Fransa’nın eğitim bakanı, okulun Covid kuralları değiştiği için İbiza tatili için öfkeleniyor.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Fransız okullarında Covid önlemleriyle ilgili sert bir tartışma, Salı günü yerel haber medyasının ülkenin eğitim bakanının Akdeniz’deki İbiza adasında tatil yaptığını ve tartışmalı yeni bir test protokolünün şekillendiğini bildirmesiyle siyasi bir skandala dönüştü.

Bakan Jean-Michel Blanquer, Omicron varyantının neden olduğu vakalarda keskin bir artış karşısında Fransa’nın okullarını açık tutma çabalarına öncülük etti, ancak ebeveynler, öğretmenler ve okul çalışanları, yürürlükteki kuralların kafa karıştırıcı olduğundan ve değiştiğinden şikayet ettiler. sıklıkla.

Geçen hafta okullarda bu ve ilgili konular üzerine bir grev, on yılların en büyüklerinden biriydi ve Perşembe günü bir başkası planlanıyor.

Bay Blanquer, 2 Ocak’ta Le Parisien gazetesine verdiği röportajda okul için yeni koronavirüs önlemlerini duyurdu — okulların Noel tatilinden sonra yeniden başlamasından önceki hafta sonu, bu da okullara ve öğrencilere uyum sağlamak için çok az zaman bıraktı. Bay Blanquer geçen hafta, planların hızla değişen bir durumu yansıttığından emin olmak için bakanlığın sağlık yetkililerine danışmak için zamana ihtiyacı olduğu için son dakikada harekete geçtiğini söyledi.

Ardından, Pazartesi akşamı, araştırmacı haber sitesi Mediapart, Bay Blanquer’in protokol açıklandığında Fransa’dan durumu izlemediğini bildirdi – bunun yerine, birkaç günlüğüne İbiza’da tatilde olduğunu bildirdi. plajları ve parti ortamıyla ünlü güneşli İspanyol tatil adası.

Bay Blanquer, herhangi bir seyahat kısıtlamasını ihlal etmemesine rağmen, Salı günü Parlamentodaki milletvekillerine varış noktası seçiminin yanlış yönlendirildiğini kabul etti.

“Başka bir yerde olsaydım kararlar farklı olur muydu? Hayır,” dedi Bay Blanquer, ancak başka bir tatil yeri seçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bay Blanquer, önceliğinin okulları açık tutmak olduğunu belirterek, “Sembolizme üzülüyorum” dedi. “Önemli olan bu. Eklerde kaybolmayalım. ”

Konu, sosyal medyada Bay Blanquer’in bir ilkokul sınıfında beceriksizce DJ’lik yaptığı 2018 videosunun onunla alay etmek için yeniden tasarlandığı öfkeli tepkilere yol açtı.

Siyasi muhalifler saldırdı, soldaki birçok kişi Bay Blanquer’in istifasını istedi ve öğretmen sendikaları, öğretmenler ve müdürler yaklaşmakta olan protokol konusunda hâlâ karanlıktayken Bay Blanquer’in tatilde olmasından duyduğu dehşeti dile getirdi.

Bir öğretmenler sendikası olan SNUipp-FSU’nun sözcüsü Guislaine David Salı günü Franceinfo radyosuna verdiği demeçte, “İbiza’nın temsil ettiği şey ile sınıflara dönüş arifesinde meslektaşlarımızın her gün yaşadıkları arasında gerçekten bir boşluk var” dedi. .

Fransa hükümeti Salı günü Bay Blanquer’e protokolün oluşturulmasına yoğun bir şekilde dahil olduğunu ve tatil düzenlemelerinin bakanların Paris’ten çok uzaklara tatil yapmamasını dikte eden gayri resmi kurallara uygun olduğunu söyleyerek destek sundu.