ABD Biriyle Savaştıktan Sonra Bir İsyanı Desteklemeyi Düşünüyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — ABD’li yetkililer, Rusya’yı kışkırtma korkusuyla yıllardır Ukrayna’ya ne kadar askeri destek sağlanacağı sorusu etrafında parmak uçlarında dolaşıyorlar.

Şimdi, büyük bir geri dönüşte, üst düzey Biden yönetimi yetkilileri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin ağırlığını bir Ukrayna isyanına verebileceği konusunda uyarıyorlar.

Afganistan’da yirmi yıllık bir savaştan henüz çıkmış olan ABD’nin, bir ayaklanmaya karşı savaşmaktan başka bir isyanı finanse etmeye ve desteklemeye nasıl dönebileceği hala araştırılıyor. Ancak ABD’nin bir işgal durumunda Rusya’nın hedeflerini altüst etmek için ne kadar ileri gideceğine dair bir konuşma bile yeni bir Soğuk Savaş hayaletini canlandırdı ve bir anda sözde bir büyük güç çatışmasının başlama ihtimalini gerçeğe dönüştürdü.

Afganistan’da ABD, isyanlarla mücadelede kasvetli olduğunu gösterdi. Ancak iş onları finanse etmeye gelince, askeri uzmanlar bunun farklı bir oyun olduğunu söylüyorlar.

Başkan Biden, ABD’nin Ukrayna’da Rus askeri işgaline karşı bir gerilla savaşı anlamına gelebilecek isyancıları nasıl silahlandırabileceğini belirlemedi. Rusya’nın bir sonraki hamlesinin ne olacağı veya Putin’in bir siber saldırı başlatmayı planlayıp planlamadığı da net değil. Cuma günü, bilgisayar korsanları Rusya ile Batı arasında kriz hakkında günlerce süren görüşmelerin ardından birkaç Ukrayna hükümetinin web sitesini kapattı.

Ancak Biden yönetimi yetkilileri, Ukrayna ile sınırlarına yaklaşık 100.000 asker yığmış olan Rusya’ya, bölgeyi hızla ele geçirmeyi başarsa bile, Putin’in nihayetinde bir işgalin maliyetlerini askeri kayıplar açısından son derece pahalı bulacağının sinyallerini vermeye başladı. .

Emekli dört yıldızlı donanma James Stavridis, “Putin Ukrayna’yı büyük bir askeri güçle işgal ederse, ABD ve NATO askeri yardımı – istihbarat, siber, zırh ve hava savunma silahları, saldırı deniz füzeleri – önemli ölçüde artacaktır” dedi. NATO’nun en büyük müttefik komutanı olan amiral. Ve eğer bu bir Ukrayna isyanına dönüşürse, Putin yirmi yıl boyunca isyanlarla savaştıktan sonra, onları nasıl silahlandıracağımızı, eğiteceğimizi ve harekete geçireceğimizi bildiğimizi anlamalı. ”

1970’lerin sonlarında ve 1980’lerde, Taliban’ın yükselişinden önce, Afganistan’daki Sovyet işgaline karşı Afganistan’daki mücahitlere Amerikan desteğine işaret etti. Amiral Stavridis, Ukrayna’daki bir isyan için “askeri desteğin düzeyi”, “Karşılaştırıldığında Afganistan’da Sovyetler Birliği’ne karşı çabalarımızı cılız gösterecektir. ”

Hem Savunma Bakanı Lloyd J. Austin III hem de Genelkurmay Başkanı General Mark A. Milley, son telefon görüşmelerinde Rus mevkidaşlarını Ukrayna’daki herhangi bir hızlı Rus zaferini muhtemelen benzer kanlı bir isyanın izleyeceği konusunda uyardılar. Sovyetler Birliği’ni Afganistan’dan süren ülkeye. Müttefiklerle yaptığı görüşmelerde, üst düzey Biden yetkilileri ayrıca C.I.A. (gizlice) ve Pentagon’un (açıkça) Ukrayna’daki herhangi bir isyancıya yardım etmeye çalışacağını da açıkça belirttiler.

Bu hafta görüşülen yönetim yetkilileri, Ukraynalı isyancılara yardım etme planlarının NATO’nun doğu kanadının bir parçası olan yakın ülkelerde (Polonya, Romanya ve Slovakya) eğitim verilmesini içerebileceğini ve bu da isyancıların Ukrayna’ya girip çıkmasını sağlayabileceğini söyledi. Lojistik destek ve silahların ötesinde, ABD ve NATO müttefikleri, Rus saldırıları sırasında tıbbi ekipman, hizmetler ve hatta sığınak sağlayabilir. Yetkililer, ABD’nin neredeyse kesinlikle silah tedarik edeceğini söyledi.

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettiğinden beri, birbirini takip eden ABD yönetimleri Ukrayna’ya askeri desteği büyük ölçüde savunma silahlarıyla sınırlamaya özen gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri yaklaşık 2 dolar sağladı. Ukrayna ordusunun topçu ateşi kaynaklarını daha iyi tespit etmesini sağlayan anti-tank füzeleri ve radar da dahil olmak üzere Kiev’e 5 milyar askeri yardım. Yardıma ayrıca devriye botları ve iletişim ekipmanları da dahil edildi.

Üst düzey yönetim yetkilileri, ABD’nin Ukrayna’ya ülkenin bir işgale daha hızlı yanıt vermesine yardımcı olabilecek savaş alanı istihbaratı sağlama yolunda ilerlediğini söyledi.

Ancak yetkililer, tüm bu yardımın Sayın Putin’i kışkırtmamak için ayarlandığını söyledi. Yetkililer, Rus birliklerinin sınırı geçmesi halinde ABD’nin saldırı silahları ve eğitim sunabileceğini söyledi.

Eski bir Ukrayna savunma bakanı olan Andriy P. Zagorodnyuk, Pazar günü Atlantik Konseyi için bir eğitim kılavuzu gibi okunan bir yazısında, “Doğru ekipman ve taktikler verildiğinde, Ukrayna başarılı bir işgal olasılığını önemli ölçüde azaltabilir” dedi. Birleşik Devletler bir isyanı nasıl destekleyebilir? “Ukrayna, hizmet veren askeri birlikleri muharebe gazileri, yedek askerler, bölgesel savunma birimleri ve çok sayıda gönüllü ile birleştirerek, Rus kuvvetlerine saldırabilecek on binlerce küçük ve son derece hareketli grup oluşturabilir. Bu, Kremlin’in işgal altındaki bölgelerde herhangi bir yönetim kurmasını veya tedarik hatlarını güvence altına almasını neredeyse imkansız hale getirecek. ”

Ancak Ukraynalıların yıllarca hatta on yıllarca sürebilecek bir isyan kampanyası başlatmaya istekli olup olmayacağını bilmek zor. Bazı Ukraynalı uzmanlar, Rusya’nın işgalinden bu yana çok az silahlı direnişin yaşandığı Kırım’ı işaret ediyor. Ve Bay Putin, kuşatmasını Ukrayna’nın batıdan daha fazla Rus yanlısı olan doğu bölgeleriyle sınırlayabilir.

Ukrayna Üzerinde Artan Gerginliği Anlayın

<saat/>

Kart 1/5

Bira çatışması. Ukrayna ile Rusya arasındaki düşmanlık, Rus ordusunun Ukrayna topraklarına geçerek Kırım’ı ilhak ettiği ve doğuda bir isyan başlattığı 2014’ten beri kızışıyor. 2015’te belirsiz bir ateşkese ulaşıldı, ancak barış zor oldu.

Düşmanlıklarda ani bir artış. Rusya son zamanlarda Ukrayna sınırına yakın kuvvetler oluşturuyor ve Kremlin’in komşusuna yönelik retoriği sertleşti. Ukrayna’nın Rus destekli ayrılıkçılar tarafından işletilen bir obüsü vurmak için silahlı bir insansız hava aracı kullandığı Ekim ayı sonlarında endişe arttı.

Uğursuz uyarılar. Rusya grevi, ateşkes anlaşmasını ihlal eden istikrarsızlaştırıcı bir eylem olarak nitelendirerek, Ukrayna’da ABD ve Avrupa’yı çatışmanın yeni bir aşamasına çekebilecek yeni bir müdahaleye ilişkin korkuları artırdı.

Kremlin’in konumu. NATO’nun doğuya doğru genişlemesini giderek ülkesi için varoluşsal bir tehdit olarak tasvir eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin, Moskova’nın askeri yığınağının Ukrayna’nın ittifakla derinleşen ortaklığına bir yanıt olduğunu söyledi.

Ölçülü bir yaklaşım. Başkan Biden, gerilim artsa da Rusya ile istikrarlı bir ilişki kurmak istediğini söyledi. Şimdiye kadar yönetimi, Avrupa ülkeleriyle uyum içinde caydırıcı önlemler geliştirmeye çalışırken Moskova ile diyalogu sürdürmeye odaklanıyor.

Ukraynalılara Batılı bir askeri danışman, oradaki belirli bir direnişin ayrıntılarının sıkı bir sır olarak kaldığını söyledi. Ancak şimdiden, özellikle batıda, Ukraynalılar gerilla taktikleri konusunda eğitim alan bölgesel savunma güçlerine katılıyor.

ABD’li ve Avrupalı yetkililer röportajlarda, Biden yönetimi ve onun NATO müttefikleri, Rus siyasi teşkilatının asker kayıpları konusunda sahip olabileceği herhangi bir hoşnutsuzluktan yararlanmak istediklerini söyledi. Yetkililer, planlamayı kamuoyu önünde tartışmaya yetkileri olmadığı için isimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuştu.

Savunma planlamacıları ve askeri uzmanlar, bir isyanı finanse etmek ve desteklemek zor, dedi. Ağır silahlarla desteklenen devlet onaylı bir düşman karşısında, uzun süreli bir zihniyet geliştirmeyi ve savaşçılar arasında morali yüksek tutmayı gerektirir.

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin uluslararası güvenlik programı direktörü Seth G. Jones, Rusya’nın Ukraynalı isyancılara misillemesi muhtemelen “hızlı, doğrudan ve çok acımasız” olacak. “Kanlı olma ihtimali var. ”

Bay Jones ayrıca Rusya’nın Ukrayna’nın NATO ülkeleriyle sınırları boyunca bir tür duvar inşa etmeye başlayabileceğini ve yeni bir Demir Perde yerleştirebileceğini öne sürdü.

Ancak Rusya Kırım’ı işgal ettiğinde Obama yönetiminde Rusya, Ukrayna ve Avrasya’dan sorumlu savunma bakan yardımcısı olan Evelyn N. Farkas, o dönemde ABD’nin daha fazla harekete geçmeden Rusya’ya karşı ne kadar sert olabileceğine dair bir tartışmayı hatırlattı. . Sekiz yıl sonra, Bay Putin’in hala ülkenin egemenliğini tehdit ettiğini kaydetti.

Bir röportajda, bu sefer “Eldivenlerin çıkması gerektiğini düşünüyorum. ”

Eric Schmitt raporlamaya katkıda bulundu.