Kış Yaklaşırken, Kar Yağışı ve Çamur Ukrayna İçin Yeni Zorluklar Sunuyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Savaş alanını çalkalayan çamur ve kar yağışı, hükümetin haftalarca süren Rus bombardımanı nedeniyle harap olan güç kaynaklarını eski haline getirme görevini daha da acil hale getirdiğinden, giderek daha soğuk olan kış havası Pazar günü Ukrayna için yeni zorluklar ortaya çıkardı.

Devlet enerji şirketi Ukrenergo, geçen hafta Rus saldırıları nedeniyle ulusal şebekeden bağlantısı kesilen nükleer santrallerin tekrar devreye alınması nedeniyle ülkenin tüketim ihtiyacının yüzde 80’ini karşılamaya yetecek kadar elektrik olduğunu söyledi. Ancak Ukraynalıları, Rus seyir füzeleri ve insansız hava araçlarının tekrar tekrar yaylım ateşiyle zayıflatılan ulusal bir şebekeyi ezmekten kaçınmak için elektriği idareli kullanmaya devam etmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı gece konuşmasında, “Akşamları tüketim artarsa, kesinti sayısı artabilir” dedi. “Bu son, gücü korumanın ve onu rasyonel bir şekilde tüketmenin şimdi ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.”

Ricalar, Ukrayna’da ve müttefikleri arasında, kuvvetleri savaş alanında zemin kazansa bile kışın başlamasının yeni zorluklar getireceğine dair artan endişelerin altını çizdi. Çamurlu ve soğuk koşullar, Ruslara da meydan okuyacak olsalar da doğu ve güneydeki toprakları yeniden ele geçirmeye çalışan Ukrayna birliklerinin ilerlemesini yavaşlatabilir. Aynı zamanda, Rusya’nın Ukrayna altyapısına havadan saldırma stratejisi, cephe hatlarından uzaktaki siviller için hayatı çekilmez hale getirebilir ve Bay Zelensky’nin hükümeti üzerindeki baskıyı artırabilir.


Askeri donanımı savaştaki ivmenin değişmesine yardımcı olan Ukrayna’nın müttefikleri, Kiev’in elektrik arzındaki daha fazla kesintiye hazırlanmasına yardımcı olma çabalarını hızlandırıyorlar. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in yaptığı açıklamaya göre, Avrupa Birliği hafta sonu Ukrayna’ya her biri bir hastaneye güç sağlayabilecek 40 jeneratör ve 200 trafo teslim edeceğini duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri de jeneratör sağladığını söyledi ve Kanada da aynı amaç için para tahsis ettiğini söyledi.

Cumartesi günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’de karanlık bir sokak. Ülkenin devlet enerji şirketi Ukrenergo, Ukraynalıları ulusal şebekeyi boğmamak için elektriği idareli kullanmaya çağırdı. Kredi… The New York Times için Brendan Hoffman

Bazı Ukraynalılar için jeneratör gücüne geçiş kendi risklerini taşıyordu. Kiev bölgesi polis şefi Andriy Nebytov, Bobrytsia köyünde oturma odalarına yerleştirilen bir jeneratörden karbon monoksit zehirlenmesi nedeniyle bir adamın öldüğünü ve karısının hastaneye kaldırıldığını söyledi. Bölgedeki başka bir köy olan Hostomel’de de aynı aileden 12 yaşındaki bir kız çocuğunun da aralarında bulunduğu 4 kişinin de karbon monoksit zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Moskova, son birkaç haftadır Ukrayna’nın enerji sistemine yönelik saldırılarını artırdı; çünkü birlikleri, kuzeydoğudaki Izium şehrinden güneyde yüzlerce mil uzaktaki Herson’a kadar geniş bir cephe boyunca ele geçirdikleri topraklardan geri çekilmek zorunda kaldı.

Ukrayna, 11 Kasım’da Herson şehrini geri aldığından beri, her iki taraf da savaş alanında önemli ilerleme kaydetmedi. Institute for the Study of War araştırma enstitüsü tarafından Cumartesi günü geç saatlerde yayınlanan bir raporda, “Cephe hattındaki operasyonların genel hızı, kötüleşen hava koşulları nedeniyle son günlerde yavaşladı” dedi.


