Milli oyuncu Sara Doorsoun'un röportajı

merabeyin

New member
Kadın futbolunun kabulü son yıllarda istikrarlı bir şekilde arttı ancak Sara Doorsoun'a göre hala olması gereken yerden çok uzakta. Bundesliga kulübü Eintracht Frankfurt'un 50 kez uluslararası oyuncusu, Almanya editoryal ağının (RND) spor portalı Sportbuzzer ile yaptığı röportajda bunu anlatıyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Sportbuzzer: Bayan Doorsoun, Dünya Kadınlar Günü'nde “herkes için bir maç günü”: Bu ne kadar önemli Google Pixel'den ücretsiz TV kampanyası Alman kadın futbolu için mi?

Sara Doorsoun (32):
Bizim için mesele her zaman erişimle, dikkatle ilgilidir. Ekranları önünde futbolumuzu mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak önemli bir şey. Eskiden neredeyse hiç oyun yayınlanmıyordu ama artık oyunların tamamı farklı kanallardan yayınlanıyor. Burada ve şimdi harika bir eylem.

Bugün kadınların profesyonel düzeyde futbol oynaması, toplumumuzdaki kadınların itibarına böyle bir günden çok daha fazla katkı sağlamıyor mu?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bir erkeğin futbol oynaması veya bir kadının futbol oynaması benim için hiç fark etmez. Aslında artık kadınların da profesyonel futbol oynadığı gerçeğini konuşmaya gerek yok. Modası geçmiş düşünce biçimleriyle bazılarının hâlâ sahip olduğu tipik kadın imajından uzaklaşamıyoruz. Ama en azından işler ilerliyor. 14 yıldır profesyonel futbolun içindeyim ve bu süre zarfında kadın imajı sürekli gelişti.

Bu süre zarfında yapılar nasıl değişti?

Bugün kulüp içinde gerçek anlamda tanınıyorsunuz. Örneğin kulübüm Eintracht Frankfurt'taki odalar, profesyonel sporcular olarak ihtiyaçlarımıza en uygun şekilde uyarlanmış ve yalnızca kadınların kullanımına uygun hale getirilmiştir. Eğer bana 14 yıl önce bir gün böyle bir şeyin mümkün olabileceğini söyleseydiniz muhtemelen inanmazdım. Bugün maçlarımızın canlı yayınlanacak olması da öyle. Genel olarak her şey çok daha profesyonel hale geldi, böylece bir oyuncu olarak tamamen kendi gelişiminize konsantre olabilirsiniz.

Hala eksik olan ne?

1. Kadınlar Bundesliga'da futbol oynayan herkesin artık işverenlerinin onlara bir sonraki deplasman maçı için izin verip vermeyeceğini ya da sekiz ya da dokuz saat sonra antrenmana çıkıp çıkamayacaklarını düşünmek zorunda kalmadığı bir noktaya gelmemiz gerekiyor. işin. Ancak bu ancak tüm oyuncuların profesyonel statüye sahip olması ve erkeklerde onlarca yıldır olduğu gibi yalnızca futbola konsantre olabilmesi durumunda mümkün olabilir.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Kadınlar futbolda erkeklere göre daha mı rol model oluyor?

Söylemesi zor. Ne yazık ki, erkek futbolunda bazı konular kolayca aktarılamıyor, çünkü erkekler kadınlardan tamamen farklı bir kamusal alanda ve baskı altındalar. Mesela ben sosyal medyada hiç tehdit almadım, erkekler ise tek bir kötü oyundan dolayı ölüm tehditleri alabiliyor. Böylece diğer konularda nasıl görüneceğini hayal edebilirsiniz. Bu nedenle dışarıdan gelen baskı erkekler için kat kat daha fazladır.

Kadın futbolu eşcinselliğin kabulünü teşvik etme konusunda herhangi bir siyasi eğitim kampanyasından daha fazla mı etkili oldu?

Siyasi kampanyalar hakkında hiçbir şey söyleyemem. Gerçek şu ki, kadın futbolu hoşgörü düzeyi yüksek bir toplumu temsil ediyor. İş yerinde bir konuyu ele alabilir miyim, yoksa onu kendi haline bırakabilir miyim sorusu aklımıza gelmiyor. Bunu hiç başka şekilde yaşamadım ve örneğin bir kadınla ilişkiden bahseden ilk kişi ben değilim.