İspanya, ırkçılık ve futbol

merabeyin

New member
Madrid. 74. dakikada Vinícius Junior kenara döndü ve seyircilerden birini işaret ederek “Sendin” dedi. Daha sonra hakeme kendisine “maymun” diye hakaret edildiğini açıkladı. Hakem, FC Valencia ile Real Madrid arasındaki maçı, stadyum spikeri “Hiçbir hakaret veya ırkçılığa müsamaha gösterilmeyecektir” anons edene kadar on dakika süreyle durdurdu. Daha sonra oyun, Vinícius 97. dakikada rakibini çok sert tuttuktan sonra yüzüne vurduğu için oyundan atılıncaya kadar devam etti.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Valencia’nın Madrid’i 1-0 yendiği bu Pazar günü oynanan maç bittiğinde, Real Madrid teknik direktörü Carlo Ancelotti futbol hakkında konuşmak istemedi. Bütün stat ‘maymun, maymun, maymun’ diye bağırdı. “Eğer bir stadyum bir oyuncuya ‘maymun’ diye bağırırsa ve teknik direktör onu oyundan çıkarmaya karar verirse, bu ligde kötü bir şeyler olur.”

Bütün stadın “maymun, maymun, maymun” diye kükrediğine dair bir kanıt yok. Ayrıca duyulacak aşağılayıcı tezahüratlar da yok. Ancak görünüşe göre Vinícius’u kışkırtmak için alt sıralardan ona “maymun” diye bağıran birkaç seyirci vardı. Polis, maçtan sonraki günlerde üç kişiyi tutukladı ve şu anda soruşturuluyor. Maçtan bir buçuk saat önce, birkaç düzine Valencialı holigandan oluşan bir grubun Real Madrid takım otobüsünü “Madridistalar, orospu çocukları!” ve Guantanamera’dan melodiye “Sen bir maymunsun Vinícius, sen bir maymunsun”.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

“Irkçılığın futbol stadyumlarına hakim olmasına izin veremeyiz”


Ertesi gün dünyanın öbür ucunda Japonya’nın Hiroşima kentinde G7 zirvesine konuk olarak mikrofonların karşısına geçen Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, “Faşizm ve ırkçılığın futbol stadyumlarına hakim olmasına izin veremeyiz. Bunlar güçlü sözlerdi ve Lula’nın vatandaşı Vinícius’a Valencia’nın Mestalla stadında yapılan saldırıları hedef alıyordu. Çoğu İspanyol, “faşizm ve ırkçılığın” İspanyol futbol stadyumlarına hakim olacağını asla tahmin edemezdi. Bu Çarşamba günü liberal “El Confidencial” gazetesinin bir yorumcusu “Sakin olun baylar, sakin olun” diye sordu, ama artık çok geçti. Günlerdir politikacılar ve medya insanları, özellikle İspanyol futbolunun ve genel olarak İspanyol toplumunun ırkçı olup olmadığı hakkında çok heyecanlı bir şekilde konuşuyorlar. Bu tür tartışmalarda sıklıkla olduğu gibi, asıl mesele haklı olmaktır. Daha da kötüsü, İspanya’da bir seçim kampanyası var ve Pazar günü yeni yerel ve bölgesel parlamentolar seçilecek.

Her zaman sağduyulu görünen İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares Pazartesi günü İspanyol toplumunun hoşgörülü olduğunu ve “ırkçılığı açıkça reddettiğini” söyledi. Salı günü Polonya’yı ziyaret ederek mesajı tekrarladı. Kabine arkadaşı Eşitlik Bakanı Irene Montero bunun yerine İspanya’da “nefret söylemlerinin, ırkçı söylemlerin, yabancı düşmanı söylemlerin normalleştiğine” inanıyor. Bakan, bu tür söylemlere örnek olarak, yakın zamanda Madrid’in “Çin Mahallesi olmadan önce” işçi sınıfının yaşadığı Usera mahallesinde büyüdüğünden bahseden popüler bir TV sunucusunun sözlerini aktardı. “El Mundo” gazetesinden bir muhabir daha sonra Usera’ya gitti ve orada yaşayan ve çalışan ve “Çin Mahallesi” kelimesinden rahatsız olan Çinlilerin hiçbirini değil, bunun “uygunsuz” olduğunu düşünen bir İspanyol buldu.

“Irkçılık”, “faşizm”, “yabancı düşmanlığı” ve “nefret söylemleri” gibi büyük sözcükleri neredeyse hiç kimsenin anlamaması ve kesinlikle kimsenin bunlarla özdeşleşmemesi bu tartışmada bir sorun olsa gerek. Nefret her zaman başkaları tarafından yayılır.

“Hakaretin kabul edildiği tek spor futboldur”


Bu arada birçok futbolcu, stadyumda sözlü tacizin yaygın olduğunu bildirdi. Real Madrid kalecisi açık tenli Belçikalı Thibaut Courtois, “Her şeyi duydum” diyor, “futbol bir hakaret haline geldi.” Eski futbolcu ve şu anki Barcelona teknik direktörü Xavi Hernández, “Futbol, hakaretin kabul edildiği tek spordur. Bir fırıncının veya bir gazetecinin buna dayanabileceğini sanmıyorum.”


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Vinícius bir futbolcu, 22 yaşında zaten bir yıldız ve aynı zamanda siyahi. Ona hakaret etmek isteyenler, sadece Pazar günü Valensiya’da değil, diğer statlardaki birkaç maç gününde de ona defalarca maymun demekten daha iyi bir şey düşünemezler. Onun oynama isteğini kırar. İspanya bu yüzden mi ırkçı? Kime sorduğunuza bağlı.
 
Üst