Ancak askeri analistler, belki de daha önemli bir başka faktörün de, Ukrayna’nın ilerlemesinin işgalci Rus güçlerini, Ukrayna’yı ikiye bölen ve şimdi doğal bir engel oluşturan Dnipro Nehri’nin doğu yakasına itmesi olduğunu söylüyor.

Doğu Ukrayna’da her iki taraf da daha güçlü savunma pozisyonları oluşturdu ve sık sık yaşanan çatışmaların yoğun topçu ateşinden korunmak için siperler kazdı. Doğudaki Luhansk bölgesindeki askeri idarenin başkanı Serhiy Haidai, Pazar günü Telegram’da yaptığı bir gönderide, “Luhansk bölgesinin kurtarılan her metresi çok ama çok zor” dedi.

Analistler, savaşın kış için durma ihtimali düşük olsa da, havanın her iki ordunun da sahada asker bulundurmasını zorlaştıracağını söylüyor.

Rus güçlerinin aylardır bombaladığı ancak ele geçiremediği doğudaki Bakhmut şehrinde, sakinler ısınmak için ağaçları ve yaprakları kesmeye başladı ve tesisleri amansız saldırılarla yok edildi. Henüz donmamış olan zemin, üniformalara ve silahlara yapışarak ve hem askeri hem de sivil araçları tuzağa düşürerek çamura döndü.

Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Kharkiv bölgesindeki Tsupivka kasabasında bu ayın başlarında bölge sakinleri yakacak odun topladı. Kredi… The New York Times için Finbarr O’Reilly

Analistler, soğuğun morali etkileyebileceğini ve çamurun, zemin donmadan önceki birkaç hafta boyunca araçlar için özel bir engel teşkil edeceğini söyledi. Bu tür koşullarda, kışlık giysiler de dahil olmak üzere Ukrayna ordusuna Batı desteği sağlanması, birliklerin sıcak kalmasına yardımcı olabilir ve onlara, en azından savaş alanına yeni gelen yeni seferber edilmiş Rus askerleri üzerinde bir avantaj sağlayabilir.

Yine de Rusya, Ukrayna’nın en az beş bölgesindeki yetkililerin Pazar günü saldırıları bildirdiği Ukrayna kasabalarını ve köylerini bombalamaya devam etti. Bay Zelensky’nin ofisinde üst düzey bir yetkili olan Kyrylo Timoşenko, Rus saldırıları veya Moskova güçleri tarafından yerleştirilen kara mayınlarının neden olduğu patlamalar nedeniyle Cumartesi gününden bu yana yedi kişinin öldüğünü ve 19 kişinin de yaralandığını söyledi.


Herson, Rus kuvvetlerinin bu ay bölgesel başkentten Dnipro’nun doğu tarafına çekilmesi ve Ukraynalı askerlere ve sivillere ateş etmeye devam ettikleri bir savunma pozisyonu oluşturmasından bu yana özellikle sert bir darbe aldı. Herson bölgesel askeri idare başkanı Yaroslav Yanushevych Pazar günü Telegram’da Rusya’nın Cumartesi gününden bu yana bölgeyi nehrin karşı tarafından 54 kez bombaladığını söyledi. Gece saatlerinde meydana gelen saldırıda bir kişi öldü, bir kız çocuğu yaralandı.

Rusya, “sivil altyapıyı ve sivilleri kasten hedef alan terör taktikleri kullanıyordu” dedi. Ayrı bir gönderide, Rus topçularının Pazar günü şehrin elektrik hatlarını yeniden vurduğunu da sözlerine ekledi.

Dnipropetrovsk’un orta bölgesindeki askeri idare başkanı Valentyn Reznichenko, Telegram’da Rusya’nın, güç durumdaki Zaporizhzhia Nükleer Santraline yakın bir şehir olan Enerhodar’daki mevzilerden Nikopol bölgesine Grad roketleri ve ağır toplar ateşlediğini söyledi. Nikopol sakinlerinin saldırı nedeniyle “terörize edildiğini”, ancak kimsenin yaralanmadığını söyledi.

Thomas Gibbons-Neff, Ukrayna’nın Bakhmut kentinden raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst