BM, Afganistan’daki ‘Felaket’i Önlemek İçin Büyük Yardım Artırımı İstiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
CENEVRE — Birleşmiş Milletler Salı günü tek bir ülke için şimdiye kadarki en büyük çağrısı olarak nitelendirdiği şeyi yaptı ve uluslararası bağışçılardan insani bir felaketi savuşturmak için Afganistan’a 5 milyar dolardan fazla para vermelerini istedi.

Birleşmiş Milletler, Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinden beş ay sonra, şiddetli bir kuraklık ve onlarca yıllık savaşın kümülatif bilançosunun ülke nüfusunun yarısından fazlasını insani yardıma ihtiyaç duyduğunu ve 40 milyonluk nüfusunun dörtte üçünü şiddetli yoksulluğa sürüklediğini söyledi.

BM’nin acil yardım koordinatörü Martin Griffiths yaptığı açıklamada, “Tam bir insani felaket kapıda” dedi. Mesajım acil: Afganistan halkına kapıyı kapatmayın. ”

Griffiths gazetecilere verdiği demeçte, uluslararası yardım olmadan, bir milyon Afgan çocuğu şiddetli açlıkla karşı karşıya ve sekiz milyon insan daha “açlığa ve hatta olası kıtlığa doğru bir yürüyüşle” karşı karşıya.

İtiraz 4 doları içeriyordu. Afganistan’da insani yardım için 4 milyar, bunun yarısı geçen yıl 700.000’den fazla insanın savaşarak evlerini terk etmek zorunda kaldığı bir ülkede gıda için ve zaten savaş nedeniyle yerinden edilmiş yaklaşık 3 milyon kişiye ekleniyor.

Birleşmiş Milletler, başta İran ve Pakistan olmak üzere komşu ülkelerdeki yaklaşık 2,5 milyon mülteciyle başa çıkmak için 623 milyon dolar daha istedi.

İran, Taliban’ın devralmasından bu yana yaklaşık yarım milyon Afgan’ın oraya kaçtığını söyledi. BM mülteci dairesi başkanı Filippo Grandi, bu rakamı doğrulamadı, ancak uluslararası toplum Afganistan’daki koşulları istikrara kavuşturamazsa, daha fazla mülteci akınının tehlikesinin altını çizdi.

Ekim ayında Afganistan’da Dünya Gıda Programı konvoyunda kamyonlardan un çuvallarını boşaltan işçiler. Kredi. . . Victor J. Blue, The New York Times için

Birleşmiş Milletler, Taliban’ın devralmasından sonra Eylül ayında Afganistan için yüz milyonlarca dolar topladı. Yeni çağrı, bağışçıların yargısız infazlar gerçekleştiren, kadın haklarını ciddi biçimde kısıtlayan ve bağımsız medya kuruluşlarını baskı altına alan bir ülkeyi destekleme istekliliğini test edecek.

Sn. Griffiths, yardımın insani yardım kuruluşlarına “doğrudan teslimat” yardımını destekleyeceğini vurguladı ve paranın Taliban kontrolündeki kurumlara sızmayacağına söz verdi.

Uluslararası yardım kuruluşları için ortamın 2021’den daha elverişli olduğunu söyledi. Çatışmanın sona ermesi, sahadaki güvenliği iyileştirdi ve BM Güvenlik Konseyi’nin geçen ay insani yardımı mali yaptırımlardan muaf tutma kararı, yardım dağıtımını ve sahada güvenliği kolaylaştırdı.

Bay Griffiths, “Plan işe yarayabilir – ajansların bunu gerçekleştirme kapasitesi var” dedi. “Gerekli paraya hızlı ihtiyaç var. ”

Ancak insani yardımın yalnızca bir “geçici önlem” olduğunu söyleyen Griffiths, bankacılık sistemini canlandırmak, işletmeleri eski haline getirmek ve uluslararası yaptırımlar ve Afganistan’ın uluslararası rezervlerinin dondurulması nedeniyle çöken bir ekonomiyi istikrara kavuşturmak için geniş kapsamlı çabalara ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Bay Griffiths, Salı günkü temyiz başvurusunun Birleşmiş Milletler’in 2021’de talep ettiği yardım miktarının üç katı olduğunu kaydetti. Ancak uluslararası bağışçılar yanıt vermez ve Afganistan’ın ekonomik krizini şimdi ele almazsa, BM’nin bir yıl içinde önemli ölçüde daha fazla yardım talep etmek zorunda kalacağını da sözlerine ekledi.

Bay Griffiths, “Bu çağrılar, o bölgenin 40 yıldır yaşadığı kötü duruma, 40 yıldır yaşadığı güvensizliğe artık sahip olmayacağına dair bir tür umut sağlayabilir” dedi. “Durması gerekiyor. ”

Eylül ayında Kabil’in kuzeyinde yol ortasında dilenen kadınlar. Kredi. . . The New York Times için Jim Huylebroek