Pazartesi Brifinginiz

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Ukraynalı bir asker, Pazar günü Harkov’un ağır bombalanmış bir semtinde. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly

NATO, Finlandiya ve İsveç’in üyeliğini hızlandıracak

NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg dün güvenlik bloğunun İsveç ve Finlandiya’ya hızlı üyelik hakkı vereceğini duyurdu. Bu hamle, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini askeri ittifakı ülkesinin sınırlarından uzak tutma gereği olarak nitelendirerek haklı çıkaran Vladimir Putin üzerindeki baskıyı artırıyor. En son güncellemeleri takip edin.

Finlandiya Parlamentosu’nun bugün bir NATO başvurusunu onaylaması bekleniyor ve İsveç’te iktidardaki Sosyal Demokrat Parti dün katılım lehinde oy kullanacağını söyledi. Stoltenberg, “Başkan Putin Ukrayna’nın yenilmesini, NATO’nun düşmesini, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın bölünmesini istiyor” dedi. Ancak Ukrayna ayakta, NATO her zamankinden daha güçlü, Avrupa ve Kuzey Amerika sağlam bir şekilde birleşti” dedi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmak için başvurma kararı, ittifak birliklerinin Rusya’nın Finlandiya ile 810 millik sınırı boyunca konuşlanma olasılığını artırıyor.

Sonraki adımlar: NATO’ya katılım başvurusu, 30 üye tarafından oybirliğiyle onaylanmalıdır. Bunlardan biri olan Türkiye, bekleyen başvurularla ilgili sorunları dile getirdi, ancak kendi güvenlik endişelerinin ele alınması durumunda başvuruya karşı çıkmayacağını öne sürdü.


Yerde: Ukrayna kuvvetleri, Rus birliklerini Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Harkov’un eteklerinden ittikten sonra son günlerde Rusya sınırına yaklaştı. Rusya’nın daha doğudaki Donbas bölgesindeki taarruzunun başlangıçtaki mütevazı kazanımlardan sonra sekteye uğradığına dair kanıtlar artıyor.

Savaştan başka bir haberde:


  • Doğu Luhansk bölgesinde Donets Nehri’ni geçmeye çalışan 400’den fazla Rus askeri öldü veya yaralandı. Felaket, Kremlin’in sıkı bir şekilde kontrol edilen bilgi balonunu kırıyor gibi görünüyor.


  • İngiliz istihbarat yetkililerine göre Rusya, Ukrayna’daki taarruza taahhüt ettiği kara kuvvetlerinin üçte birini kaybetti.
Laura Jackson, kocası Charlie’yi Covid’den kaybetti. Kredi… The New York Times için Mike Belleme

kayıp amerikalılar

ABD’de Kovid-19’dan yaklaşık bir milyon insan öldü Geride bıraktıkları sevdiklerinin çoğu, yoluna devam etmek isteyen bir ulustan yalnız, kalıcı ve ıstıraplı bir şekilde uzaklaşmış bir keder taşıyor.

The Times ile yapılan düzinelerce röportajda, Amerika’nın dört bir yanında akrabalarını, eşlerini ve arkadaşlarını Covid’e kaptıran insanlar, ilk haftaların korkunç bilinmezlerinden bu ana kadar, yeniden açılmış bir ulus ilerlerken bile pandemiyi nasıl deneyimlediklerini anlattılar. her gün 300’den fazla insan ölüyor.


Şimdilik, kaybedilenler için kalıcı bir ulusal anıt, toplanıp yas tutulacak ortak bir yer yok. Ve bazıları için, kederleri neredeyse kayıtsızlıkla karşılanıyor gibi görünüyor.

Birinci şahıs: Annesi Covid’den ölen Erin Reiner, “Bizim için pandemi sadece tarihimizdeki bu küçük an değil” dedi. “İnsanlar bundan çok rahatsız edici bir şeymiş gibi bahsediyorlar – biz bunu yapamıyoruz; bu kutlamayı yapamıyoruz. Keşke bizim için, benim için, diğer sayısız aile için sadece bu kadar olsaydı.”

Alternatif sonuç: ABD, Avustralya ile aynı Covid ölüm oranına sahip olsaydı, yaklaşık 900.000 hayat kurtarılmış olurdu. Avustralya büro şefimiz, Avustralya’da neyin doğru, ABD’de neyin yanlış gittiğini araştırıyor

Hassan Sheikh Mohamud, Somali’nin Mogadişu kentinde destekçilerini selamlıyor. Kredi… The New York Times için Malin Fezehai

Somali cumhurbaşkanını seçti, ancak teröristler iktidarı elinde tutuyor

Yaklaşık iki yıldır ertelenen oylamada, dün Somali’de yüzlerce milletvekili Hassan Sheikh Mohamud’u ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak seçti. Eski bir cumhurbaşkanı ve barış aktivisti olan Mohamud, klan temsilcileri tarafından seçilen 328 milletvekilinden 214 oy aldı.

Seçimi, yolsuzluğun gölgelediği acı bir seçim dönemini, selefinin iktidara tutunma girişimini ve sokaklardaki şiddetli mücadeleyi sona erdiriyor. Mohamud, geçen yıl görev süresini uzattıktan sonra kınama çeken Mohamed Abdullahi Mohamed de dahil olmak üzere üç tur oylamanın ardından üç düzine adayı mağlup etti.


Oylama, Somali için bir dizi zorluğun ortasında geldi: yükselen enflasyon, son zamanlardaki ölümcül bir kuraklık ve El Kaide ile bağlantılı bir terörist grup olan El Şebab tehdidi. 16 yıldan fazla bir süre sonra, grup artık vergileri sızdırmak, mahkeme davalarını yargılamak, küçükleri saflarına zorlamak ve intihar bombaları yapmak da dahil olmak üzere geniş yetkilere sahip.

Bağlam: Somali’nin 16 milyon insanı onlarca yıldır iç savaşlardan, zayıf yönetimden ve terörden muzdarip. Merkezi hükümet, Afrika Birliği barış gücü askerleri ve Batı yardımı ile destekleniyor.

alıntı: Mohamud bugün erken saatlerde yemin ettikten sonra, “Ülkemizin geriye değil ileriye gitmesi gerekiyor” dedi. Kendisiyle ve dünyayla uyumlu bir Somali inşa edeceğime söz veriyorum” dedi.

GÜNCEL HABERLER

Diğer Büyük Hikayeler


Kredi… New York Times için Malik Rainey

  • Yakın Amerikan tarihinin en kanlı ırkçı katliamlarından birinde, Cumartesi günü New York’ta bir süpermarkette beyaz bir silahlı adam 10 kişiyi öldürdü ve neredeyse hepsi Siyah olan üç kişiyi daha yaraladı.


  • Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un partisi dün Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’da yapılan bölgesel seçimlerde rekor düşük oy oranlarına ulaştı.


  • Saudi Aramco, ilk çeyrekte, büyük ölçüde yüksek petrol fiyatlarının yansıması olarak kârında yüzde 80’lik bir artış bildirdi.
Ortadoğu’dan Haberler

Kredi… Hüseyin Malla/Associated Press

  • Lübnanlı seçmenler dün parlamento seçimlerinde oy kullandı ve ekonominin dağılmasından bu yana milletvekilleri hakkında ilk karar verme şansları oldu.


  • İsrail polisi, Batı Şeria’da İsrail baskınını takip ederken öldürülen Filistinli Amerikalı gazeteci Shireen Abu Akleh’in cenaze töreninde yas tutanlara saldırdı.


  • Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, ağabeyi Şeyh Khalifa bin Zayed’in Cuma günü hayatını kaybetmesinin ardından BAE’nin yeni lideri oldu.
Başka Neler Oluyor


  • Azınlık ve bölgesel diller için bir Avrupa şarkı yarışması olan Liet International Cuma günü gerçekleşti. Bir Korsikalı gösteri tacı aldı. Ve Eurovision’da Ukrayna kazandı.


  • İsrail Parlamentosu’ndaki ilk Islahat hahamı Gilad Kariv, “Yahudiliğinizi kutlamanın birden fazla yolu var” diyor. Bu fikir, ülkenin Ortodoks düzenine meydan okuyor.
Sabah Okuması

Kredi… Ben Kothe

Veri bize zenginlik ve mutluluk hakkında ne söylüyor?

En zengin Amerikalılar – yılda 1.58 milyon dolardan fazla kazanan 140.000 kişi – düşündüğünüz gibi kodamanlar olmayabilir. Seth Stephens-Davidowitz, Görüş bölümümüzün bu parçasında, bizi mutlu eden şeyler neredeyse tam olarak beklediğiniz şeylerdir: doğa, seks, arkadaşlar ve egzersiz, diye yazıyor Seth Stephens-Davidowitz.


SANAT VE FİKİRLER

Kredi… The New York Times için Kül Düşünüyor

finansal nihilizm

Anna P. Kambhampaty, The Times gazetesinde, 35 yaşın altındaki birçok yetişkinin mali ihtiyatlı davrandığını bildiriyor. İklim değişikliği, pandemi, savaş ve daha fazlasının ortasında gelecek konusunda cesareti kırılan bu grup, daha az tasarruf ediyor ve mercan çiftçiliği veya riskli kariyerler gibi tutkulu projeler peşinde koşuyor.

Burada bazı tarihsel analojiler var. Soğuk Savaş döneminde nükleer savaş tehdidi gençlerin planlarını şekillendirdi. Ve 2008 mali krizi vurduğunda, bir ev için para biriktirmek birçok insan için işe yaramaz hissetti. “Geleceğe dair apokaliptik bir vizyonunuz varsa, neden bunun için para biriktiresiniz?” bir finansal psikolog söyledi.

Denver’da bir stand-up komedyeni olan Hannah Jones, bunu şöyle ifade ediyor: “Her an elimden alınabilecekmiş gibi hissettiren bir gelecek için kendimi hayatın bazı konforlarından mahrum etmeyeceğim.”

OYNA, İZLE, YE

Ne Pişirilir


Kredi… The New York Times için Armando Rafael. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Bu kavrulmuş patates salatası, güzel, çılgın tatlarla doludur.

Fitness

Tekrar koşmaya başlamak düşündüğünüzden daha kolay.

Ne Okumalı

Simon Kuper’in yeni kitabı “Chums”, Oxford’da öğrenciler olarak Boris Johnson’a ve geleceğin diğer Muhafazakar politikacılarına içeriden bir bakış atıyor.


Şimdi Oynama Zamanı

İşte bugünkü Küçük Bulmaca ve bir ipucu: Lastikten sızan havanın sesi (üç harfli).

Ve işte bugünün Wordle ve Spelling Bee’si.

Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz.


Bugünkü brifing bu kadar. Bana katıldığınız için teşekkürler. — Nataşa

The Times’ın seyahat editör yardımcısı PS Elisabeth Goodridge, Harvard’da 2023 Nieman bursiyeri olarak iklim değişikliği çağında seyahat raporlaması üzerinde çalışacak.

“The Daily”nin son bölümü Amerika’nın Covid ölüm bilançosu ile ilgili.

Natasha ve ekibine şu adresten ulaşabilirsiniz: [email protected] .
 
Üst