Döviz Kurları Neye Göre Yükselir Ya da Düşer?

merabeyin

New member
Döviz Kurları Neye Göre Yükselir Ya da Düşer?
Döviz Kurları Neye Göre Yükselir Ya da Düşer? 1) Dış Alım – Dış Satım Dengesi Bir ülke ye farklı bir para biriminin (döviz) girebilmesi için ya turist gelmesi, ya da ülkenin dış satım (ihracat) yapması gerekmektedir. Bir ülke ne kadar fazla dış satım yaparsa ülke içine o kadar fazla döviz girer. Eğer ülkenin dış satımı dış alımından (ithalat) fazlaysa döviz kuru düşer. Fakat eğer bir ülke dış alımı fazlaysa o zaman döviz kuru yükselir. Ülkede dövize olan talep fazla durumdaysa ülke içinde döviz miktarı artacağından döviz kuru düşer. Yani döviz kuru parametreleri talep durumuna göre artar ya da azalır. 2) Enflasyon Beklentisi Bir ülkede enflasyon tahminleri öngörülüyorsa halkın ülkenin kendi para birimine olan talebi azalacaktır. Dolayısıyla halk dövize yönelecektir. Bu durumda ise ülkenin parası değer kaybederken döviz yükselişe geçecektir. 3) Siyasi İstikrarsızlık Olması Yatırımcılar ülkelere yatırım yapacakları zaman bakacakları ilk şey ülkedeki siyasi durumdur. Eğer ülkede siyasi açıdan her şey yolundaysa yatırımcılar bu ülkeye yatırım yapabilirler. Fakat ülkede siyasi istikrarsızlık olması durumunda yatırımcılar ülkeye yatırım yapma riskini göze almak zorunda kalırlar. Genelde de öyle ülkelere yatırım yapmadıkları için döviz kuru artar. 4) Döviz Kurunun Düşmesi İçin Neler Yapılabilir? Bir ülke elde ettiği dövizleri öncelikli olarak teknolojik gelişmelere ayırmalıdır. Ölü yatırımlar yapılmasının ülkeye hiçbir faydası olmaz, aksine bir süre sonra ülke ekonomisi sıkıntı yaşayacaktır. Eğer mantıklı olan hamle yani teknolojiye yatırım yapıldığını varsayarsak, ülke uzun vadede üretim yapar, yurt dışı pazarlarına da açılır. Ülke yurt dışı pazarlarına açılacak durumlara geldiği zaman teknolojiye yatırım yaparken harcadığı dövizi fazlasıyla birlikte çok rahat şekilde geri kazanacaktır. Bu durum süreklilik haline getirilirse ülke ekonomik açıdan inanılmaz bir kalkınma yoluna girecektir. Bu tarz ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Bir zamanlar Almanya iki dünya savaşından da yenilgiyle ayrılmış bir ülke olmuş, hatta uzun yıllar Doğu ve Batı Almanya olmak üzere ikiye bölünmüş bir ülkeydi, fakat ülke yeniden tek parça haline geldikten sonra yıllar içerisinde teknolojik açıdan çok büyük gelişme göstermiştir. Bugün birçok firması hem Avrupa’da hem de dünyada tanınır durumdadır. Kısacası, bir ülke döviz kurlarını geçici olarak değil, kalıcı olarak düşürmeye uğraşmalıdır, günü kurtaracak hamlelerden vazgeçerek uzun vadede ülke ekonomisini çok yükseltmesi muhtemel yatırımlara yönelmelidir. Kaynak: sosyoekonomik.com
Alıntıdır