şempanze için Çalışma” (1957). Kredi. . . Francis Bacon/DACS, Londra/Sanatçı Hakları Derneği (ARS), New York

‘Şempanze için Çalışma,’ 1957

Lindsay Murray, primatolog ve hayvan psikolojisi üzerine öğretim görevlisi

Kendi başına oturan bir şempanze en üzücü manzaralardan biridir, çünkü onlar çok derin bir zekaya, duyguya ve kişiliğe sahip çok sosyal hayvanlardır. Ve bu gerçekten kendi başına bir varlıktır.

Kırmızı arka planı oldukça çekici ve sade buluyorum. Onu ilk gördüğümde sadece kanı düşündüm, muhtemelen hayvanın sağ elinde bir form tuttuğu için, belki de taze bir maymun öldürmesi. Bu, şempanze yaşamının et yemeklerinin tadını çıkardıkları karanlık tarafı ile rezonansa giriyor.

Resmin adı “Bir Şempanze için Çalışma” ama bir zamanlar “Babun için Çalışma” olarak satıldığını gördüm ve yüzü bana daha çok babunya benziyor, kolları ise ekstra uzun ve sonunda kavisli, daha çok bir jibon gibidir. Şempanze olsaydı, kafası çok daha büyük olmalıydı. Sanat gerçekçi olmak zorunda değil, ama…

“Baykuşlar” (1956), Francis Bacon tarafından. Kredi. . . Francis Bacon/DACS, Londra/Sanatçı Hakları Derneği (ARS), New York

‘Baykuşlar,’ 1956

Chris Sperring,koruma memuru, Şahin ve Baykuş Vakfı

İlk tepkim, “Bu peçeli baykuşlar. “Kalp şeklindeki yüzlerinde o hafif parıltı var. Ve alt dala bakarsanız, kısa bir kuyruk üzerinde katlanan iki kanat gibi görünen bir şey var, bu peçeli baykuşların sahip olduğu adaptasyon.

Ama en hafif tabirle tuhaf peçeli baykuşlar.

İkinci izlenimimin ne olduğunu bilmek ister misin? 1960’ların orijinal “Lost in Space” dizisindeki bu garip sallanan uzaylılara benziyorlardı!

Ama sağdaki baykuş kesinlikle bana bir hikaye anlatıyor. Kendini sımsıkı tuttu, bu da onların tetikte oldukları veya alarma geçtikleri anlamına geliyor. Yakınında hoşlanmadığı bir şey olduğunu, kendisini biraz tehdit altında hissettiğini söylüyor. Ama henüz uçup gitmeyecek, daha fazla kamufle etmek için kendini daha sıkı çekecek.

Francis Bacon tarafından “Triptych 1944’ün İkinci Versiyonu” (1988). Kredi. . . Francis Bacon/DACS, Londra/Sanatçı Hakları Derneği (ARS), New York

‘Triptych 1944’ün İkinci Versiyonu,’ 1988

Fergus Henderson, şef ve St. John restoranının kurucu ortağı

Bu eserler bana hep tavukları ve testisleri hatırlatır – düşmanca olanları. Bunların ikisi de mutfaklarıma giriyor ama bu şekilde değil. Sık sık gıcırtılı olmakla suçlanmıyorum, ama burada beni daha çok ürküten damlalık. Bana eski kafalı diyebilirsin, ama diğer insanların vücut sıvılarının damlamasına bayılmıyorum.

Francis Bacon’ın ete yaklaşımı benimkinden daha farklı olamazdı. Şiddetten, doğadan dişleri ve pençeleri kıpkırmızı, eti insan acısının bir ifadesi olarak kullanıyor, oysa ben eti, çevrenize saygı duyarak dünyada sempatiyle var olmanın bir yolu olarak düşünüyorum.

Korkarım onun resimleri beni etten uzaklaştırıyor. Etlidirler, ancak kaşıntılıdırlar. Sanırım muhtemelen eti kendisi de seviyordu – dışarıda yemek yiyen ünlü biriydi – bu yüzden yemeğinizi yemeden önce oturmadan önce bu şekilde boyamak garip.

Francis Bacon tarafından “Bir Boğa Çalışması” (1991). Kredi. . . Francis Bacon/DACS, Londra/Sanatçı Hakları Derneği (ARS), New York

‘Bir Boğa Çalışması,’ 1991

Frank Evans,“El Ingles,”b ullfighter

Bu günlerde boğa güreşi ile ilgili en büyük sorun, bir boğanın öldürüldüğünü görecek olmanızdır. Çocukken bir kasap tarafından büyütüldüm – babam ve mezbahalarla mezbahaya gittim – bu yüzden boğanın ölümü benim için bir şok değildi. Bacon bir çiftlikte büyüdüğü için o da aynı şeyi hissetmiş olmalı.

Bence tablonun Bacon’ın yaklaşan ölümüyle bir ilgisi var. Gösterdiği şey, boğanın arenaya adım atmak üzere olduğu ama kayarak duracağı. Kumdan bir toz bulutu geldiği için kaydığını görebilirsiniz.

Boğanın boynuzlarından biri hala karanlıkta; diğer boynuz ışıkta. Ve boğa şimdi boşluğa bakıyor. Kalabalık yok. Boğa güreşçileri yok. Orada hiçbir şey yok. Bacon, “Bu son. ” Boğa o.

Bir insan neden son tablosu olarak bir boğa çizsin ki? Eh, onun gibi bir boğa güreşi meraklısıysanız, gerçekten daha güzel bir şey düşünemezdiniz. Öldüğümde, arkadaşımız Bacon gibi resim yapmayacağım ama bedenimi İspanya’nın güney kıyılarına geri götürecek bir sigorta poliçem var ve tabutum son bir şeref turu atacak. üstünde benim boğa güreşçisi şapkamın olduğu boğa yüzüğü.