600 Yıl Sonra, İsviçre Şehrinde Sonunda Gece Nöbetinde Bir Kadın Var

Bilgin

Global Mod
Global Mod
LOZAN, İsviçre — Cassandre Berdoz, gece geç saatlerde Lozan Katedrali’nin tepesinden, cinsiyet eşitliğinde geri kalmış bir ülke olan İsviçre’de kadın hakları için yüksek sesle ve her saat başı bağırıyor.

28 yaşındaki Berdoz Hanım, Lozan’da gece bekçiliği rolüne atanan ilk kadın olmasına rağmen, şehrin bunu yapmak için bolca zamanı olmasına rağmen: Artık bu görevi yerine getirmese de 600 yılı aşkın bir süredir bu işi koruyor. gece nöbeti sakinlerinin yangına ve diğer gece felaketlerine karşı korunmasına yardımcı olduğu yüzyıllarda hayat kurtarıcı bir işleve sahipti.

Saatleri ile ünlü bir ülkede artık saati duyurmaya gerek yok ama Berdoz Hanım, kadim işinin zaman tutma unsurunu da sürdürüyor. Her saat başı, katedralin büyük zili çaldıktan hemen sonra çan kulesinin dört tarafından bağırıyor.

Yüzyıllar önce, bekçinin birincil görevi, bir yangın şehrin ahşap binalarına yayılmadan önce duman veya alevleri tespit etmekti. Kredi. . . The New York Times için Clara Tuma

Sesin daha fazla ilerlemesine yardımcı olmak için ellerini ağzına götürerek korkuluğa doğru eğilir ve kısa ve öz mesajını gönderir: “Bu gece nöbetçi kadın! Az önce 10 çaldı!”

Gece nöbetine katılmanın “çocukluk hayali” olduğunu söyleyen Berdoz Hanım, bunu gerçekleştirmek için uzun ve zorlu bir mücadele vermek zorunda kaldı.

Birkaç yıl önce işi ilk sorduğunda, şehir yetkililerinden haber alamadı. Onlara tekrar yazdı ve hala cevap alamadı. Bu yüzden her ay belediyeyi arayıp gece nöbeti boşluğu hakkında soru sormaya başladı.

“Sanırım azim gösterdiğimi güvenle söyleyebilirim” dedi.

Atılım, İsviçre genelinde yüz binlerce kadının dünyanın en zengin ülkelerinden birinde eşitsizliği protesto etmek için bir günlük grev düzenlediği Haziran 2019’da geldi.

Lozan, şehir kayıtlarına göre 1405’ten beri katedralinde nöbet tutuyor. Kredi. . . The New York Times için Clara Tuma

Lozan’da, dört kadın saati haykırmak için katedralin çan kulesine tırmandı. Sonra geçen yıl, Lozan hükümeti bir gece nöbeti boşluğu olduğunda, kadınları başvurmaya davet etti. Aldığı yaklaşık 100 başvurunun 80’i kadınlardandı.

Aynı zamanda amatör bir koroda da şarkı söyleyen Berdoz Hanım, sesinin gücünü göstermeyi de içeren iki görüşmeden sonra Ağustos ayında işe atandı.

Berdoz, “Eski güzel bir yerde çalışıyorum, şehre sevdiğim bir şey getiriyorum, inanılmaz bir geleneği yaşatıyorum” dedi. “Ama aynı zamanda feminizme katkım olan kadınlar adına da bağırabiliyorum. ”

Cinsiyet konularında uzman ve İsviçre Federal Mesleki Eğitim ve Öğretim Üniversitesi’nde profesör olan Nadia Lamamra, atamanın “birçok feministin memnuniyetle karşıladığı güçlü bir sembol” olduğunu, ancak şehrin hala bunun daha fazla olduğunu göstermesi gerektiğini söyledi. kadın grevine tek seferlik bir yanıttan daha fazlası.

“Bu sembolik eylem bir istisna olarak kalacak mı?” Bayan Lamamra sordu. “Bir yol açmak, takip edenler için yolun daha kolay olduğu anlamına gelmez. ”

“Eski güzel bir yerde çalışıyorum, şehre sevdiğim bir şey getiriyorum, inanılmaz bir geleneği yaşatıyorum” dedi Berdoz. “Ama aynı zamanda kadınlar adına bağırabiliyorum. ” Kredi. . . The New York Times için Clara Tuma
Mum ışıklı fener tüm nöbetçiler tarafından kullanılır. Kredi. . . The New York Times için Clara Tuma
Geleneksel keçe şapka kulübede saklanır. Kredi. . . The New York Times için Clara Tuma

Kadınların yalnızca 1971’de oy kullanma hakkına sahip olduğu İsviçre’nin, kadınlara eşit ücret, çocuk bakımı ve ev işlerinin adil bir şekilde dengelenmesi ve geleneksel olarak erkeklere ayrılmış iş sektörlerine daha fazla kadın getirmek.

Ve Lozan sonunda gece nöbetinde bir kadın tutabilirken, Berdoz Hanım’ın tüm meslektaşları erkektir. Bir erkek olan kıdemli gece bekçisinin altı asistanından oluşan bir ekibin parçası.

Gece nöbetinden sorumlu Lozan belediye meclisi üyesi David Payot, İsviçre’nin vatandaşların kilit politikalar üzerinde oy kullanmalarına izin veren doğrudan demokrasisi için övgüyü hak ettiğini, ancak “kadınların ekonomik durumuna ve aile hayatındaki rollerine baktığınızda, hala öyle görünüyor. çok eşitsiz. ”

Sarp, Arnavut kaldırımlı sokakları olan ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne ev sahipliği yapan şirin bir şehir olan Lozan, şehir kayıtlarına göre 1405’ten beri katedralinde nöbet tutuyor. Kenti ve Cenevre Gölü’nün karşısındaki dağları kuşbakışı gören katedralin bekçisi, bazıları Lozan’ın surlarını süsleyen kulelere yerleştirilenler de dahil olmak üzere, uyanık bir gözetleme ağının zirvesinde duruyordu.

Aralık ayında katedralde ışık ve ses gösterisi. Kredi. . . The New York Times için Clara Tuma

Birincil görev, bir yangın şehrin ahşap binalarına yayılmadan önce duman veya alevleri tespit etmekti; ayrıca, kısmen insanların evde kalmalarını ve şöminelerine bakmalarını sağlamak için bir gece sokağa çıkma yasağı (Fransızca’dan gelen yangın için gelen bir kelime) uyguladılar.

Bay Payot’a göre, Avrupa’daki birçok şehir gece nöbetini turistik cazibe merkezi olarak eski haline getirirken, Polonya’nın Krakow kentinin, Avrupa’da Orta Çağ’dan beri işi kesintisiz olarak sürdüren diğer tek şehir olduğuna inanılıyor.

Etkinlik yöneticisi olarak gündüz işi olan Berdoz, tipik olarak saat 22.00’den itibaren ayda dört gece çan kulesinde oturuyor. m. 2 a’ya. m. , her vardiya için 130$’a eşdeğer kazanç.

Randevusu geniş çapta alkışlanırken, Berdoz, zaman zaman bir kadının bu işi yapmaması gerektiğini söyleyen insanlardan şikayetler duyduğunu söyledi. Ayrıca kendisi gibi dindar olmayan birinin kilisede çalışmaması gerektiği yönünde eleştiriler de alıyor.

“Bazı insanların beni inancın doğru yoluna koymak istemelerini biraz üzücü buluyorum, çünkü bu iş herhangi bir dini nedenden dolayı değil, katedralin insanları gözetlemek için en yüksek yeri sunduğu için burada bulunuyor” dedi. .

Çan kulesinin kulübesine giden 153 basamağı tırmanmak. Kredi. . . The New York Times için Clara Tuma

Kudüs’e dönük olduğu için geleneksel olarak önemli olan çan kulesinin doğu tarafında gece nöbeti bağırmaya başlar. Ancak Berdoz, göl manzarası nedeniyle güney tarafını tercih ettiğini, kuzey tarafının ise “açıkça en iyi yankıyı sunduğunu” söyledi. ”

Anne ve babası gibi Lozan’da doğan Berdoz Hanım, sanat tarihçisi olan annesinin öğretileri nedeniyle memleketine ve geleneklerine çok bağlı hissettiğini söyledi. Her iki ebeveyni de koro şarkıcısı, bu yüzden “şarkı söylemek ailemde her zaman önemli olmuştur” dedi. “Sesimize önem veriyoruz. ”

İşin temel görevi 61 yılda pek değişmediyse, soğuk kışları olan bir şehirde rüzgarlı bir kulenin tepesinde daha rahat hale geldi.

1947’de Lozan, her bağırış arasında bekçiyi sıcak tutmak için çan kulesinin iki orijinal ahşap kirişiyle desteklenen bir kulübe inşa etti. Loca ayrıca, işle birlikte gelen geleneksel keçe şapka ve mum ışığında fenerin yanı sıra peynir fondü setini saklamak için de kullanılıyor. Hala duvarda asılı duran çevirmeli telefonun yerini modern bir telefon aldı.

Bot, katedralin tepesine asansör yok ve bir bekçi hala çan kulesinin kulübesine giden 153 basamağı çıkabilmelidir.

Berdoz, “İster erkek ister kadın olun, bu iş için iyi ciğerlere, iyi bir kalbe ve güçlü bacaklara ihtiyacınız var. ”

Lozan sokakları. Kredi. . . The New York Times için Clara Tuma