NATO Liderleri Finlandiya ve İsveç Üyelik Tekliflerini Hızlandıracaklarını Söyledi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
BERLİN — Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü başkanı Pazar günü yaptığı açıklamada, güvenlik bloğunun İsveç ve Finlandiya’ya hızlı üyeliğe izin vereceğini söyleyerek, Ukrayna’yı işgalini ihtiyaç olarak nitelendirdiği şeylerle gerekçelendiren Vladimir V. Putin üzerindeki baskıyı artırdı. askeri ittifakı Rusya sınırlarından uzak tut.

NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyelerinin dışişleri bakanlarıyla görüştükten sonra Berlin’de yaptığı açıklamada, “Başkan Putin Ukrayna’nın yenilmesini, NATO’nun düşmesini, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın bölünmesini istiyor” dedi. Ancak Ukrayna ayakta, NATO her zamankinden daha güçlü, Avrupa ve Kuzey Amerika sağlam bir şekilde birleşti” dedi.

Her iki ülke de başvurularının yakın olduğunu söyledi. Finlandiya Parlamentosu’nun Pazartesi günü bir NATO başvurusunu onaylaması bekleniyor. Ve İsveç’i yöneten Sosyal Demokrat Parti Pazar günü yaptığı açıklamada, NATO’ya katılma lehinde oy kullanacağını söyledi – bu, İskandinav ulusunun 200 yıllık tarafsızlığına son vereceğini garanti etmek dışında.


NATO birliklerinin Rusya’nın Finlandiya ile olan 810 millik sınırı boyunca konuşlanma olasılığı, Putin’in yaklaşık üç ay önce Ukrayna’da başlattığı savaşta kayda değer aksiliklerle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkıyor.


Ukrayna kuvvetleri, Rus birliklerini Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Harkov’un eteklerinden ittikten sonra son günlerde Rusya sınırına yaklaştı. Ve Pazar günü, Rusya’nın daha doğudaki Donbas bölgesinde taarruzunun, başlangıçtaki mütevazı kazanımlardan sonra sekteye uğradığına dair kanıtlar ortaya çıktı.

Başbakan Sanna Marin ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto Pazar günü ülkelerinin NATO üyeliği için başvuracağını duyurdu. Kredi… Alessandro Rampazzo/Agence France-Presse — Getty Images

Kamuya açık kanıtlara dayanan tahminler, 400’den fazla Rus askerinin Ukrayna güçlerini kuşatmak amacıyla doğu Luhansk bölgesindeki Bilohorivka köyünde Donets Nehri’ni geçmeye çalışırken öldürüldüğünü veya yaralandığını gösteriyor. Bu fiyasko, muhtemelen savaşın başlangıcından bu yana yaşanan en kanlı çatışmalardan biri oldu ve Kremlin’in muhalefeti suç haline getirme çabalarına rağmen, etkili Rus yanlısı blog yazarlarının bile endişelerini dile getirmeye başlamasına yol açtı.

Mesajlaşma uygulaması Telegram’da 2,1 milyon takipçisi olan savaş blogcusu Yuri Podolyaka, Cuma günü yayınlanan bir görüntüde, Rus ordusunu eleştirmekten kaçındığını söyleyerek “Uzun süredir sessiz kalıyorum” dedi.


“Sabrımı aşan son damla,” dedi, “Aptallık nedeniyle – Rus komutanlığının aptallığı nedeniyle vurgularım – en az bir tabur taktik grubunun yakıldığı Bilohorivka çevresindeki olaylardı, muhtemelen iki.”

İngiliz istihbarat yetkilileri Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna saldırısına taahhüt ettiği kara kuvvetlerinin üçte birini kaybettiğini söyledi. Analistlere göre, yıpratma oranı, teyit edilirse, Rusya’nın iyi motive edilmiş ve giderek daha iyi silahlanmış ve eğitimli bir düşmana karşı kesin bir zafer elde etmesini son derece zorlaştıracaktır.

Ancak Rusya içinde, Kremlin’in bağımsız medyaya yönelik propagandası ve baskısı, nüfusun çoğunluğunu savaşın gerçek insani maliyetinden etkili bir şekilde korudu. Rus hükümetinin acil ekonomik önlemleri şimdiye kadar yaptırımların etkisini köreltti.

Ukraynalı bir asker, Pazar günü Harkov’un ağır bombalanmış bir semtinde. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly

Batılı ve Ukraynalı yetkililer, çatışmalarda şimdiden binlerce Rus askerinin öldüğünü söylüyor. Ancak ölümlerle ilgili raporlar devlet tarafından ağır bir şekilde sansürlendi ve dünyanın en büyük ülkesine yayılmış işçi sınıfı aileleri arasında yoğunlaştı ve yerel trajedilerin ulusal yaslara dönüşmesini engelledi.

Pek çok Rus, savaşın artık Ukrayna’ya karşı olmadığına inanıyor, ancak Moskova’da yaşayan yarım düzine sakinle yapılan röportajlara göre, çatışmayı uluslarını yok etmek için kullanan ABD ve NATO ile bir vekalet çatışmasına dönüştü. ve eyalet Sibirya’da.

Bazıları, bir köşeye sıkıştırılırsa, nükleer bir savaşı kışkırtma riski olsa bile, Rusya her zaman savaşacağını söyledi.


Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmak için başvurma kararı, yalnızca Kremlin’in ittiği kuşatma anlatısını etkiledi ve yüzyıllar boyunca yabancı tehditleri püskürtmek için bir araya gelmekten gurur duyan bir ulusta vatansever duygulara dokundu.

Her iki İskandinav devleti de uzun süredir Rus gücüne karşı temkinli davranıyor.

Finlandiya, Rus İmparatorluğu’nun bir parçasıydı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını korumak için savaştı. İsveç ve Rusya, 18. yüzyılda Doğu Avrupa’ya hakim olmak için savaştı.

Ancak Finlandiya ve İsveç, Sovyetler Birliği, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ABD ve müttefikleriyle karşı karşıya geldikten sonra tarafsız kaldı. Bu tarafsızlığın sona ermesi, Sayın Putin’in Ukrayna’daki stratejik hesabının ne ölçüde geri teptiğinin ve Rusya’nın uzun süredir devam eden güvenlik önceliklerini baltaladığının çarpıcı bir işaretidir.


Rusya-Ukrayna Savaşı: Önemli Gelişmeler

Kart 1/3


NATO’ya yaklaşıyor. Finlandiya hükümeti, İsveç’in iktidar partisinin ittifaka katılmayı da desteklediğini açıklamasından saatler önce ülkenin NATO üyeliğine başvuracağını duyurdu. NATO’ya kabul edilirse, her iki ülke de uzun bir askeri uyumsuzluk tarihini bir kenara bırakacak.


McConnell ziyaretleri. Azınlık lideri Kentucky’den Senatör Mitch McConnell, Başkan Volodymyr Zelensky ile görüşmek üzere diğer üç kıdemli Cumhuriyetçi senatörle Ukrayna’yı ziyaret etti. Gizli ziyaret, Senato liderlerinin Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık bir yardım paketini geçirmeye çalışmasıyla gerçekleşti.


Yerde. İngiltere Savunma Bakanlığı bir raporda, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu Donbas bölgesini ele geçirme kampanyasında “hız kaybettiğini” söyledi. Ajans, Moskova’nın “şimdi muhtemelen Şubat ayında taahhüt ettiği kara muharebe kuvvetlerinin üçte birinin kaybına uğradığını” söyledi.


Putin, Ukrayna’yı işgalinin gerekçesi olarak, NATO’nun genişlemesinden ve özellikle Rusya sınırları yakınlarına yeni füzelerin konuşlandırılmasından endişe duyduğunu söylemişti. Bu endişe, ABD’nin Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra ülkelerinin zayıflığından yararlanarak sınırlarına füzeler getirdiğine inanan Rus vatandaşlarının çoğunluğu tarafından paylaşılıyor.

NATO’ya katılım başvurusu, 30 üye tarafından oybirliğiyle onaylanmalıdır. Bu üyelerden biri olan Türkiye, bekleyen başvurularla ilgili sorunları dile getirdi, ancak kendi güvenlik endişelerinin ele alınması halinde başvuruya karşı çıkmayacağını öne sürdü.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pazar günü Berlin’de NATO dışişleri bakanlarının gayrı resmi toplantısına katıldı. Kredi… Bernd Von Jutrczenka/DPA, Associated Press aracılığıyla

Amerikan dışişleri bakanı Antony J. Blinken Pazar günkü Berlin toplantılarından sonra yaptığı açıklamada, mevcut NATO üyeleri arasında iki İskandinav devletini ittifaka dahil etme konusunda güçlü bir destek olduğunu söyledi. ABD’li yetkililer başvuru süreçlerinin aylar içinde tamamlanması gerektiğini söyledi ve Almanya’nın dışişleri bakanı Annalena Baerbock Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkesinin bunları ilk onaylayanlar arasında olacağını söyledi.


Baltık Devletleri 2004 yılında NATO’ya katılarak ittifakı Rusya’nın kalbi ile sınıra getirdi. Ve 2008’de Başkan George W. Bush, Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO’ya girebileceğine söz verdi ve ittifakı benzer açıklamalar yapmaya zorladı.

Ancak Batı Avrupa ülkeleri bu vaadi yerine getirmek konusunda isteksizdi. Savaştan önce hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Avrupalı müttefikler, Ukrayna’nın yakın zamanda NATO’ya girmeye hak kazanmayacağını söylemişlerdi.

Rusya işgal ettikten sonra, Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Batılı güçleri hükümetinin NATO’ya girme arzusuna göre hareket etmeye zorladı, ancak o zamandan beri güvenliği garanti edilirse tarafsız bir Ukrayna’ya daha açık olacağını söyledi.

Pazar sabahı Bay Blinken, savaşı görüşmek üzere Ukrayna dışişleri bakanı Dmytro Kuleba ile Berlin’de bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı, iki adamın Ukrayna’ya daha fazla Amerikan güvenlik yardımının ayrıntılarını görüştüğünü söyledi.

Bay Kuleba, Twitter’da bir odada duran ve gülümseyen ikilinin bir fotoğrafını yayınladı. “Ukrayna’ya daha fazla silah ve diğer yardımlar yolda” diye yazdı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’nın Pazar günü Berlin’de Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken ile Twitter’da paylaştığı bir fotoğraf. Kredi… Dmytro Kuleba/Via Reuters

Edward Wong, Berlin’den ve Anatoly Kurmanaev Mexico City’den bildirdi. Rapora New York’tan Anton Troianovski katkıda bulundu; Prudyanka, Ukrayna’dan Carlotta Gall; Tiflis, Gürcistan’dan Ivan Nechepurenko; ve Krakow, Polonya’dan Marc Santora.
 
Üst