Ateş Altında Boris Johnson, Pandemi Partisi için Özür Diledi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
LONDRA – Liderliğine yönelik potansiyel olarak ölümcül bir tehditle karşı karşıya kalan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Çarşamba günü, ülke tecrit altındayken Downing Street 10’da bir bahçe partisine katıldığı için Parlamento’da pişmanlık dolu bir özür diledi. Salgının ilk günlerinde hükümetinin toplantılarla ilgili düzenlemelerini ihlal etmediğini iddia etmesine rağmen halkı derinden rahatsız ettiğini kabul etti.

“Özür dilemek istiyorum,” dedi Bay Johnson, Başbakan’ın Sorularının olağanüstü gergin oturumu sırasında. “Doğru anlamadığımız şeyler olduğunu biliyorum ve sadece sorumluluk almalıyım. ”

Başbakan, 20 Mayıs 2020’deki partiyi “dolaylı olarak bir iş etkinliği” olarak gördüğünü, Downing Street çalışanlarına koronavirüs pandemisinin ilk aşamasında gösterdikleri çabalardan dolayı teşekkür etme fırsatı verdiğini söyledi. Ancak, evlerinin dışında bir kişiden fazla kişiyle görüşmemeleri söylenen İngiliz halkının bunu çifte standart olarak göreceğini anladığını söyledi.

Bay Johnson, “Geriye dönüp baktığımda herkesi içeri göndermeliydim,” dedi. “Onlara teşekkür etmenin başka bir yolunu bulmalıydım. ”

Başbakanın özrü, Bay Johnson’ın pişmanlık gösterisini reddeden, onu seri ikiyüzlülükle suçlayan ve istifa etmesini talep eden muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ı yumuşatmadı.

“Parti bitti, başbakan,” dedi Bay Starmer, “Şimdi doğru olanı yapıp istifa mı edecek?” diye sordu.

Bay Johnson, Parlamentonun üst düzey bir memur olan Sue Gray tarafından yürütülen bir iç soruşturmanın bulgularını beklemesini isteyerek bunu reddetti. Ancak, eski bir savcı olan Bay Starmer’ın çok az savunma sunan ve durumu yanlış idare ettiği için tekrar tekrar özür dileyen düşmanca soruları altında kuşatılmış görünüyordu.

E-postayla gönderilen parti davetiyesinin Muhafazakar Parti içindeki desteğinin azaldığına dair açık işaretlerle Pazartesi günü geç saatlerde ortaya çıkmasından bu yana Bay Johnson üzerindeki baskı giderek artıyor. Salı günü, Bay Johnson kendisini Parlamento’da savunması için bir bakanlık meslektaşı gönderdiğinde, kendi milletvekillerinden birkaçı destek verdi.

Bay Johnson için en büyük risklerden biri, önceki açıklamalarında Parlamentoyu yanlış yönlendirdiğinin kanıtı – bir zamanlar bir başbakanı istifaya zorlayabilecek türden bir ihlal. 8 Aralık’ta Avam Kamarası’nda yaptığı açıklamada, “Bu iddiaların ortaya çıkmasından bu yana parti olmadığı ve Covid kurallarının çiğnenmediği konusunda defalarca güvence aldığımı tekrar ediyorum. ”

Bir hafta sonra, Bay Johnson gazetecilere şunları söyledi: “Size bir kez daha söyleyebilirim ki, kesinlikle hiçbir kuralı çiğnemedim. 20 Aralık’ta The Guardian gazetesi, sokağa çıkma yasağı sırasında bahçesinde meslektaşlarıyla şarap ve peynir içerken karıştıran başbakanın bir fotoğrafını yayınladıktan sonra, “Bunlar iş başında, işten bahseden insanlardı. ”

Katıldığı daha büyük partinin en son ifşasından sonra Bay Johnson, iç soruşturmanın bulgularını bekleyeceğini söyleyerek herhangi bir yanıt vermeyi bıraktı.

Bay Johnson’ın kariyeri boyunca aklını bulandıran diğer etik soruların aksine, partilere duyulan öfke kamuoyunda bir yankı uyandırdı. İnsanlar, pandeminin başlarında, evde tecrit etmelerinin söylendiği ve hastalansalar bile yaşlı ebeveynleri ziyaret etmelerinin yasaklandığı o korkunç ayları canlı bir şekilde hatırlıyor.