Yeni Şifa Kaynağı Yeşil Yumurta

Hasan

New member
Son günlerin belki de en sık konuşulan yiyeceklerinden bir tanesi yeşil yumurta. Aslına bakarsanız her ne kadar ismi yeşil yumurta olsa da mavi renkte bir görünüme sahip.
Bu sebeple de pek çok kişi tarafından da mavi yumurta olarak bilinmekte. Soyu neredeyse tükenmekte olan araucana tavuklarının yumurtladığı mavi/yeşil yumurta adeta şifa kaynağı. Hatta öyle ki, bıldırcın yumurtasının bile pabucunu dama atmış durumda.

Ana vatanı Hindistan ve Amerika olan araucanaların çok çeşitli renkleri var. Süt beyaz, kahverengi, siyah ve kül rengi bunlardan bazıları. Amerika’da birçok ırkın birleşiminden meydana gelen bir tavuk cinsi olan araucananın küçük ve büyük boyları var ama en önemli özelliği, yumurta renginin yeşil tonlarında olması.

Bilinen tavuklar gibi kuyruğu olmayan araucanaların ayakları da yeşil ve tüylü. Araucanaların etleri yağlı değil. Beyaz et sadece göğüs kısımlarında bulunuyor, diğer tarafları yağsız ve sert etlerden oluşuyor. Yumurtasında kolesterol yok ve vitamin değerinin 10 bıldırcın yumurtasına bedel olduğu iddia ediliyor. Aracuanaların tüyleri de aylık kesilip kullanılıyor.

Yeşil/Mavi Yumurtanın Faydaları Nedir?
Son derece şifalı olduğu söylenilen bu yumurta renginden dolayı özellikle de çocuklar tarafından severek tüketiliyor.
Yüksek miktarda demir, çinko, kalsiyum, folik asit ve protein içerir ve bu maddeler sağlık için son derece gereklidir.
Yüksek oranda demir ve folik asit içermesi nedeni ile kansızlık problemine iyi gelir.
İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik ve dişlerin yapısını korur.
Vücudun sağlıklı bir şekilde yaşaması için gerekli olan 13 temel besini içeriğinde bulundurur.
Kalp dostudur, kalp hastalıklarından korunmaya yardım eder.
Yeşil/Mavi Yumurta kasları güçlendirir, güçlü bir kas ve iskelet yapısına sahip olmamızı sağlar.
Özellikle yaşlı kişiler için kas kaybını engeller.
Göz sağlığının korunmasına yardım eder.
Beyin fonksiyonlarını da geliştirir. Beyin zarlarını korur. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
Hamile veya emziren kadınlar için günlük besin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar.
Osteoporoz yani kemik erimesini engeller.
Enerji verir. Gün içinde kaybedilen enerjinin bir kısmını karşılar. Uzun süreli tokluk hissi uyandırır.
Hamile bayanlar da yumurta tüketmelidir. Özellikle gebelik döneminde bebeğin sağlıklı gelişimine destek verir.
Günümüz hastalığı olan günümüzde sıkça karşılaşılan kanserden korunmaya yardım eder.
Çocuklar da haftada 2-3 kez sabah kahvaltılarında bu şifalı yiyeceği tüketmelidir.
Hipertansiyon yani yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardım eder.
Felç ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kadınlar için meme kanserine yakalanma riskini azaltması da yumurta faydaları arasındadır.