Peynir Altı Suyundan 3 Çeşit Hamur İşi (Videolu)

Leila

Global Mod
Global Mod
Peynir Altı Suyundan 3 Çeşit Hamur İşi Tanımı İçin Malzemeler

• 1 paket kuru maya
  • 3 tatlı kaşığı şeker
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1buçuk kilo peynir altı suyu
  • 2 yumurta akı (sarısı dışına)
  • Aldığı kadar un yaklaşık 2 buçuk kilo un
Kete içi için;

• 2 su bardağı sıvı yağ
  • 17 yemek kaşığı un (dikkatli ekleyin)
Haşhaşlı için;

• 100 gram haşhaş
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ (açmak için )
  • 1 çay kaşığı şeker
Peyniri harç için;

• Lor peyniri yahut ezine peyniri
  • Çeyrek demet maydanoz
  • Üzerine yumurta sarısı
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
Poğaçaların üzeri için;

• Yumurta sarısı
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Çörek otu
  • Susam
Peynir Altı Suyundan 3 Çeşit Hamur İşi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. ilk vakit içinderda hamuru için; yoğurma kabına mayayı tuzu şekeri ve peynir altı suyunu yağı yumurta akını döküp karıştırıyorum.
  2. Üzerine yavaş yavaş un ek ederek hamuru toparlıyorum hamuru mayalanmaya bırakıyorum.
  3. Hamur mayalanırken kete içini yapıyorum.
  4. 2 su bardağı sıvı yağ ekliyorum tavaya üzerine 17 kaşık un ekliyorum ve kokusu çıkana kadar kavurdum.
  5. Haşhaşı için; 100 gr haşhaşa 1 çay kasi şeker ve yağını ekleyip karıştırdım.
  6. Peynirli harç için ise peynir ve maydanozu ekledim karıştırdım onu kullandım.
  7. Hamur mayalandıktan daha sonra havasını alıp tezgaha alıyorum ve bezelere mandalina büyüklüğünde bölüyorum.
  8. Kete içi soğuduktan daha sonra birinci yuvarladığım hamuru alıp uzun bir biçimde merdane sayesinde açıyorum ve içine kavurduğum unu sürüyorum ve yandan katalayarak gül formunu veriyorum.
  9. Haşhaşlı çörek için hamuru bir daha uzun bir biçimde açıyorum ve içine haşhaşı sürüyorum bıçak sayesinde çizikler atarak ucundan katlıyorum ve gül halini veriyorum.
  10. Peynirli poğaça için hamuru elimle açıyorum ve içine peynir koyup poğaça formunu veriyorum.
  11. Üzerlerine yumurta sarısı ve çörek otu ekleyip 200 derece fırında kızarana kadar pişiriyorum. Deneyeceklere afiyet olsun
    💐
    .
Not: Şayet poğaça ile hepsini pahalandırmak istemiyorsanız. Kek tipi tatlılarda da kullana bilirsiniz
😊
. Ben keteyi biraz fazla yapıp buzluğa attım ve konuk geldiğinde direk çıkartıp ikram ediyorum yahut kahvaltılarda bu türlü çıkartıp ısıtıp tüketiyorum. Buz dolabı poşetlerine koyuyorum ve ağız kısmını sıkı sıkı bağlıyorum. Koku geçer diye korkmayın geçmiyor kaç yıldır hem ben hemde annem yapıyor pratik ve hoş bir tanım
😍
. İnanın o kadar hoş oldular ki kıyır kıyır bir tanım ortasında. Peynir altı suyunda sirke olduğundan dahada kıyır kıyır oldu sanırım
☺
ancak katiyen kokusu yahut tadında bir değişiklik yok. Sizlerle bunu paylaşmak istedim umarım beğenirsiniz ve muhakkak sizlerde ziyan etmezsiniz. Görüntümü izlediğiniz için teşekkür ederim
😊

Peynir Altı Suyundan 3 Çeşit Hamur İşi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı