Ukraynalı yüzücü yıldız sporun geleceğinden endişe ediyor

merabeyin

New member
Turnuvalarda Rus sporcular

Ukraynalı yüzücü yıldız, sportif geleceğinden endişe ediyor

Ukraynalı yüzücü Mykhailo Romanchuk, Rus sporcuların Olimpiyatlara geri dönmesini kesinlikle reddediyor ve iş bu noktaya gelirse kariyeri için endişeleniyor.

© Kaynak: Petr David Josek/AP/dpa

Ukraynalı yüzme yıldızı Mykhailo Romanchuk geleceği hakkında endişeli: 26 yaşındaki bir röportajda, Rusya ve Beyaz Rusya’dan sporcuların yeniden uluslararası yarışmalarda yarışmasına izin verilirse kariyerinin sona ereceğini söyledi. Romantschuk şu anda Almanya’da eğitim görüyor.

Kassel. Mykhailo Romanchuk, Rusya ve Beyaz Rusya’dan atletlerin en iyi yüzücü olarak ilerideki kariyeri için uluslararası yarışmalara yeniden kabul edilmelerinden korkuyor. Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ederek anavatanına yönelik saldırgan savaşı nedeniyle Magdeburg açık su Olimpiyat şampiyonu Florian Wellbrock’un eğitim grubunda antrenman yapan Ukraynalı, DSV derneği “Swim&More” (Mayıs sayısı) ile yaptığı röportajda şunları söyledi: şu anda onun için her şeyin söz konusu olduğunu.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

+++ Canlı blogda Ukrayna’daki savaşla ilgili en son haberler +++

Ukrayna ülkesi, tüm sporcularının Rusya veya Beyaz Rusya’dan sporcularla ve onlara karşı yarışmasını kategorik olarak yasakladı, ancak dünya derneği World Aquatics, Rusya’nın Temmuz ayında Japonya’daki Dünya Şampiyonası sırasında yeniden kabulüne karar vermek istiyor. Romantschuk dergiye verdiği demeçte, “Şubat ayında Doha’daki Dünya Kupası ve Paris’teki Olimpiyatlar için de bir kabul olursa, kariyerim o zaman sona erer” dedi.

Açık tutum için övgü

Ülkesinin gücünü göstermek, uluslararası şampiyonluk mücadelelerinde ve Olimpiyat Oyunlarında ülkesini iyi bir şekilde temsil etmeye devam edebilmek için özellikle Almanya’ya gitti. “Ama artık bunu yapamayacağıma ve artık elimde olmadığına dair büyük bir korku var. Kendinize soruyorsunuz: neden her gün suda saatler geçiriyorum? Neden şu anda burada, Almanya’da bu kadar çok yatırım yapıyorum? Bu nedenle biz aktivistler, kararın asıl amacı konusunda ne kadar hemfikir olsak da, Ukrayna’daki hükümet yetkilileriyle sık sık konuşuyor ve bu bağımlılıklara dikkat çekiyoruz.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bu bağlamda Romantschuk, Briton Sebastian Coe liderliğindeki dünya atletizm birliğinin net duruşunu övdü. Avrupa şampiyonu, “Diğer tüm federasyonlar da şimdi ve hemen kararlarını vermeli ve ardından bunları net bir şekilde açıklamalı ki sporcular ve tüm müsabaka organizatörleri neyin peşinde olduklarını tam olarak bilsinler” dedi. Ayrıca siyasi çatışmanın Paris Oyunlarına taşınması konusunda da uyarıda bulundu. “Şu anda hiç kimse Ukrayna ve Rusya’dan gelen sporcuları aynı otelde vicdan rahatlığıyla ağırlayamaz, değil mi?”

Haberler