Günlük Sütten Yoğurt İmali

Leila

Global Mod
Global Mod
Günlük Sütten Yoğurt İmali Tanımı İçin Malzemeler

• 1 lt günlük süt
  • 1 tane ayran
  • 2 yemek kaşığı tam yağlı hazır yoğurt
  • 1 fiske şeker
  • 1 fiske tuz
  • Yaklaşık 10 tane haşlanmış nohut
Günlük Sütten Yoğurt Üretimi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. 1 lt günlük sütü köpük köpük muhtemele kadar kaynatalım. çabucak sonrasında ocağın altını kapatalım.
  2. Sütun mayalamak sıcaklığının yaklaşık 42° olmasını bekleyelim serçe parmağınızla sütun sıcaklığını denetim ettiğinizde 7 ye kadar sayabiliyorsanız olmuş demektir.
  3. Mayalama için; bir kaba 2 yemek kaşığı yoğurt 1 yemek kaşığı ayran ve haşlanmış nohutları koyup sütun ilimasını bekleyelim. (ılıyınca nohutları alalım).
  4. Süt kâfi sıcaklığa gelince mayamızın içine 1 kepçe süt alalım kesilmesin diye karıştırıp süte ekleyelim yeterlice karıştıralım ve kavanozlara paylaştıralım
  5. Ben fırında 40° 50 ° ısınmış fırında ağzı yalnızca bezle kapatıp 4 5 saat beklettim.
  6. daha sonra buzdolabına kaldırıyoruz 5 6 saat bekledikten daha sonra yoğurdumuz taş üzere oluyor benim motamot bu türlü yaptığım yoğurdum kavanozu karşıt çevirince akmadı ve kaymaklı olmuştu.
  7. Çok araştırdım ve damızlıksız olarak bu türlü yapabildim benim üzere mesken yoğurdu sevenler ve damızlığı olmayanlar bu türlü günlük yahut çığ sütten(kaynayıp pişirdikten daha sonra) yapabilirler. Deneyenlere afiyet olsun.
Günlük Sütten Yoğurt İmali Tanımı Fotoğraflı Yapılışı