Orta sahada “biraz daha iyi”

merabeyin

New member
Sağ defans mı yoksa orta saha mı? Philipp Lahm, Joshua Kimmich hakkında devam eden tartışmalara yabancı değil. Dünya şampiyonu kaptan, futbol oynadığı günlerde uzun yıllar boyunca dünyanın en iyilerinden biri olan bek oyuncusuydu. Kariyeri ilerledikçe merkeze taşındı. 2014 Dünya Kupası şampiyonluğuna giderken turnuva sırasında arka dörtlüye geri döndü. “Bir oyuncunun her zaman antrenörünün belirlediği role uyması gerekir. Kendisiyle yapılan bir röportajda “Bu rekabetçi sporun bir parçası” dedi. Pazar günü resim pozisyon tartışmasına geçelim.

Devamını oku sonra Reklamcılık

Hem FC Bayern'de hem de milli takımda Kimmich'in antrenörleri yakın zamanda 29 yaşındaki oyuncuyu savunmanın sağ tarafında kullanmaya karar verdi. Lahm muhtemelen farklı bir karar verirdi ama şunu anlıyor: “Bana göre Joshua Kimmich eğitimli bir orta saha oyuncusu ve orada biraz daha iyi. Ancak sağ bek oynayabileceğini kanıtladı. Ancak bir koç takımının neye ve nereye ihtiyacı olduğunu görür. Bu nedenle onu sağ bek olarak konumlandırmak mantıklı olabilir.”

“Bir kulüp, önemli oyuncuları hakkında hiçbir şüphenin oluşmasına izin vermemelidir”
Philipp Lahm

Kimmich bu sezon çok fazla eleştiriye katlanmak zorunda kaldı ve Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Arsenal'e karşı attığı galibiyet golünün ardından destek eksikliğinden bahsetti. Lahm hemen onun yanına gidiyor: “Bu sezon FC Bayern'de işlerin iyi gitmemesinin Joshua Kimmich'in hatası olduğunu düşünmüyorum. Çok iyi bir tavrı var ve iyi bir oyuncu. Halkın gözü önünde olduğunuzda eleştirilerle uğraşmak zorundasınız. Bu her zaman böyle olacak.”

Oyunculara güven duymak önemli: “Bir kulüp, önemli oyuncuları hakkında hiçbir şüphenin oluşmasına izin vermemeli. O zamanlar bunu hissettim, hiçbir zaman şüphe duymadım. Bu beni işlerin pek iyi gitmediği aşamalardan geçirdi. Bu da liderlik rolünü üstlenmeyi kolaylaştırıyor.” Lahm, Münih takımıyla sekiz kez Almanya şampiyonu, altı kez kupa şampiyonu oldu ve 2013'te Şampiyonlar Ligi'ni kazandı.

Lahm: “Bavyera'da yıllardır huzursuzluk var”

Lahm ayrıca Bayern teknik direktörü Thomas Tuchel'in sezon sonunda ayrılışını da rekor şampiyonların genel durumuna bağlıyor. “Son yıllarda FC Bayern'deki durum hiç de kolay olmadı. Her düzeyde süreklilik son derece önemlidir. EM patronu “Orada değildi: istikrar yok, sakinlik yok” dedi.

“Yönetimden teknik direktöre kadar yıllardır huzursuzluk var. Lahm, “Başarısız olan birçok transfer yapıldı” diye ekledi. DFB ile sözleşmesini uzatan milli teknik direktör Julian Nagelsmann'ın reddedilmesinin ardından, yeni sezonda Münih takımının başına kimin geçeceği hala belirsizliğini koruyor.

40 yaşındaki Lahm, Bayer Leverkusen'in ardından sadece ikinci şampiyonluk için oynayan Münih'in zayıf sezonunun bir başka nedeni olarak da takımdaki istikrar eksikliğini görüyor. Hiçbir zaman bir çerçeve oluşturulmadı, “şimdi yavaş yavaş yerine oturuyor: Neuer, de Ligt, Dier, Kimmich, Goretzka, Musiala ve Kane her önemli maçta sahada. Bu, yedi oyuncu artı, eğer uygunsa, hazır olan Sané'den oluşuyor. Bu konuda çok az çalışma yapıldı. Hiçbir takım bu şekilde yaratılamaz!” dedi eski Bayern kaptanı.