Putin’in Arkadaşı Gérard Depardieu, ‘Kardeş Katili Savaşı’nı Kınadı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Son on yıldır Fransız aktör Gérard Depardieu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’e en yakın Batılı ünlülerden biri oldu.

2013 yılında film yıldızı Fransa’da vergi kaçırmak için Rus vatandaşı oldu. O sırada Rus devlet televizyonuna yazdığı bir mektupta Bay Depardieu, “Başkanınız Vladimir Putin’i çok seviyorum ve bu karşılıklı” dedi. Bay Putin, o yıl özel bir akşam yemeğinde Bay Depardieu’ya Rus vatandaşlığı verdi.

Geçen ay Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim artarken, Bay Depardieu Fransız televizyonuna çıkıp “Vladimir’i rahat bırakın” bile dedi.

Şimdi, Bay Depardieu, Salı günü Fransız haber servisi Agence France-Presse ile yaptığı röportajda Ukrayna’daki savaşı kınadığında, bu aziz dostluğu mahvetmeye yönelik şaşırtıcı bir adım attı. Depardieu, “Rusya ve Ukrayna her zaman kardeş ülkeler olmuştur” dedi. “Bu kardeşlik savaşına karşıyım” diye ekledi. “’Silahları durdurun ve pazarlık yapın’ diyorum.”

En çok “Cyrano de Bergerac” ve “Yeşil Kart” gibi 1990’ların filmleriyle tanınan Mr. Depardieu daha sonra yaptığı açıklamanın bir kısmını Instagram’da yayınladı. Menajeri bir röportaj talebine cevap vermedi.

Bay Depardieu’nun yorumlarının pek çok Ukraynalının oyuncu hakkındaki görüşlerini değiştirmesi pek olası değil. 2015 yılında Ukrayna hükümeti, Bay Depardieu’yu ülkenin güvenliğine tehdit oluşturan kültürel şahsiyetler listesine dahil etti. Açıklamada bir neden belirtilmedi, ancak Ukrayna gazeteleri kararı, Bay Depardieu’nun Ukrayna’nın bağımsızlığını sorgularken yaptığı yorumlara bağladı. 2014 yılında Letonya’daki Baltık İncisi film festivalinde Bay Depardieu gazetecilere hem Rusya’yı hem de “Rusya’nın bir parçası olan Ukrayna’yı” sevdiğini söyledi.

Fransız vergi sürgünü, Rus vatandaşlığı alan tek ünlü aktör değil: “Under Siege” gibi aksiyon filmlerinin Amerika doğumlu yıldızı Steven Seagal, 2016 yılında vatandaşlığa alındı. Perşembe günü, Bay Seagal’ın temsilciler, oyuncunun Ukrayna’daki savaş hakkındaki görüşlerini tartışma talebine hemen yanıt vermedi.

Son yıllarda, Bay Depardieu, Rusya bağlantıları dışında tartışmaların haberlerinde yer alıyor. 2018’de Fransız savcılar, kendisine yönelik tecavüz iddialarını soruşturdu, ancak ertesi yıl delil yetersizliğinden davayı düşürdü.