Donets’te askeri bir felaket olduğuna dair artan kanıtlar, Rus yanlısı bir balonu deliyor.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Geçen hafta kuzeydoğu Ukrayna’da bir nehri geçmeye çalışan bir Rus taburunda meydana gelen yıkım, savaşın en ölümcül angajmanlarından biri olarak ortaya çıkıyor ve şu anda kamuya açık kanıtlara dayanan tahminlere göre 400’den fazla Rus askerinin öldüğü veya yaralandığı görülüyor.

Olanların ölçeği daha keskin bir şekilde odaklandıkça, felaket Kremlin’in sıkı bir şekilde kontrol edilen bilgi balonunu kırıyor gibi görünüyor.

Belki de en çarpıcısı, Rusya’nın savaş alanındaki başarısızlığı, sosyal ağ Telegram’da güvenilir bir şekilde Rusya’nın başarısı ve Ukraynalı korkaklık iddialarıyla güvenilir bir şekilde paylaşımda bulunan, bazıları cephede birliklerle iliştirilmiş, istikrarlı bir Rus yanlısı savaş blogcularında yankılanıyor.

Washington merkezli bir araştırma kuruluşu olan Savaş Araştırmaları Enstitüsü hafta sonu, “Çok okunan bu milblog yazarlarının yorumları, Rusya’nın bu savaştaki beklentileri ve Rusya’nın askeri liderlerinin yetkinliği hakkında Rusya’da filizlenen şüpheleri körükleyebilir,” diye yazdı.


11 Mayıs’ta Rus komutanlığının, 41. Kombine Silah Ordusu’nun 74.

Uydu görüntüleri, Ukrayna topçularının birkaç Rus duba köprüsünü tahrip ettiğini ve nehir çevresindeki yoğun Rus birliklerini ve teçhizatını harap ettiğini ortaya koyuyor.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü, kamuya açık görüntülere dayanan analizlere atıfta bulunarak, 485 kadar Rus askerinin öldürülmüş veya yaralanmış ve 80’den fazla teçhizatın imha edilmiş olabileceğini belirtti.

Bilohorivka’daki nehir geçişindeki kayıplarla ilgili haberler yayılmaya başlayınca, bazı Rus blog yazarları, yetersiz liderlik olarak nitelendirdikleri şeyleri eleştirmekten geri durmadılar.

Telegram’da 2,1 milyon takipçisi olan savaş blogcusu Yuri Podolyak, Cuma günü yayınlanan bir görüntüde, “Uzun süredir sessiz kalıyorum” dedi ve şimdiye kadar Rus ordusunu eleştirmekten kaçındığını söyledi.


“Sabrımı aşan son saman, aptallık nedeniyle – Rus komutanlığının aptallığı nedeniyle vurguluyorum – en az bir tabur taktik grubunun yakıldığı Bilohorivka çevresindeki olaylardı, muhtemelen iki.”

Bay Podolyak, Kremlin’in savaşın “plana göre” gittiği yönündeki çizgisiyle alay etti. İzleyicilerine beş dakikalık bir görüntüde, aslında Rus Ordusu’nun işlevsel insansız dronlar, gece görüş ekipmanı ve “cephede feci şekilde eksik olan” diğer teçhizattan yoksun olduğunu söyledi.

“Evet, savaşta sorun olmamasının imkansız olduğunu anlıyorum” dedi. “Fakat aynı sorunlar üç ay boyunca devam ettiğinde ve hiçbir şey değişmeyecek gibi göründüğünde, o zaman şahsen ben ve aslında milyonlarca Rusya Federasyonu vatandaşı askeri operasyonun bu liderlerine sorular sormaya başlıyor.”


Telegram’da Starshe Eddy’nin dediği gibi bir başka popüler blogcu, komutanların güçlerinin çoğunu açıkta bırakmasının “aptallık değil, doğrudan sabotaj” olduğunu yazdı.


Rusya-Ukrayna Savaşı: Önemli Gelişmeler

Kart 1/3


İki ülke NATO’ya daha yakın. Finlandiya hükümeti, İsveç’in iktidar partisinin benzer bir hamle yapması beklenmeden saatler önce ülkenin NATO üyeliğine başvuracağını duyurdu. İttifaka kabul edilirse, her iki İskandinav ülkesi de uzun bir askeri bağlantısızlık tarihini bir kenara bırakacaktı.


McConnell ziyaretleri. Azınlık lideri Kentucky’den Senatör Mitch McConnell, Başkan Volodymyr Zelensky ile görüşmek üzere diğer üç kıdemli Cumhuriyetçi senatörle Ukrayna’yı ziyaret etti. Gizli ziyaret, Senato liderlerinin Ukrayna için 40 milyar dolarlık bir yardım paketini geçirmeye çalışmasıyla gerçekleşti.


Yerde. İngiltere Savunma Bakanlığı bir raporda, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu Donbas bölgesini ele geçirme kampanyasında “hız kaybettiğini” söyledi. Ajans, Moskova’nın “şimdi muhtemelen Şubat ayında taahhüt ettiği kara muharebe kuvvetlerinin üçte birinin kaybına uğradığını” söyledi.


Üçüncüsü, Vladlen Tatarski, Rusya’nın doğu taarruzunun sadece gözetleme insansız hava araçlarının eksikliğinden değil, aynı zamanda “bu generaller” ve taktiklerinden dolayı yavaş ilerlediğini bildirdi.

Tatarski, “Nehir kenarına bir BTG bırakan ve bunun için kamuoyuna cevap vermeyen askeri dehanın soyadını öğrenene kadar, herhangi bir askeri reformumuz olmayacak” dedi.


Batılı askeri analistler de görüntüleri incelediler ve geçiş girişiminin çarpıcı bir taktiksel eksiklik gösterdiğini söylediler.

Rus komutanlarının ilerleme kaydetme konusunda umutsuz olduklarını ve operasyonu aceleye getirdiklerini düşünüyorlar. Bazıları bunun Rus saflarındaki düzensizliğin bir yansıması olduğunu da öne sürdü.

Yüzlerce askerin öldüğü veya yaralandığı tahminleri doğru çıkarsa, savaşın bilinen en ölümcül çarpışmalarından biri olacak.

Nisan ayında bir Ukrayna füzesi tarafından vurulduğunda Rus Karadeniz amiral gemisi Moskova’da 500’den fazla denizci vardı. Kremlin önce tüm denizcilerin kurtarıldığı konusunda ısrar etti, daha sonra bir tanesinin öldürüldüğünü söyledi. Ancak kayıp denizcilerin aileleri kamuoyu önünde cevaplar talep etse de, Kremlin, kötü haberleri bastırmak için daha büyük bir kampanyanın parçası olarak, mürettebatın akıbeti konusunda büyük ölçüde resmi bir sessizliği sürdürdü.
 
Üst