Babaanne Yolu Vişne Reçeli

Leila

Global Mod
Global Mod
Babaanne Tarzı Vişne Reçeli Tanımı İçin Malzemeler

• 3 kg vişne
  • 3 kg şeker
  • 1 litre su
  • Yarım limon suyu+1 dilim limon
  • 1 çay kaşığı tereyağı
Babaanne Yolu Vişne Reçeli Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Vişneleri temizleyip yıkayalım. Ancak çekirdeklerini çıkarmayalım. Çekirdeklerini çıkarttığımız vişnelerin suyu çıkar ancak çabuk dağılır.
  2. Ben vişne reçelini akşamdan şekere koymuyorum zira vişnelerin rengi ve tadı değişiyor. Bu yüzden yani şekerde bekletmediğimizden dolayı 1 litre su ekliyoruz????.
  3. Vişne, şeker ve suyu tencereye alalım. Orta ateşte kaynatıp rengini ve suyunu bırakan vişneleri kevgirle çıkartalım.
  4. Geride kalan vişne suyunu şerbet kıvamına gelene kadar orta ateşte kaynatalım ve orta ara biriken köpükleri kaşıkla alalım.
  5. Şerbet kıvamına gelen vişne suyuna daha evvel kenara çıkarttığımız vişneleri ekleyelim. Üzerindeki köpükleri kaşıkla almaya devam edelim.
  6. Burada kıymetli bir detay: yarım limonun ????suyunu içine sıkalım, bir dilim limonu ????ise içine atalım????.
  7. Limon sıktıktan daha sonra ocağın altını kısalım ve 1 çay kaşığı tereyağı???? ekleyelim.
  8. Kısık ateşte yaklaşık 20 dakika kadar kaynaması kâfi olacaktır.
  9. Porselen tabağımıza alıp kıvamını denetim edelim.
  10. Bu tanımımızda meyve ölçüsü ile su ölçüsü istikrarı fotoğrafta da nazaranceğiniz biçimde biraz sulu bir biçimde. Zira biz ekmeği banmak istiyoruz.
Babaanne Metodu Vişne Reçeli Tanımı Fotoğraflı Yapılışı